Son dakika haberleri | Yemen’de hükümet birlikleri ve BAE destekli güçler Ebyen’den çekilmeye devam ediyor

Yemen’de Riyad Anlaşması’nın askeri boyutu kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) desteklediği Güney Geçiş Konseyine (GGK) emrindeki güçler ile hükümet birliklerinin, güneyde bulunan Ebyen ilindeki temas hatlarından üçüncü günde de çekilmeye devam ettiği belirtildi.

GGK’ye alt askeri bir kaynaktan alınan bilgiye takriben, BAE destekli konseye tabi güçler ile hükümete bağlı birliklerden 4 tugay bugün vilayetten çekildi.

Hükümete ast 30. ve 21. tugayların konuşlu bulunduğu Şukra kentine bulunan Karn el-Kellesi bölgesinden çekildiği; GGK’den ise 8. ve 11. tugayların Benzeyen-Şeyh es-Salim bölgesinden ayrıldığı aktarıldı.

Ebyen’deki çatışma bölgelerinden çekilme işleminin pazartesi günü tamamlanacağına dikkati çeken askeri kaynak, bölgeden çekilme sürecinin başladığı cuma gününden bu yanlamasına Suudi Arabistan askeri kuvvetlerinin aralarında bağlantı hatlarının da bulunduğu bölgelere yayılmaya başladığını açıklama etti.

Ebyen’den askeri güçlerin çekilmesi

Yemen’de hükümet güçleri, Kasım 2019’da imzalanan Riyad Anlaşması’nın askeri boyutunu göstermek için Ebyen’de BAE destekli GGK’ye emrindeki güçlerle 11 Aralık’ta bağlantı hatlarından çekilmeye başlamıştı.

Tarafların Ebyen’deki birliklerinin sayısına ilişkin detaylı bilgi bulunmazken cuma gününden bu yanlamasına 5 tugayın bölgeden çekildiği duyuruldu.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinden dün yapılan açıklamada ise Riyad Anlaşması’nın emniyet ve askeri güçlerin çekilmesiyle ilgili bölümünün planlandığı gibi uygulandığı açıklama edilmişti.

Açıklamada, Ebyen’deki güçlerin bölünmesi ve Aden’dekilerin de kentten çıkarılması sürecinin koalisyonun denetiminde devam ettiği aktarılmıştı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinden 10 Aralık’ta yapılan açıklamada, Yemen hükümeti ile BAE destekli GGK’nin bir hafta içinde 24 bakandan oluşacak bir hükümet kurulması ve 2019’da imzalanan Riyad Anlaşması’nın askeri boyutunun uygulanması konusunda anlaştığı duyurulmuştu.

Laf konusu yetkili hem, koalisyon güçlerinin, Ebyen’deki askeri güçlerin cephelere gitmesi ve başkent Aden’deki güçlerin de büyük kasaba dışına çıkarılmasını teftiş görevini yerine getireceğini aktarmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Halime Afra Aksoy

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir