Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üniversitelerde yüz yüze eğitimi en kısa sürede başlatmayı hedefliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Irk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Başlangıç Töreni‘nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

“Uzak eğitim tecrübesi kesinlikle önemli anca örgün eğitimin yerini tutmayacağı açıktır. En kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitimi başlatmayı hedefliyoruz. Ülkemizin potansiyeli ve ihtiyacı mevcut kapasitenin üstündeydi. Şayet gafletten olur ya kasıttan, üniversitelerin yaygınlaştırılmasına engel olunuyordu.

“81 İLİN TAMAMINA ÜNİVERSİTE KURULMASINI SAĞLADIK”

Mesleki eğitimin önü kesilerek, bu çarpıklık daha aşağı kademelere dürüst genişletiliyordu. Sözümüzü tuttuk ve 81 ilin tamamına üniversite kurulmasını sağladık. Toplam 207 millet ve vakıf üniversitemiz, 176 bin akademik personeliyle 8 milyon 267 bin öğrencimize eğitim-öğretim veriyor. Gençlerin en büyük itiraf konusu olan harçları da biz kaldırdık. ‘Ücretsiz eğitim’ hayalini gerçeğe dönüştürdük. Yurtların kapasitesinin arttırılmasında geç kalmadık, çabucak herkese burs ya da kredi vermeye değin böylece çok yeniliğe imza attık.

“YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI, ÜLKEMİZE DUYULAN GÜVENİN İFADESİDİR”

İsteyen her gencimize yükseköğretim yolu açıldı. 2006’dan sonradan resmileşmiş üniversitelerimiz aralarında dünyada ilk 800’ün aralarında başaranlar olduğunu görüyoruz. Doğru stratejilerle dürüst adımlar atıldığında dünya çapında neticeler elde ediliyor. Ülkemizde tanıdık olmayan öğrenci sayısı 200 bini aşmış olması Türkiye’ye duyulan güvenin ifadesidir. Anadolu’nun dört bir yanına kibir abidesi olarak yükselen üniversitelere daha tartı veriyoruz.

“YÖK – ANADOLU PROJESİ İLE EKSİKLİKLERİ HIZLICA GİDERECEĞİZ”

Yeni bir projenin müjdesini paylaşmak istiyorum: YÖK-Anadolu projesi. Bu egzersiz Anadolu’daki yeni gelişen üniversiteleri nispeten daha gelişmiş üniversitelerle eşleştirerek, eksikliklerin hızlıca giderilmesini hedefliyor. Gelişmiş üniversitelerin altyapısı, kadro ve birikimi, Anadolu’daki demin yolun başında olan üniversitelerin istifadesine çözülmüş olacak. Bu programı bu akademik yılın 2. döneminden itibaren hayata geçiriyoruz. YÖK-Sanal laboratuvar projesi ile de fen, mühendislik, eczacılık gibi fakültelerin programlarında bulunan genel kimya ve fizik dersleri sanal ortamda verilecektir. İlk olarak dijital dönüşüm projesinde yer alan 24 üniversitede bulunan 15 bin öğrenci bundan faydalanabilecektir.

“MANEVİ DEĞERLERDEN YOKSUN BİR NESİL, EN BÜYÜK FELAKETİMİZ OLUR”

Gözden kaçırmamamız gereken yaşamsal bir husus var. Çocuklarımızın gönül dünyalarını zenginleştirmeyi de ihmalkârlık etmemeliyiz. Yalnızca somut bilgilerle donanmış, manevi değerlerden yoksun bir nesil milletçe en büyük felaketimiz olur. Türkiye inşallah böyle bir risk ile yüz yüze bırakmayacağız.

“AYRICA AİLE HEM MEKTEP EĞİTİMİNDE CİDDİ EKSİKLİKLERİMİZ VAR”

İnsan fiziki birikimi ve manevi zenginliğiyle bir bütündür. Ruhsuz bir vücut karoser, manevi zenginlikten mahrum bir us de robot hükmündedir. Biz robot yok insan daha doğrusu insan-ı kamil yetiştirmenin ardındaki olmalıyız. Bunun da yolu her şeyi sorgulayan, araştıran en doğruyu bulmaya çalışan nesiller oluşturmaktan geçiyor. Keza aile eğitimi ayrica okul eğitimi bağlamında bu konuda önemli eksikliklerimiz olduğuna inanıyorum.

“HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKACAĞIZ”

Son yıllarda sırt sırta yaşadığımız saldırıların her biri benzer senaryoların ayrı aktörler kadar uygulanmasıydı. Türkiye’yi iç mücadeleler bataklığına sürüklemek isteyenlere bekledikleri fırsatı vermeyeceğiz. Bütün uğraşlara, tüm bunlara rağmen, ülkemizi rayından çıkartamamış olmanın hırsıyla yeni arayışlara girenlere göz kırpmak için çırpınanlar olduğunu görüyoruz. Milletten alamadıkları gücü diğer yerlerden devşirmeye çalışanların hevesini kursaklarında bırakacağız.

“ZULMÜ SEYİR Mİ EDELİM?”

Libya’da işkence var. Suriye’de 910 km sınırımız her tarafında cefa var. Ne yapalım? Sessiz mi kalalım? Somali’de cefa var. Seyir mi edelim? Azerbaycan’da Ermenilerin zulmü var. Onlar bizim kardeşlerimiz. Seyir mi edelim? Biz duramayız. Tarih baştan başa ecdadımızın bize yıktığı bir sorumluluk var. Biz durmaz ve orada da görevi yerine getirmenin gayreti içinde oluruz.

“ERKEN SEÇİM KABİLE DEVLETLERİNİN YAPTIĞI İŞTİR”

Çıkıyorlar erken tercih. Ne erken seçimi ya? Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde belirlenen zamanın dışarıya seçime gidilmiştir? Bunlar kabile devletlerinin yaptıkları işlerdir. Gelişmiş olan, gelişmekte olan bir ülkede böyle bir şeyi göremezsiniz. Türkiye artık eski Türkiye değil. Yeni Türkiye’de belirlenen zaman neyse, şu anda de 2023’ün Haziran’ıdır ve 2023 Haziran’da seçim yapılacaktır”

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Üniversitelerde yüz yüze eğitimi en kısa sürede başlatmayı hedefliyoruz

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir