Son dakika haberleri: Rus gazetesi: Karabağ’da Ermenistan ve Rusya kaybetti, Türkiye kazandı

Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Vedomosti, “Karabağ savaşının” Ermenistan‘ın yanı sıra Rusya için de felaketle sonuçlandığını, Türkiye‘nin bölgedeki prestijinin ise önemli oranda arttığını yazdı.

Vedomosti’de, Strateji ve Teknoloji Inceleme Merkezinden Konstantin Makiyenko göre kaleme alınan “Rusya ikinci Karabağ savaşında nasıl kaybetti?” başlıklı makalede, savaşın Ermenistan’ın mağlubiyetiyle sonlandığı belirtildi.

Ermenistan’ın yanı sıra Rusya’nın da savaştan zararla çıktığının ileri sürüldüğü makalede, “Karabağ savaşı, Ermenistan’ın yanı sıra Rusya için de felaketle sonuçlandı. Başarılı bir aracılık ve barışma güçleri konuşlandırmaktan oluşan aldatıcı bir dış politika zaferinin ince perdesinin ardındaki, fazla yakında acı bir gerçek ortaya çıkacak.” ifadesine yer verildi.

Laf konusu “acı reel” olarak Rusya’nın Trans-Kafkasya bölgesinde sert bir şekilde eksilen etkisine işaret edilen makalede, “Başarılı ve kavgacı Türkiye’nin prestiji ise bütün aksine kocaman bir şekilde arttı. Bakü niçin şimdi son üç yüz yıldır burada asıl oyuncular olan üç ülke; Rusya, Türkiye ve İran arasında bir denge politikası izlemeye devam etsin ki? Esas milli hedefleri olan, 1994’te kaybedilen toprakların geri alınması konusu çözüldü, Türkiye ile doğrudan irtibat sağlandı ve bundan böyle Ruslarla en ince ayrıntısına kadar bambaşka bir tonda konuşulabilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Türkiye’nin Orta Asya’da Türk dillerinin konuşulduğu coğrafyalardaki etkisinin de hızlı bir şekilde artacağının vurgulandığı makalede, Rusya’nın müşterisi ve müttefikinin kaybettiği, Türkiye’nin müttefikinin ise ikna edici şekilde kazandığı aktarıldı.

Makalede, söz konusu netice sebebiyle “canlanan Türkçülüğün”, “Sovyet sonrası bütünleşmeye” göre daha çekici bir proje haline geldiğine değinilerek, Türk yapımı “Bayraktar TB2” insansız hava araçlarının Suriye ve Libya’nın gerisinde Karabağ’da da başarılı sonuçlara imza attığı yorumuna yer verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Emre Gürkan Abay

About admin

Check Also

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul'un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Risk haritasında alarm! Aralarında İstanbul’un da olduğu 8 ilimiz için yeni kısıtlamalar yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel verilere göre oluşturulan Türkiye’de haftalık vaka sayıları ve renk kodu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir