Son dakika haberleri! Dünya Sağlık Durumu Örgütü: Yemen’in kuzeyinde 9 ayda dang hummasından 76 birey öldü

Dünya Afiyet Örgütü (DSÖ), Yemen‘in kuzey illerinde 9 ayda 76 kişinin dang humması sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

DSÖ’den yapılan yazılmış açıklamada, 1 Ocak- 27 Eylül 2020 tarihlerinde Yemen’in kuzey illerinde dang humması kaynaklı 76 can kaybı kaydedildiği belirtildi.

Söz konusu dönemde 38 bin 516 kesin olmayan vaka saptama edildiği aktarılan açıklamada, güvenilmez vakaların yüzde 92’sinin Marib, Hudeyde, Taiz ve Hacce’de tescil altına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Sivrisineklerin taşıyıcılığıyla bulaşan virüsün niçin olduğu dang humması vakaları, çoğunlukla yağışın sık sık görüldüğü mevsimlerde, bilhassa haziran ve eylül aylarında artıyor.

Uzmanlar, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması içeren sivrisineklerin çoğalmasına niçin olduğuna dikkati çekiyor.

Dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de yıllardır sürekli iç savaş ortamı en fazla sağlık sektörünü etkiliyor.

BM yetkilileri önceki açıklamalarında ülkedeki sıhhat sisteminin ayrıntılarıyla çökmesi durumunda yalnızca yeni alıcı koronavirüs (Kovid-19) değil sıtma, kolera, dang humması ve öteki hastalıklar sebebiyle pek çok insanın yaşamını yitirmesinden endişe duyduklarını ifade etmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Halime Afra Aksoy

About admin

Check Also

Rusya'dan ABD'nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya’dan ABD’nin Karadeniz çıkarmasına tepki: Artan askeri hareketlilik endişe verici

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken, ABD, 2 savaş gemisinin boğazlardan geçişi için Türkiye’ye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir