Şoke eden bakış! Sapanca Gölü’nü soktukları kepçe ile talan ettiler

Tepki çeken durum Sakarya‘da bulunan doğa harikası Sapanca Gölü’nün Serdivan İlçesi Esentepe mevkiinde yaşandı. Edinilen bilgiye takriben, göl kenarına takriben 50 metre mesafede bulunan bir işletmenin önüne iş makinalarıyla bir havuz alanı oluşturuldu. İş makinaları, havuz alanının göl tarafına indirilerek suyun içinde balçık ve balçığın kaldırılması için alıştırma yaptı.

ÇALIŞMANIN DURDURULMASI İSTENDİ

Yaklaşık 1 milyondan artı insanın insanın içme suyu ihtiyacının karşılandığı Sapanca Gölü’nde yapılan bu çalışmayı ayrım eden vatandaşlar duruma tepki göstererek BİMER ve CİMER’e şikayette bulundu. Göl havzasının korunması ve yapılan çalışmaların denetlenmesinden sorumluluk sahibi olan Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine de çoğu defa ihbar yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, gerekli mercilere yazı yazarak çalışmanın durdurulmasını istedi.

Şoke eden görüntü! Sapanca Gölü'nü soktukları kepçe ile talan ettiler

İZİN ALINAN ÇALIŞMANIN DIŞINDA FAALİYET YAPILDI

Tüm çabalara karşın tepki çeken çalışma sürekli devam etti. İşletmenin, 2 ay önce SASKİ ve Sakarya Çevre İl Müdürlüğü’nden alınan yazıyla gölün önündeki sazlıkların temizlen mesi için izin aldığı ve belirli çalışmanın haricen faaliyet yürüttüğü için yüklü miktarda ceza kesildiği öğrenildi.

TALAN EDİLDİ

Yetkililer ise dokunulmazlığı olan gölde yapılan çalışmanın doğaya büyük zarar verdiği belirtti. Gölde sazlıkların kesilmesinin bile yasak olduğu öğrenilirken geriye doğru ise gölün talan edildiği fotoğraflar kaldı.

Şoke eden görüntü! Sapanca Gölü'nü soktukları kepçe ile talan ettiler

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AZİM ÇELİK

About admin

Check Also

Son Dakika! Erdoğan'dan 'Normalleşme hangi illerden başlayacak?' sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Son Dakika! Erdoğan’dan ‘Normalleşme hangi illerden başlayacak?’ sorusuna yanıt: Pazartesi günü değerlendireceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını İstanbul‘da bulunan Üsküdar‘daki Büyük Selimiye Camisi’nde kıldı. Çıkışta gazetecilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir