Son Dakika! Erdoğan, TBMM’nin açılışında Ermenistan’a yüklendi: Bu haydutlara destek verenlere hesabı sorulacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başlangıç konuşmasına “Meclisimizin birincil başkanı, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile herkese şükranlarımı sunuyorum. Aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum” sözleriyle başladı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Sayın başkan kıymetli milletvekilleri… Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Yeni yasama yılının ülkemize, milletimize, milletvekillerimize uğurlu olmasını diliyorum. Bu mücadelenin kıyamete değin süreceğini bilerek her zaman hazırlıklı, tekrar tekrar zinde, itinalı olacağız. Tarihimizi ne kadar iyi bilirsek, böylece iyi sahip çıkabiliriz. Türkiye, gerisinde sürekli ve fazla geniş bir coğrafyaya yayılmış 2 bin 200 takvim fazla nadir bir ülkedir. Böyle bir ülke, aç gözlü ve emperyalist ülkelerle aynı şekilde davranamaz.

“MECLİS’İN ORTAYA KOYDUĞU CESUR TAVIR TARİHE GEÇMİŞTİR”

Bu yıl Meclisimizin tekbir ile dua ile coşku ile açılışının yüzüncü sene dönümüydü. Koronavirüs nedeniyle görkemli kutlayamadık. Bizim meclisimiz sıradan bir Meclis değildir, burası ya istiklal ya ölüm şiarı ile istiklal harbini şahsen yönetmiş bir Meclis’tir. Burası istiklal ve istikbaline sahip meydana çıkan milletin evidir. Nice darbelere, sinsi oyunlara karşın bu çatı, milletin onurunu korumuştur. Özellikle 15 Temmuz gecesi, bu Meclis’in ortaya koyduğu cesur konuşma tarihe geçmiştir. Milletimizin yaşadığı veya savuşturduğu her olaydan daha sonra Meclis görevini yerine getirmiştir. Yalnızca son 18 yılda bu çatı aşağıda gerçekleştirilen reformlar hayranlık verici bir başarı hikayesidir.

“YENİ YASAMA YILINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLECEĞİNE İNANIYORUM”

Önümüzdeki dönemde Meclis’imiz tarih yazmaya devam edecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Meclis’in kendi alanına yoğunlaşmasını sağlamıştır. Eski alışkanlıklar ile yeni bir sistemi yürütmenin zorluklarını yaşıyoruz. Yeni reformlar ile aksaklıkları gideriyor, çıtayı yukarıya taşıyoruz. Meclis’imizin yeni yasama yılında fazla manâlı çalışmalar gerçekleştireceğine inanıyorum. Yeni dönemde yasama yılına katkı maddesi verecek her partiden milletvekiline çoktan teşekkür ediyorum.

“DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR İFADESİ BU GERÇEĞİN İSPATIDIR”

Türkiye’yi demokrasiye layık ödemeden sahip olmuş bir ülke diye suçlama edenler, umarız 15 Temmuz gecesi bundan dolayı utanç duymuşlardır. Milletimizin ve meclisimizin desteği ile karşımıza meydana çıkan engelleri birer birer aşarak bugünlere geldik. Salgın döneminde Birleşmiş Milletler’den başlayarak mevcut küresel düzeni sağlayan kurumların derhal tamamı tıkanmıştır. Bu çarpık düzenin benzer şekilde devam etme şansı kalmamıştır. Dünya 5’ten büyüktür ifademiz işte bu gerçeğin ispatıdır. Ya kurumlar istikrarı, refahı insanlığın tamamına yansıtacak şekilde yeniden yapılanacak veya yeni kurumlar yapı edilecek. Biz kurumların bitmiş yapılanması ile bu ihtiyacın karşılanacağını düşünüyoruz.

“ÇÖZÜMLERİ GÜNDEME GETİRMENİN GAYRETİNDEYİZ”

Burada bir kez daha tekrar kötüleşmek istiyorum. Dünyanın doğusu ile batısı ile, kuzeyi ile güneyi ile her köşesinin güvenliğe ihtiyacı var. Huysuz takdirde dünyanın dört bir yanında ucu gelişmiş ülkelere de dokunacak şekilde çatışmaların, yağmaların tekrar başlaması zaruri ayla gelmektedir. Türkiye olarak çözümleri gündeme getirmenin, tartışmanın gayreti içindeyiz.

“AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN MÜCADELELERİNDE YANINDAYIZ”

Karadeniz’de Kırım işgali ile başlayan kriz her tarafta tırmanma potansiyeline sahip. Kafkasya kriz alanı olma vasfını sürdürüyor. Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermenilerin, Azerbaycan’a saldırısı ile başlayan çatışmalar en maddi örnektir. Burada bir kez daha Azerbaycanlı kardeşlerimizin vatanlarını koruma mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu spesifize etmek istiyorum. ABD, Rusya, Fransa ve bunların hala 30 yıla yakın zamandır bu sorunu ihmalkârlık ettikleri için bugünlere yansıyan bu negatif gelişmeler karşı mütareke arayışı içinde bulunmaları kabul edilebilir bir şey değildir. İşgalcilerin bu topraklardan çıkmaları gerekir ancak burada bir çözüme ulaşılsın. İşgalcilere sessiz kalanların sözünün kıymeti yoktur. Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanındayız. Kardeşlerimize bütün imkanlarımızla desteği sürdüreceğiz.

“ERMENİSTAN’I, TÜRKİYE’YE İFTİRA ATMA GAYRETİ DE KURTARAMAYACAK”

Zalimleri iflah etmeyen hain oyun inşallah bozuluyor. Kalıcı barışın yolu Ermenilerin işgal ettikleri her karış Azerbaycan toprağından geri çekilmelerinden geçiyor. Bu eşkıya devlete destek verenleri kendilerine insanlığın iki taraflı vicdanı önünde hesap sorulacağı konusunda uyarı ediyorum. Ermenistan’ı ısrarla Türkiye’ye iftira atma gayreti de kurtaramayacak. Bu mücadelede şehit düşenlere Allah’tan karşın, yaralılara şifa diliyorum.

“MAZLUMLARA SAHİP ÇIKMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Lafa gelince insan haklarını dillerinden düşürmeyenlerin sırtlarını döndükleri mazlumlara sahip çıkmayı biz sürdüreceğiz. AP’de Avrupa’daki yüz binin üzerindeki kayıp sığınmacı çocuk konusunu gündeme getiren ülkemizden bir milletvekilimiz olmuştur. Suriyelilerin barınması için ülkemize 3+3 milyar avro söz veren, bunun çoğunun üzerine yatan yeniden AB olmuştur. İspat mı istiyorsunuz, gelin yatırımları uygun görün.

“ANLAŞMAZLIKLARIN HAKKANİYETLE ÇÖZÜLMESİ ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZDİR”

Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ülkemizin denizlerde verdiği en önemli mücadelelerdendir. Türkiye olarak Akdeniz’de çatışma, gerilim, haksızlık arkasında katiyen değiliz. Tek talebimiz ülkemizin haklarına hürmet gösterilmesidir. Siyasi ve ekonomik potansiyelin paylaşımı ile ilgili anlaşmazlıkların hakkaniyetle çözülmesi öncelikli hedefimizdir. Yunanistan ve Rum Kesimi’nin tavrı bu ilkenin fazla uzağındadır. Bölgemizde ortaya çıkıp da AB’nin inisiyatifi ile çözüme kavuşmuş tek bir sorun yoktur. Birliği müdahil olduğu her kriz yeni boyutlarla büyümüştür. Türkiye’nin önünde kendi imkanları ile politikalarını kararlılıkla hayata geçirmekten başka seçenek kalmamıştır.

“BARIŞ İÇİN TÜRKİYE DEK MÜCADELE EDEN KAÇ ÜLKE VAR?”

KKTC’nin haklarını gözetmek için başlattığımız çalışmaları Libya anlaşması ile geniş alana yayma imkanı bulduk. Bizi sahillere hapsedecek taleplerle karşımıza çıkanlar önce adımlarımıza tehdit dilini denediler. Kahraman ordumuzun desteklediği istikrarlı duruş karşısında ise diyalogu kabul etmek zorunda kaldılar. Gerilimi yeniden tırmandırmak da, çatışma hariç tutmak da karşımızdakilerin tercihidir. Biz diyalog kanallarını açık tutacağız. Barıştırma için Türkiye değin mücadele eden acaba kaç ülke var? AB ve komşularımız ilk kez almak üzere bütün ülkeleri Türkiye’nin verdiği barışma mücadelesini desteklemeye ziyafet ediyoruz.

“KUDÜS BİZDEN BİR ŞEHİRDİR”

Bir diğer kriz de İsrail’in Filistinlilere yaptığı gaddarlık ve Kudüs’ün mahremiyetini hiçe sayan fütursuz uygulamalarıdır. Kudüs meselesi bizim için banal bir jeopolitik bir sorun değildir. 1. Dünya Savaşı’nda gözyaşları ile terk etmek zorunda kaldığımız bu şehirde hala Osmanlı’nın direniş izleri vardır. Kudüs bizden bir şehirdir.

“EKONOMİMİZİN SALGINDAN MINIMUM HASARLA ÇIKMASINI HEDEFLEDİK”

Türkiye’nin Yolculuk olayları ile başlayan yoğun hücum süreci ile en fazla hedef alınan düzeni de maalesef ekonomidir. 2019’da 181 milyar doları bulan ihracatımızla dünyanın 50 ülkesi aralarında ihracat büyümesi bakımından 6. sırada yer aldık. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen takvim yükselme oranını yüzde 1 oranında tutuğumuz 2019 yılının ardındaki 2020’ye büyük umutlarla başladık. Dünyanın tamamı ile birlikte ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınına işte böyle bir ortamda yakalandık. Ekonomimizin salgından asgari hasarla çıkmasını hedefledik. Bugüne kadar açıkladığımız salgın tedbirleri paketlerimiz 495 milyar TL’yi buldu.

“TÜRK EKONOMİSİ BUNCA SALDIRININ ARDINDAN DAHA DAYANIKLI BİR YAPIYA KAVUŞMUŞTUR”

Kamu bankalarını özendirme ederek 267 milyar liranın üzerinde bir finansmanın ekonomimize aktarılmasını sağladık. Her kesimin finansman ihtiyacının giderilmesini sağladık. Üçüncü çeyrekle ilgili bütün öncü göstergeler ekonominin toparlandığına göze çarpan ediyor. Açıklanan her veri bu tabloyu destekliyor. Amacımız V tipi bir toparlanmayı sağlayıp bu yılı fazla değerde kapatmaktır. Önümüzdeki yıl için varsayım edilen artış oranımız yüzde 5,8’dir. Türk ekonomisi yaşadığı bunca saldırının ve şokun peşinde daha dayanıklı bir yapıya kavuşmuştur. OECD Türk ekonomisinin dünyada salgından en düşük etkilenen 3’ncü ekonomisi olarak gösterdi.

“SALGINA KARŞI MÜCADELEYİ KARARLI ŞEKİLDE SÜRDÜRECEĞİZ”

Çin’de başlayan ve kısa sürede dünyaya yayılan Covid -19 hastalığın demin kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Türkiye bu konuda kendi aşısını üretme konusunda da yoğun bir alıştırma içerisindedir. Aşı çalışmaları belirli bir seviyeye gelmiş olmakla birlikte vakte gereksinim olduğu açıktır. İnşallah yarın Konya’da şehir hastanemizin açılışın yaparak sağlıktaki bulunduğumuz noktayı bir adım daha ileriye taşıyacağız. Bu süreçte dünyanın 141 bambaşka ülkesinde geçici süre ile bulunan yüz bini aşkın vatandaşı ülkemize getirdik. Gelişmiş ülkelerin zeka vatandaşını kendi haline terk ettiği salgın döneminde Türkiye içeride ve açık havada gerçekte şerefli bir duruş ortaya koymuştur. Salgının korkutma olmaktan çıkacağı güne dek bu mücadeleyi istikrarlı bir şekilde sürdüreceğiz”

Son Dakika! Erdoğan, TBMM'nin açılışında Ermenistan'a yüklendi: Bu haydutlara destek verenlere hesabı sorulacak

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir