Son Dakika! Hatay’daki orman yangınlarıyla ilgili gözaltına alınan 2 şüpheli tutuklandı

Hatay’ın Belen ilçesinde cuma sabahı meydana çıkan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede ikâmetgâh yerlerine sıçramış; 33 saat sonunda fakat denetleme altına alınabilmişti. Ekiplerin zorlu mücadelesi ile söndürülen yangında, çok sayıda yapı ve vasıta hasar alırken; evleri yanan vatandaşlar ve tehlike bölgesinde oturan semt sakinleri güvenlik güçleri göre tahliye edilmişti.

300 HEKTAR BÖLGE ZARAR GÖRDÜ

Belen ilçesi Sarımazı Mahallesi’nde ağaçlık alanda çıkan, İskenderun ve Arsuz ilçelerinin kırsal ve bir takım mahallelerinde korkutma oluşturan yangında yaklaşık 300 hektarlık alan zarar fark etti.

BAKAN, ŞÜPHELİ DURUM OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kentte meydana gelen orman yangınlarına ilişkin açıklamalarında, “Çok ciddi kasıt şüpheleri ortaya çıktı. Valiliğimiz fazla yönlü soruşturuyor, 4 güvenilmez gözaltında” demişti.

PAYLAŞIMLAR, TERÖR ÖRGÜTÜNÜ İŞARET ETMİŞTİ

Yangınla ilgili olarak terör örgütünün medya organlarından ve örgüte yakın sosyal ağ hesaplarından propaganda çalışması başlatılmıştı. AFAD ekiplerince 542 kişinin terhis edildiği bölgeden ve yanan ağaçlardan fotoğrafların yer aldığı paylaşımlarda, alevlerin YPG/PKK terör örgütüne yakın “Ateşin çocukları inisiyatifi” tarafından çıkarıldığı ileri sürülmüştü.

Son Dakika! Hatay'daki orman yangınlarıyla ilgili gözaltına alınan 2 şüpheli tutuklandı

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir