Son dakika: Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Kan grubunun Covid-19’dan koruyucu bir yönü yok

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ile Covid-19 arasındaki ilişkiye dair, “Hangi kan grubu olursa olsun, her ne değin çalışmalarda belirtilen kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler tüm kan grupları için aynıdır. Kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur” dedi.

 

Ankara Kent Hastanesi Acele Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Durumu Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, kan grupları ve Covid-19 arasındaki ilişkiye ilişkin DHA’ya yorumlama yaptı. Kayıpmaz, bu konuya ilişkin milli ve uluslararası çalışmaların yapıldığını belirterek şöyle dedi:  “Hacettepe Üniversitesi’nden yayınlanmış bir çalışma var. Bu çalışmada koronavirüs testleri artı olan kişilerin büyük çoğunluğunun ‘A’ grubunda olduğu, onu sonradan ‘0’ grubunun izlediği ortaya konmuş. Fakat burada fazla manâlı bir netice cümlesi var; ‘her ne kadar hastalar aralarında belirtilmiş kan grupları daha sık görünse de hastalığın klinik gidişatına bu kan grubunun herhangi bir etkisi yoktur’ diye. Bu şu çağrıda bulunmak; klinik gidişat derken, hastaların entübasyon oranlarında, yoğun bakım yatış oranlarında ya da ölüm oranlarında, kan grupları ile bu bahsettiğim klinik gidişat kriterleri arasında herhangi istatiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterilmemiş.

‘KAN GRUBUNUN COVİD-19’DAN KORUYUCU BİR YÖNÜ YOKTUR’Kayıpmaz, kendi kanaatinin de ‘açıklanmış kan grupları bu hastalıktan korunmaktadır’, ‘daha az yakalanmaktadır’ diye, dikkatsiz davranışlar içerisine girilmemesi gerektiği yönünde olduğunu belirterek, “Hangi kan grubu olursa olsun, her ne değin çalışmalarda belirli kan gruplarında hastalarda daha nadir olduğu gösterilmiş olsa da tedbirler bütün kan grupları için aynıdır. Bahsettiğim çalışmada koronavirüs tanısı almış hastalarda en sık gözlenen kan grubunun ‘A’ grubu olduğu ortaya konmuş. Ondan daha sonra ‘0’ grubu, üçüncü sırada ‘B’ grubunun en son sırada da ‘AB’ grubunun geldiği saptanmıştır. Dediğim gibi kişinin kan grubu ne olursa olsun, kan grubunun koronavirüsten koruyucu bir yönü yoktur” diye konuştu.’DNA’DAKİ GENETİK YAPIYI BOZMA GİBİ BİR DURUMU LAF KONUSU DEĞİL’Aşı üretiminin artması ile birlikte üretici ülkeler ve firmaların ciddi bir rekabet içine girdiğini gösteren Kayıpmaz, şunları kaydetti: “Biz aşıların ne cins aşılar olduğuna bakıyoruz. Birisi inaktif aşı denilen zayıflatılmış ya da öldürülmüş virüsün vücuda verilmesi, vücutta buna karşısında bir antikor yanıtının elde edilmesi prensibine dayanan aşılar. İkincisi, vektör aşılar dediğimiz aşılar, üçüncüsü de mRNA aşıları olarak tasvir edilen aşılar. Bu üretilen aşıların kimi inaktif aşı, kimi de mRNA aşı, kimi vektör. mRNA aşılarının üretilmesi, inaktif aşılara göre daha kolay ve daha kısa zamanda daha pozitif miktarda aşı üretebiliyorsunuz. Burada dezavantaj eksi 70 derecede gizleme zorunluluğu. Bu da aşının dağıtımı anlamında karşımıza ciddi bir sıkıntı çıkarıyor. Kamuya maliyet olarak baktığınızda, mRNA ile inaktif aşıların aynı maliyette olduğunu, vektör aşıların da daha düşük maliyette olduğunu görüyorsunuz. İnaktif aşılar, uzun yıllardır kullanılan diğer hastalıklar içinde kullanılan tanıdık, alışkın olunan bir yöntemdir. mRNA aşıları daha yeni teknolojidir. mRNA aşılarının da insanların DNA’sındaki genetik yapıyı bozma gibi bir koşul söz konusu değildir.”‘İNAKTİF AŞIYI OLMAYI TERCİH EDERİM’

İnanktif aşıların saklanması ve dağıtılmasının daha kolay olduğunu kaydeden Kayıpmaz, “Bu anlamıyla bu aşılara baktığımızda, yıllardır aşı üretiminde uygulanan yöntem ile üretilmiş olması dolayısıyla, daha önce acele servis çalışanlarında, yurt dışındaki çalışmalarda etkinliğinin gösterilmiş olması dolayısıyla ben kişisel olarak inaktif aşıyı olmayı tercih ederim. İnaktif aşının maliyeti mRNA aşının maliyetinden daha eksik değildir, hemen hemen aynı maliyette. bizzat benim tercihim inaktif aşılar yönünde olur” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Uçakta cesur fotoğraflarını paylaşıp, ücrette anlaştığı yolcularla cinsel ilişkiye girdiUçakta cesur fotoğraflarını paylaşıp, ücrette anlaştığı yolcularla cinsel ilişkiye girdiÇöl tozları geliyor ama bu kez uyarı çok ciddi! 'Vaka sayıları tahminden fazla artabilir'Çöl tozları geliyor fakat bu kere dikkat çok ciddi! “Olgu sayıları tahminden pozitif artabilir”Cumhurbaşkanı Yardımcısı'ndan '10 milyon liralık Mercedes ile geliyor' eleştirisine yanıtCumhurbaşkanı Yardımcısı’ndan “10 milyon liralık Mercedes ile geliyor” eleştirisine yanıtSon dakika: Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Kan grubunun Covid-19'dan koruyucu bir yönü yokSon dakika: Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz: Kan grubunun Covid-19'dan koruyucu bir yönü yok

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Şaduman UNUTMAZ

About admin

Check Also

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul'a geri dönüyor

Meteoroloji uyardı: Kar yağışı İstanbul’a geri dönüyor

Meteoroloji hava durumu tahmin raporunda hafta sonu itibarıyla yurdun büyük bir bölümünün yağışlı havanın etkisine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir