Son dakika haberleri: Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Filistinlilere ait yüzlerce zeytin ağacını ateşe verdi

İşgal altındaki Batı Şeria‘da bir grup fanatik Yahudi yerleşimci, Filistinlilere ait yüzlerce zeytin ağacını ateşe verdi.

Filistin resmi ajansı WAFA’da bulunan haberde, bir grup fanatik Yahudi yerleşimcinin, El Halil yakınlarındaki Mesafir Yatta beldesi kırsalında yer alan zeytinlik alana molotofkokteyli attığı belirtildi.

Atılan molotofkokteyli nedeniyle bölgede yangın çıktığı ve Filistinli Debabise ailesine ait 400’den fazla zeytin ağacının ateş aldığı ifade edildi.

Laf konusu yerleşimci grubun çevredeki Mitzpe Yair Yahudi ikâmetgâh birimi sakinlerinden olduğu aktarılan haberde, yangına müdahale eden Filistin itfaiyesinin çabaları sonucu alevlerin bölgedeki evlere sıçramasının önlendiği kaydedildi.

İşgal altındaki Filistin topraklarında ikamet eden Yahudi yerleşimciler, sıkça Batı Şeria’da Filistinli çiftçilerin en önemli geçimini sağlama kaynağı olan zeytin ağaçlarını kesiyor ya da ateşe veriyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den artı yasa dışı Yahudi mesken birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden artı Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal aşağıda yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor ışık halkası getiriyor.

Uluslararası hukuka kadar, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi mesken birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Esat Fırat

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir