Son Dakika: İlaç devleri Pfizer ve BioNTech’ten müjde! Ürettikleri korona aşısı yüzde 90’dan artı etkin

Pfizer ve BioNTech, aşıyla ilgili şu başlıca değin ciddi bir emniyet endişesi bulunmadığını ve ay sonuna içten ABD’den ivedi koşul için kullanım izni almayı beklediklerini söyledi.

50 MİLYON DOZ

Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacak. Pfizer, yıl sonuna kadar 50 milyon doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor.

“BİLİM VE İNSANLIK İÇİN BÜYÜK GÜN”

Pfizer İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla “Bugün, bilim ve insanlık için büyük bir gün” ifadelerine yer verdi. Bourla konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Enfeksiyon oranlarının yeni rekorlar kırdığı, fazla kapasiteye yakında olacak olan hastaneler ve tekrar açılmaya çalışan ekonomilerle dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu zamanda, aşı geliştirme programımızda bu kritik dönüm noktasına ulaşıyoruz.”

TÜRKİYE DE BAŞVURDU

Türkiye de dahil almak üzere 6 ülkede 43 bin 500 birey üstünde test edilen aşının üreticilerinin bu ay sonunda acele dilekçe onayı için başvuruda bulunmayı planladığı bildirildi.

“ULAŞMAK İSTEDİĞİMİZ NOKTADAYIZ”

Konuyla ilgili Almanya merkezli BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Prof. Uğur Şahin de açıklamalarda bulundu.

Şahin, “Küresel üçüncü fazın ilk analizinde Kovid-19 aşısının etkin bir şekilde virüsü engellediğini gösteren sonuçlar var. Bu inovasyon, bilim ve küresel meslek birliği çalışması için bir zaferdir. Bu yolculuğa 10 ay önce başladığımızda gelmek istediğimiz noktadayız. Bilhassa tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu galibiyet koskocoman bir öneme sahip ve normalleşmek için bir fırsat” dedi.

Şahin, çalışmaların devam edeceğini dile getirirken, “Bu fazla önemli başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum” dedi.

“EN DÜŞÜK 1 YIL HER TARAFINDA KORUYACAK”

Aşı hakkında bilgiler vermeye devam eden Şahin, “Aşının koruma etkisi bakımından yapılan sonuçlarında iyimserdim. Aşının en az 1 sene boyunca koruma sağlaması bekleniyor. Bu sonuçlar bize Kovid-19’un yoklama altına alınabileceğini gösteriyor. Günün sonunda bu doğrusu de bilimin zaferi” ifadelerinde bulundu. Ancak hemen şimdi aşının kesinkes ne kadar zaman boyunca koruma sağlayacağına dair resmi bir yorumlama yapılmadı.

Son Dakika: İlaç devleri Pfizer ve BioNTech'ten müjde! Ürettikleri korona aşısı yüzde 90'dan fazla etkili

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir