Son dakika… FETÖ firarisi güvenlik müdürleri tutuklandı

Ankara’nın Etimesgut ilçesinde saklandıkları hücresel evinde yakalanan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi eski güvenlik müdürleri Cemil Ceylan ile Hüsrev Salmaner tutuklandı.

Ankara Güvenlik Müdürlüğü Organize Suçlarla Uğraş Şube Müdürlüğü, FETÖ’de üstteki seviye konumda olan ve firari olarak aranan eski emniyet mensuplarının örgütün “gaybubet” adı verilen hücresel evlerinde gizlenerek örgütsel faaliyetlerine devam ettiğini saptama etti.

Örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in, örgütün emniyetteki üst seviye yapılanmasında gelecek vadeden kişiler olarak gördüğü “altın çocuklar” aralarında bulduğu belirtilen, örgütün haberleşme programı ByLock’u kullanan ve çoğu dosyadan arama kayıtları yer alan 2010-2014 yılları aralarında Kilis ve Edirne Güvenlik Müdürlüğü yapan Cemil Ceylan ile 2011-2014 yılları aralarında Artvin Emniyet Müdürlüğü yapan Hüsrev Salmaner, Etimesgut ilçesindeki gözenekli olan evinde yakalandı.

Şüphelilerin, yakalandıkları yüksek güvenlikli rezidans binasındaki daireyi örgütsel hizmetlerde ve örgütsel kararlar alınması gibi işlemlerde kullandıkları, mecburi kalmadıkları sürece dışarı çıkmadıkları ve dışarı çıktıklarında da kılık, kıyafet ve eşkallerini değiştirerek tanınmamaya çalıştıkları saptandı.

Firari FETÖ mensuplarının, hem gözenekli olan evinin deşifre olmaması için aileleri ve örgüt mensuplarıyla görüşmelerde, kiraladıkları eve yakın konumda olan diğer bir daireyi kullandıkları belirlendi.

Şüphelilerin iki adresine yapılan aynı zamanlı operasyonda çok sayıda örgütsel doküman, bilgisayar ve cep telefonu ele geçirildi.

İki eski güvenlik müdürü, emniyetteki işlemlerinin gerisinde Ankara Adliyesine gönderildi.

Soruşturmayı yürüten savcıya açıklama veren şüpheliler, sevk edildikleri nöbetçi sulh suç oluşturan hakimliğince tutuklandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Tanju Özkaya

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir