Son Dakika: ABD başkanlık seçimlerinin çekişmeli geçtiği Wisconsin’de ipi Biden göğüsledi

ABD Başkanı Donald Trump ve Demokratların adayı Joe Biden arasındaki çekişme artık sonlara yaklaşıyor. Büyük oranda kesinleşen sonuçlara tarafından şimdilik Demokrat aday Biden’ın 248, Başkan Trump’ın 214 delegesi bulunuyor. ABD Başkanı’nın kim olacağı, büyük ölçüde Michigan, Nevada ve Pennsylvania gibi eyaletlerin sonuçlarına yan. Ancak son saatlerde Biden’ın Michigan’da öne geçip farkı adamakıllı açması ibreyi Biden’a döndürdü. Son olarak Haber ajansı AP, Biden’ın Wisconsin‘de seçimi kazandığını yazdı.

TRUMP, WISCONSİN’DE İTİRAZA HAZIRLANIYOR

Donald Trump ile Joe Biden’ın başa baş yarıştığı, ülkenin son dönemdeki “en kritik” seçimi olarak nitelendirilen başkanlık seçimi için gözler ABD’de. Trump’ın kandırma suçlamalarıyla büyüyen kargaşa Trump’ın Kampanya Danışmanı Bill Stepien’in Wisconsin’deki oyların yeniden sayılmasını istemesiyle artan bir şekilde büyüyor. Stepien, “Başkan, bitmiş sayım istek edecek ve bunu hemencecik yapacağız” ifadelerini kullandı.

MICHIGAN’DA TRUMP’IN EKİBİ OY SAYIMININ DURULMASI İÇİN DAVA AÇTI

Trump’ın kampanya ekibi, Michigan eyaletinde oy pusulalarının sayım işlemlerini gözlemlemek için kendilerine erişim sağlanmadığını gerekçe göstererek, oy sayım işlemlerinin durdurulması için eyalet mahkemesinde dava açtıklarını duyurdu.

BIDEN KRİTİK EYALETTE ÖNE GEÇTİ

Joe Biden kritik öneme sahip Michigan eyaletinde oy sayısını 0,3 oranında artırarak öne geçti. Nevada ve Wisconsin’de de önde olan Biden, eğer bu üç eyalette oyların çoğunluğunu kazanırsa kesin olmayan sonuçlara kadar 270 delegeye ulaşarak seçimi kazanmış olacak.

Michigan’da son durum: %49.1 Donald Trump – %49.4 Joe Biden (Oyların %94’ü sayıldı)

Eyaleti Biden kazanırsa Michigan’ın 16 Seçmenler Kurulu delegesinin oyunu alacak ve Beyaz Saray’a giden yolda koskocoman bir fayda elde edecek.

BIDEN’IN ÖNDE OLAN EYALETLER

NEVADA

Oyların yüzde 86’sının sayıldığı Nevada’da Joe Biden küçük bir farkla önde. Eyalet Seçici Kurul’a altı delege gönderiyor.

Posta aracılığıyla oy kullanmayı seçim eden Nevadalı seçmenler, oyunu en geç 3 Kasım’da göndermiş olmalı. Oy pusulasının da en geç 10 Kasım’da ulaşmış olması gerekiyor.

Eyalette sayıma ara verildi çünkü postayla gönderilen oylar bekleniyor. Perşembe günü sayıma tekrar başlanacak ancak muhakkak sonuçların gelecek hafta açıklanması bekleniyor.

ARIZONA

Bu seçimin kritik eyaletlerinden biri de Arizona’ydı.

Oyların yüzde 86’sının sayıldığı eyalette Biden, rakibinden dört puan önde görünüyor. Arizona, Seçici Kurul’a 11 vekil gönderiyor.

Eyalette postayla gönderilen oyların en geç 3 Kasım’a dek yerine ulaşması şartı aranıyordu. Bu sebeple oy sayımının lokal saatle en geç çarşamba gecesi tamamlanması bekleniyor.

Genellikle Cumhuriyetçi Parti adaylarının kazandığı bu eyaleti Trump, 2016’da ama yüzde dört oy farkla alabilmişti. Bu sene için yapılan kamuoyu yoklamaları ise ibrenin Biden’ı göze çarpan ettiğini gösteriyordu.

Arizona’da Latin Amerika kökenli nüfus ve şehirli orta-üstteki sınıf giderek büyüyor. Her iki seçmen grubu da ağırlıklı olarak Demokratları tercih ediyor. Burası hem koronavirüs salgınının da en fena etkilediği eyaletler aralarında yer alıyor. Seçmenlerin kayda değer bir kısmı Trump’ın krizi kötü yönettiğini düşünüyor.

MICHIGAN

Seçim sonucu etkilemesi en olası eyalet; 16 delegeli Michigan.

Oyların yüzde 94’ünün sayıldığı eyalette seçimi küçük bir farkla Biden önde götürüyor. Çarşamba sabahı Trump’ın iki puan önde olduğu eyalette fark gitgide kapandı ve şu anda yüzde 1 farkla Biden önde.

Sayılmayan oylar sadece postayla kullanılanlar. Eyalette şu belli başlı kadar postayla kullanılan oylarda büyük farkla Biden önde görülüyor.

Oy pusulalarının sayılması için en geç 3 Kasım’da ulaşmış olması durum koşulan eyalette, beklenen oy olmadığı için muhakkak sonuçların bu gece açıklanması bekleniyor.

2016’da Trump bu eyaleti yalnızca yüzde 0,3 farkla kazanmıştı. Geleneksel olarak Demokrat Parti’ye oy veren, emekçi sınıfının dinç olduğu bu eyalet, imalat sektörünü canlandıracak ticaret politikaları başvuru formu sözü veren Trump’ı seçerek 28 yıllık bir geleneği de bozmuş oldu.

Babası araba satıcısı olan Joe Biden, eyalette otomotiv sektörünün kalbi Detroit ile derin gönül bağına sahip. Biden, başkan yardımcılığı döneminde de bu eyaleti sık sık ziyaret etti.

Hatta eyaletin sevilen valisi Gretchen Whitmer da bir dönem Biden’ın başkan yardımcılığı için değerlendirilen isimler aralarında yer alıyordu.

Son Dakika: ABD başkanlık seçimlerinin çekişmeli geçtiği Wisconsin'de ipi Biden göğüsledi

TRUMP’IN ÖNDE OLDUĞU EYALETLER

Sonuçların açıklandığı eyaletlere bakıldığında delegelerin 213’ünü şampiyon Başkan Trump’ın, koltuğunu gözetmek için 57 delegeye daha ihtiyacı var.

ALASKA

Sandıkların en son kapandığı eyaletlerden olan Alaska’da hemen şimdi oyların minik bir kısmı sayılsa da, on yıllardır Cumhuriyetçi adayları destekleyen eyalette Trump büyük bir farkla önde gözüküyor. Trump’ın bu eyaletten üç delegeyi almasına belirlenmiş gözüyle bakılıyor.

GEORGIA

1960 yılından bu yandan iki seçim dışarıda yapılan bütün seçimlerde Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayını destekleyen eyalet, Seçici Kurul’a 16 vekil gönderiyor.

Demokrat Parti adayı Biden, ırkçılık karşıtı eylemlerin yapıldığı ve Trump’ın bu yöndeki politikalarına tepki belirten bu eyaleti kazanma konusunda umutluydu.

Ancak oyların yüzde 92’sinin sayıldığı Georgia’da Başkan Trump, yarışı 3 puan farkla önde götürüyor. Postayla kullanılan ve en geç 3 Kasım’da ulaşan oyların kabul edildiği eyalette, büyük bir su borusu patlaması yaşandığı için sayımın birkaç güne sarkması ihtimali var.

Sayılmayan oyların tümü postayla kullanılan oylar. Her ne kadar bu oylar genelde Demokratları destekleyen bölgelerden geliyor olsa da, Biden’la Trump arasındaki üç puanlık fark sonucu değiştirecek oranda değişecek gibi görünmüyor.

KUZEY CAROLINA

15 delegeye sahip eyalette oyların yüzde 95’i sayıldı. Tercih öncesi yapılan anketler Biden’ı önde gösterse de, şu belli başlı dek yapılan sayımlara göre Trump rakibinden 1,5 puan önde.

Bu eyalette oyların 3 Kasım’a dek postalanmış olması, 12 Kasım’a kadar da yerine ulaşmış olması şartı aranıyordu. Yani belirli sonuçlar ancak gelecek hafta açıklanacak.

Kuzey Carolina, postayla oy faydalanma işleminin başladığı birincil eyalet ve bugüne değin postayla oy faydalanma talebinde bulunanların sayısı da rekor düzeye ulaşmış durumda. Bu talepte bulunanların yarısından fazlası Demokrat Parti üyesi.

PENNSYLVANIA

20 delegesi yer alan Pennsylvania’da oyların yüzde 80’i sayıldı.

minimum oranda oy sayımı yapılan eyalet burası. Çünkü oyların 3 Kasım’a değin postaya verilmesi ve 6 Kasım’a değin ulaşmasına izin verilen eyalette ciddi oranda seçmen, posta aracılığıyla oy kullanmayı tercih etti. Bu oylar da ulaştıktan sonra emin sonucun Cuma günü açıklanması bekleniyor.

Şimdiye değin bu eyalette postayla kullanılan oylardan büyük başlıca Demokratlar çıktı.

sırası gelmişken Pennsylvania Valisi Tom Wolf, eyaletteki sonuçların Çarşamba günü açıklanamayabileceğini söyledi.

Bir basın toplantısı düzenleyen Halkçı Partili Vali, “Sayım normalden uzun sürse de önceliğimiz sayımın doğru yapılması” dedi ve “Hafife almamak gerekli, bu seçimde demokrasimiz test ediliyor. Bu, ülkemizin üstüne kurulduğu idealler için bir gerginlik test. Pennsylvania’da adil bir tercih olacak ve dışardan etki olmayacak.” şeklinde konuştu.

Joe Biden bu eyalette Donald Trump’ın arkasından. Fakat demin sayılmamış oylarda Biden’a daha fazla oy çıkacağı tahmin ediliyor. Bu da aradaki farkı kapatmasını sağlayabilir.

Trump ekibi ise 2016’da yüzde 1’den daha az farkla kazandığı eyaleti kaybetmeyeceğini savunuyor.

Sayılan oyların yüzde 53,4’ünü alan Trump, bu eyalette rakibinden takriben 10 puan önde lakin oylar açıldıkça farkın azaldığı gözleniyor.

Postayla ulaşması beklenen oyların birçok da, halkçı seçmen tabanı dinç olan yerlerden geliyor. Ancak kalan yüzde 20’lik oyun sonucu değiştirip değiştirmeyeceğini bildirmek için erken.

Sonucun muhakkak olmadığı eyaletler içinde maksimum vekil sayısına sahip Pennsylvania’nın kazanılması, iki namzet için de kritik önemde.

Buradan gelecek sonucun gecikmesi başkanın bildiri edilmesini de geciktireceği için, Trump ekim ayında buradaki postayla oy kullanma sistemine itiraz etmiş, ancak yerel duruşma Trump’ın itirazını kabul etmemişti.

Burası geleneksel olarak Demokrat adaya oy veren bir eyalet. Oysa dört yıl önce özellikle eyaletin batısında yaşayanların oylarıyla burada Trump kazandı.

Pennsylvania’da doğan Biden da bu bağı kullanarak partisinin eski kalesini yeniden galip gelmek için seçim kampanyasının son gününe değin burada çoğu kez seçmenlerle bir araya gelmişti.

Son Dakika: ABD başkanlık seçimlerinin çekişmeli geçtiği Wisconsin'de ipi Biden göğüslediSon Dakika: ABD başkanlık seçimlerinin çekişmeli geçtiği Wisconsin'de ipi Biden göğüsledi

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir