Son Dakika! Gaziantep’te hastanedeki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 11’e yükseldi

Gaziantep’te bulunan SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde başlayan yangın sebebiyle patlama meydana gelmişti. Patlamada özel hastanenin yoğun bakım servisinde kalan 10 birey hayatını kaybetmişti. Gelen son bilgilere tarafından tedavi aşağıda bulunan 72 yaşındaki Hamo Arslan’ın da hayatını kaybetmesiyle birlikte ölenlerin sayısı 11’e yükseldi.

Hayatını kaybeden öteki kişilerin isimleri şu şekilde:

Hastanedeki patlamada; Reşit Saydanoğlu (75), Fethiye Kırca (78), Naciye Ulukütük (56), Abdi Hamzaoğlu (68), Elif Akgül (85), Ökkaş Akbulut (69), Kahraman Taş (71), Ali Saffet Kanpolat (64), Osman Daşdemir (79) ve Medine Harman (63) hayatını kaybetti.

BAKANLIĞIN HASTANEYE YAZI GÖNDERDİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Gaziantep’teki yangına niçin olduğu düşünülen oksijen cihazlarıyla ilgili Sıhhat Bakanlığı’nın 16-17 Aralık tarihinde hastanelere yazı gönderdiği ortaya çıktı.

Yoğun bakımlardaki ‘Yüksek Akış Nazal Oksijen Terapi Sistemi’ cihazının koronavirüs tedavisinde önemli bir yer tuttuğu açıklanmış yazıda bu cihazların bir kısmında yangılar meydana geldiği yönünde bildirimler alındığı belirtildi. Aygıt haznesinin bütün oturmaması durumunda parlama ya da yangına sebebiyet verebileceği belirtildi.

NE OLDU?

İncilpınar Mahallesi’nde yer alan Özel Sanko Üniversitesi Konukoğlu Hastanesi’nin, Koronavirüs hastalarının tedavi edildiği yoğun bakım ünitesinde, dün saat 04.45 sıralarında yüksek akım oksijen tüpü patladı. Oksijen sisteminin etkilendiği patlamayla birlikte yoğun bakım ünitesinde de yangın çıktı.

HASTALAR TAHLİYE EDİLDİ

Yangının başlamasının peşinde durumu itfaiyeye bildiren hastane personelleri, alevlerin arasındaki hastaları kurtarmak için çalışma başlattı. Sağlık Durumu personelleri kısa sürede hastaneye gelen itfaiye ekipleri ile birlikte birinci kattaki 20 hasta kapasiteli yoğun bakım ünitesine camlarını kırarak ulaşıp, alevlerin arasındaki 19 yoğun bakım hastasını tahliye etti.

51 HASTANE PERSONELİ YARALANDI

Yangına müdahale sırasında 51 hastane personeli yaralandı. Büyük bölümü dumandan etkilenen personellere oksijen tedavisi uygulandı. Oysa, alevlerin arasına dalarak hastaları kurtarmak isteyen 7 kişinin vücutlarında ise yanıklar oluştu. İsmi öğrenilemeyen 7 kişi, benzer hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Sıhhat durumları iyiye giden 7 birey, bu sabahleyin sıradan servislere alındı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yaşanan olayın ardından Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı kadar adli, İl Sıhhat Müdürlüğü kadar da yönetimle ilgili soruşturma başlatıldı. Polis ekiplerinin önlem aldığı hastanede, itfaiye ekiplerinin söndürme ve soğutma çalışmalarını tamamlamasının gerisinde da inceleme başlatıldı. Adliyeden görevlendirilen konularında bilirkişi 7 şahsiyet bilirkişi ekibi de soruşturma için atanan 2 savcı nezaretinde, hastanede gün boyu analiz yaptı. Yangının çıktığı yoğun bakım ünitesinde teknik olarak yapılan incelemenin tamamlanmasının ardından bilirkişi ekibinin rapor hazırlığına başladığı öğrenildi.

BÜTÜN GÖREVLİLERİN İFADESİNE BAŞVURULDU

Soruşturmayı yürüten savcılar ise yangının çıktığı ünitede ödev yapanların yanı sıra olay günü hastanede bulunan doktor, hemşire ve diğer personellerin ifadesine başvurdu. İfadesine başvurulan personellerin, soruşturmayı yürüten savcılara yangın öncesi ve ardından yaşananları anlattığı öğrenildi.

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca ile Yargı Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep’e gelerek yangının çıktığı hastanede inceleme yaptı. Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve milletvekillerinin de eşlik ettiği ziyarette hastane yöneticilerinden bilgi alan bakanlar, her türlü incelemenin yapıldığını ve soruşturmanın yürütüldüğünü açıklama ederek, ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi

Son Dakika! Gaziantep'te hastanedeki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir