Sınav dönemi başlıyor, detaylar netleşti: Herkes okula gidecek, koronalı öğrenci izole ortamda sınava alınacak

Koronavirüs salgını zarfında ara verilen okullarda yüz yüze eğitime başlanırken, kasım ayının birincil haftasından itibaren okullar sınav dönemine girecek. Sınavların nasıl yapılacağı veliler göre merak konusu olmuştu. Ulusal Eğitim Bakanlığı da uzak ve yüz yüze devamlı eğitimde sınavların nasıl olacağını belirledi. Karar 81 il müdürlüklerine gönderildi.

SINAVLAR MEKTEP ORTAMINDA YAPILACAK

Buna tarafından haftada 2 gün yüz yüze ve diğer günlerde uzak eğitim bölge ya da velisinin ricası üzerine yalnızca uzakta eğitimle öğrenimine sürekli öğrenciler ile yüz yüze eğitime başlamayan kademelerde de sınavlar mektep ortamında yapılacak. Sınav tarihleri bir hafta evvelden duyurulacak.

KÖY OKULLARINDA SINAVLAR SALGIN ÖNCESİ OLDUĞU GİBİ YÜRÜTÜLECEK

Haftada 5 gün yüz yüze eğitim alan köy okullarında sınavlar salgın öncesinde olduğu gibi yürütülmeye devam edecek. Öğrencilerin Eba’daki etkinliklere katılımları da puanlamalarında etkin olacak. İlköğretimde bazı derslerin sınavı olmayacak.

BAZI DERSLERİN SINAVI YAPILMAYACAK

Görsel sanatlar, müzik, ceset eğitimi, insan hakları, bilişim teknolojileri ve esas dini bilgiler gibi derslerde sınav yapılmayacak. Bu derslerin dönem puanı, ders etkinliklerine katılım ve varsa proje puanlarıyla oluşturulacak.

LİSELERDE CUMARTESİ GÜNLERİ DE SINAV YAPILABİLECEK

Liselerde sınavların ne zaman yapılacağı ise okullarca belirlenecek ve duyurusu yapılacak. Liselerde sınavlar cumartesi günleri de yapılabilecek.

KORONAVİRÜS HASTASI OLAN ÖĞRENCİLER UYGUN BİR ZAMANDA İZOLE ORTAMDA SINAVA ALINACAK

Her imtihan için bir saat vakit verilecek. Imtihan salonlarında oturma planları maddesel mesafeyi koruyacak şekilde, maske kullanımı ve hijyen kuralları dikkate alınarak gerçekleştirilecek. Kendisinde veya ailede birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan veya koronavirüs salgınından nedeniyle hasta veya temaslı olan öğrenci, okul içinde yerinde bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.

Sınav dönemi başlıyor, detaylar netleşti: Herkes okula gidecek, koronalı öğrenci izole ortamda sınava alınacak

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Salgınla mücadelede toplumda her 4 kişiden 3'ü tam kapatma istiyor

Salgınla mücadelede toplumda her 4 kişiden 3’ü tam kapatma istiyor

Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması ile Ipsos; Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk olarak saptama edilmesini takiben …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir