Senegal açıklarında tekne battı, minimum 140 göçmen boğuldu

Birleşmiş Milletler’e (BM) tabi Milletlerarası Göç Örgütü, Cumartesi günü Mbour kentinden ayrıldıktan kısa bir zaman daha sonra teknede yangın çıktığını ve devrilip battığını söyledi. Yaklaşık 60 kişinin kurtarıldığını belirtilirken 140 kişinin ise hayatını kaybettiği ifade edildi.

Göçmenlerin, İspanya’ya emrindeki Kanarya Adaları üzerinden Avrupa kıtasına geçmeye çalıştığı tahmin ediliyor. 2018’den beri göçmenlerin bu güzergah üzerinden Avrupa’ya gitme çabalarının arttığı belirtiliyor.

ULUSLARARASI GÖÇ ÖRGÜTÜ TEMSİLCİSİ FACİAYA İSYAN ETTİ

Milletlerarası Göç Örgütü Senegal temsilcisi Bakary Doumbia, “Biçare gençlerden yararlanan insan kaçakçısı şebekelerin dağıtılması için hükümetler aralarında, ortaklar ve uluslararası toplumda birlik olmaya çağırıyoruz” dedi.

İspanya hükümetine kadar, bu yıl içinde Kanarya Adaları’na 11.000 göçmen geçiş yaptı. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 2557 olmuştu.BM, daha önce en yüksek rakamın 35.000 ile 2006’da kaydedildiğini belirtti.

2020’NİN BAŞINDAN BU YANA 414 KİŞİ ÖLDÜ

Uluslararası Göç Örgütü, 2020’de bugüne değin bu güzergahta minimum 414 kişinin öldüğünü bildirdi. 2019’da ise toplam can kaybı 210 olmuştu.

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir