Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı’ndan yaptırım tepkisi: ABD’yi vahim yanlıştan dönmeye ziyafet ediyoruz

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması sebebiyle ABD Hazine Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı ile kurumun başkanı İsmail Demir’e ve üç bürokrata yaptırım kararı aldı. Skandal yaptırım kararıyla ilgili Türkiye’den ilk tepki Dışişleri Bakanlığı‘ndan geldi. Bakanlık yaptığı açıklamada yaptırım kararını kınarken, “ABD’yi bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve vahim yanlıştan geri dönmeye ziyafet ediyoruz” dedi.

TRUMP’IN SÖZLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Dışişleri Bakanlığı göre yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedariğimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşısında tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz. Türkiye’yi vaktinde S-400 sistemlerini miktar etmeye sevk eden şartlar cümbür cemaat tarafından gayet iyi bilinmektedir. Nitekim kanımca Başkan Trump da bir fazla vesileyle bu konuda Türkiye’nin haklılığını teslim etmiştir.

“ZAFİYAT YARATACAĞI İDDİALARI TEKNİK DAYANAKTAN MAHRUM”

ÖTE TARAFTAN, S-400’lerin NATO sistemleri bakımından bir zafiyet yaratacağına dair ABD iddiaları da teknik dayanaktan yoksundur. Kaldı ki Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek, meselenin siyasi önyargılardan uzak bir şekilde, objektif ve realist bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir. Bu itibarla, ABD’nin konuyu iki müttefike uygu şekilde diyalog ve diplomasi aracılığıyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek yanlı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır.

“MUKABELEDE BULUNACAĞIZ”

Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, yerinde gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini karşılamak için zorunlu gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir.

Bu anlayışla, ABD’yi, bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu korkunç yanlıştan bir an evvel geri dönmeye gösteri ediyor, Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi aracılığıyla ele almaya hazırlanmış olduğumuzu bir defa daha vurguluyoruz.

Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan yaptırım tepkisi: ABD'yi vahim yanlıştan dönmeye davet ediyoruz

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir