Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.

1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu… Kahraman Gazi, Türkiye‘de öncelikle yapılan yöntemle sağlığına kavuştu

Gözyaşlarını tutamayan Gazi Dadaş görevine dönmek istiyor

ERZURUM – Gabar Dağı‘nda 3 sene önce teröristlerin döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu ağır yaralanan Erzurumlu Bilirkişi Çavuş Abubekir Durmuş, Türkiye’de ilk kez yapılan bir yöntemle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

4 Nisan 2017 yılında Şırnak’ta bilirkişi çavuş olarak ödev yapan Erzurumlu Abubekir Durmuş (36), 60 arkadaşıyla birlikte Gabar Dağı’na operasyona bu arada yolda teröristler göre döşenen 1 ton patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu ağır yaralandı. 3 arkadaşının şehit olduğu patlamada ağır yaralanan Durmuş, tedavi altına alındı. İlk olarak kafatasına yapay kafatası olarak titanyum kaplama yapılan Durmuş’un kafatası deri inceldiği için tutmadı, zamanla aşınarak açılım oldu. Toplamda 3 ameliyat geçiren Durmuş, son bir yıldır şiddetli ağrılar yaşamaya başladı. Durumunu anlatan bir video çekerek sosyal medyada yayınlayan Durmuş’a olumlu dönüşler oldu.

daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınan Abubekir Durmuş, Türkiye’de ilk olarak yapılan yöntemle ameliyat edildi. Abubekir Durmuş’un bacağından alınan parçalar, kafatasına nakledildi. Sağlığına kavuşan Erzurumlu Gazi Abubekir Durmuş, tedavisinin gerisinde Erzurum’a ailesinin yanına döndü. Her Zaman ölümle burun buruna gelen Gazi Dadaş, 7 kere takdir belgesiyle ödüllendirildi.

“5 tonluk patlayıcının 1 tonu patladı, Allah bizi sakladı”

Operasyonun 4 Nisan 2017’de olduğunu açıklayan Abubekir Durmuş, “Teröristlerin daha önce döşemiş oldukları el işi patlayıcısını bizi oraya sürüklemek için görünüm vermişler. İHA’ların almış olduğu görünüm sonrası bizim tugay ve bölük oraya görevlendirildi. İntikal ettikten daha sonra arazi taramasına başladık. Teröristler bizim hareket ettiğimizi görünce gittiğimizi sanmışlar. Önceden yerleştirmiş oldukları el işi patlayıcısını infilak ettirdiler. Yaklaşık 5 tonluk el işi patlayıcısı düzeneği düzenlemişler. İnfilak ettirdikten sonradan 1 tonu yalnızca patladı. Geri kalan 4 tonu kablolarda oksitlenme olduğu için temas sağlanamamış patlamamış. 5 tonluk patlayıcının hepsi patlasaydı 20-30 tane şehit verebilirdik. Allah sakladı. 1 tonu patladı 3 arkadaşım şehit oldu, 6 zarar görmüş vardı” dedi.

“Patlamadan sonradan beni şehit oldu gözüyle helikoptere koymuşlar”

Patlamada yaralıların içinde en ağır durumu olanının kendisinin olduğunu gösteren Durmuş, “Helikopter geldiğin de beni şehit olduğu gözüyle koymuşlar. Şırnak’ta ilk müdahalemden daha sonra Ankara GATA’ya sevk edildim. Uçakta 6 defa kalbim durmuş, hemşire bir uçtan bir uca geri dönmüşüm. Ankara GATA’da yoğun bakıma alındım, 72 saat komada kaldım. Yoğun bir çare ve ameliyat sonucu hayata döndürüldüm. 45 gün yoğun bakımda kaldım” diye konuştu.

“Önceden yatağa ast yaşıyordum, şu anda hayata tabi yaşıyorum”

Baş ağrıları artınca sosyal medyada video paylaşarak destek isteğini kaydeden Durmuş, “Sosyal medyada video sonucunda Afiyet Bakanımız Fahrettin Koca kadar Ankara Tıp Fakültesine verdiği yönerge sonucu Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Şükrü Çağlar ve beraberindekiler 11 saatlik uzun uğraş sonucunda ameliyatımı gerçekleştirdiler. Ameliyatım başarılı geçti. Önceden yatağa emrindeki yaşıyordum. Baş ağrılarım uyumayınca çok artıyordu. Şimdi hayata ast yaşıyorum” biçiminde konuştu.

“İçim buruk, vatani görevime dönmek istiyorum”

Gözyaşlarını tutamayan Durmuş vatani görevine bir an önce dönmek isteğini belirterek, “Ailemin yanına döndüm fazla mutluyum ama bir yanım her zaman buruk. Vatani görevimden uzakta kalmak, biran önce iyileşip tekrardan eski görevime sürdürmek istiyorum. Onun içinde tedavilerime iyi bir şekilde devam ediyorum. En kısa zamanda bıraktığım üniformama, silahıma kavuşup şerefli ve şerefli görevime tekrardan sürdürmek istiyorum” dedi.

“Komutanlarıma söyledim onunu yerine ben giderim dedim”

Oğluyla gurur duyduğunu vurgulayan 64 yaşında ancak baba Şefik Durmuş, “Ağır yaralanmıştı. 30-40 gün komada kaldı. Öldürmeyen Allah öldürmedi. Komutanlarıma söyledim onun yerine ben giderim dedim. Maddesel olarak bir şey istemiyorum ama manevi olarak topraklarımızı kimseye bırakmayız. Bende gitsem, canımda gitse, evladımda gitse vatan sağ olsun. Hiç gözümü kırpmadan giderim. Allah razı olsun bakanlarımızdan, Cumhurbaşkanımızdan bizi yalnız bırakmadılar. Evladımla kibir duyuyorum. Bir Abubekirler gider on Abubekirler gelir” biçiminde konuştu.

Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.Son Dakika | 1 ton patlayıcı infilak ettirilmiş, 3 arkadaşı şehit olmuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir