Son Dakika: Ateşkesi ihlal eden Ermenistan ordusu, Berde’de sivilleri gaye aldı: 4 ölü, 10 zarar görmüş

Azerbaycan ordusunun takriben 30 yıldır işgal aşağıda yer alan topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon kapsamında ağır kayıplar veren ve 3’üncü defa insani ateşkesi ihlal eden Ermenistan, yine masum sivilleri maksat aldı.

BERDE’YE ROKET SALDIRISI DÜZENLENDİ

Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın Berde şehrine roket saldırısı düzenledi. Saldırıda 4 birey hayatını kaybetti, aralarında çocukların da olduğu 10 sivil yaralandı. Saldırıda 2 yaşında bir kız çocuğu da yaşamını yitirdi.

“CAN KAYBI BÜYÜKÇE”

ÖTE TARAFTAN Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan’ın Barda bölgesinde sivilleri vurduğunu duyurdu. Hacıyev, “Ermenistan, Barda’da sivillere karşı Smerch füzesi kullandı. Misket silahlarının sivillere karşısında kullanılması yasaktır. 2 yaşında kız bebek edinmek üzere, 4 sivil hayatını kaybetti. 13 sivil yaralandı. Parça tesirli bombalar sebebiyle can kaybı oldukça büyük” ifadelerini kullandı.

GEÇİCİ İNSANİ ATEŞKESLERİ İHLAL ETTİLER

Azerbaycan ile Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’da, 26 Ekim’de lokal saatle 08:00’da açtırmak üzere insani mütareke konusunda anlaşmaya vardığı belirtilmişti. Azerbaycan ve Ermenistan Moskova’da yapılan görüşmeler sonrasında 10 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almış, ama Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu sivil can kayıpları yaşanmıştı.17 Ekim’de bitmiş devreye girdiği duyurulan mütareke yeniden Ermenistan kadar ihlal edilmişti.

SON DURUM

Karabağ Savaşının başlamasının üzerinden bütün bir ay geçmişken, Azerbaycan; 4 şehir, 4 kasaba, 165 köy ve Murov Dağı ile çok sayıda stratejik boy Ermenistan’dan geri küskün durumda.

Son Dakika: Ateşkesi ihlal eden Ermenistan ordusu, Berde'de sivilleri hedef aldı: 4 ölü, 10 yaralı

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir