Son Dakika: İstanbul için yeni tedbirler mi var? Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu sonrası konuşuyor

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşuyor.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

O tarihten bu yana öncelikle bir toplantımızı Ankara dıştan yaptık. Bilim insanlarımızın katıldığı toplantı hemen şimdi sona erdi. Bu buluşma banal bir durum değildir. Üç gün önce İstanbul‘daki vaka sayılarının Türkiye‘deki olgu sayılarının yüzde 40’ına ulaştığını açıkladım. Her 10 kişiden biri İstanbul’dadır. Teyakkuzdayız. Şart bize olduğu dek size de büyük mesuliyet yüklüyor.

“BÜTÜN İLLER İSTANBUL’LA TEMASLIDIR”

Ortalama vaka artışı yüzde 85’den fazladır. Oran korkutucudur. Çoğaltma İstanbul’a günlük geliş gelişlerin artı olduğu şehirlerde yüksektir. Balıkesir, Tekirdağ yüzde 96, Bilecik Düzce’de yüzde 99, Sakarya’da yüzde 76, Kırklareli’nde yüzde71, Kocaeli’de yüzde 63’tür. Tüm iller İstanbul’la temaslıdır. İstanbul’da durumu teftiş altına alamazsak salgın baş edilir olmaktan çıkacak.

Son Dakika: İstanbul için yeni tedbirler mi var? Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu sonrası konuşuyor

“KÜÇÜK İHTİMALLERİN BEDELİ BÜYÜKTÜR”

Bu duruma neler yol açtı? İstanbul dünyanın en kalabalık kentleri arasında. Virüsün yayılmasına çok kullanışlı yaşam şartlarına sahibiz. Hareket halindeki kitle koskocoman. Buraya da yoğun dönüşler oldu. Kuralların azalmasıyla birlikte salgın tez tırmandı. Risk karşı teyakkuza geçebiliyoruz, ama riski savar savmaz hayatı akışına bırakıyoruz. Disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var. Düştüğümüz yerden kalkmak her zaman mümkün olmayabilir. Minik ihtimallerin bedeli büyüktür. Bedelleri birlikte ödemek zorunda kalabiliriz.

“EN FAZLA ZORLANDIĞIMIZ ENGEL, KALABALIK”

Kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafe kuralının uygulanabilir ülkü gelmesi öyle çok durumda şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Bakan yardımcılarım ve ekibimle bu konuda çalıştık. Sorun teşkil eden konuları ele aldık. Toplu nakliye, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli şehir alanlarında kurallara uyulmasının kolaylaştırılması için alıştırma yapılmasını istedik. Toplu taşımaya ek seferler konması, halk kurumlarında organize sanayi bölgeleri dahil, özel sektörün iş saatlerinin baştan düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır.

“VİRÜS BİR KİŞİDEN SIRADAN 3 KİŞİYE BULAŞIYOR”

Kurumlardan uzakta erişim hem istenmiştir. Sosyal mesafenin korunamadığı toplu ulaşım en büyük tehlike kaynaklarındandır. Gezi dolayısıyla risk süresi uzundur. Hareketlilik şu an olduğu gibi devam ederse bu durumda çoğalma bir iken 2, iki iken 4 şeklinde olmayacak. 1 iken 3, üç iken 9 şeklinde tam bir tırmanış olacak. Çünkü virüs bir kişiden ortalama 3 kişiye bulaşıyor.

Çözüm artışın nedenini kontrol altına almaktır. Hareketliliği azaltmak yani hayatı yavaşlatmaktır. Esas durum olarak maske, mesafe ve temizlik kuralına uyacağız. Koronavirüsün yöntemini virüse aleyhinde kullanacağız. Hareketi ve teması üçte bire indireceğiz. Dışarı çıktığımızda üç yere uğruyorsak bunu bire indireceğiz. Günde üç kişiyle görüşüyorsak bir kişi ile görüşeceğiz. Hareketi ve teması üçte birine indirmenizdir. Bunu yaparsanız her gün işe gidip gelmek ve çalışmak zorunda olan halk tedbirleri uygular. Sonsuza dek değil, salgını teftiş altına alana kadar. Dışında üç defa çıkmak yerine bir kere çıkın derken hayatınıza sınırlama getirmeyi istek ettiğimin farkındayım. Eğer maske, mesafe, temizlik kuralına uymazsanız, hareketliliği azaltmaya çalışmazsanız afiyet çalışanlarımız yasal izinlerini daha uzun süre kullanamayacaktır.

Pozitif çıkanlar temaslıları filyasyon ekibimize eksiksiz bildirsin. Hastalar ve kronik hastalığı olanlar kendisini korumaya alsın. Gerekli olmadıkça akrabalarla bir araya gelmeyin. Kutlama törenlerini erteleyin. Ulus hastaneleriyle özel afiyet kuruluş ve tıp fakültesi hastaneleri ile bir araya geldik. Salgınla mücadelenin bütün birimleriyle buluştuk, riske karşısında organize olduk. Her kapasitenin bir sınırı vardır. Bu sınırı zorlamamak tedbirleri uygulamanıza bağlıdır. Tedbirler hayattan yoksun kalmak anlamına gelmiyor. Hayatı yönetmek anlamına geliyor. Kovid 19 yalnızca kişilerin maruz kaldığı bir hastalık değil, toplumların maruz kaldığı bir hastalıktır.

Özellikle son dönem bahsettiğim şekliyle Türkiye’nin siradan vaka sayısının yüzde 40’ının İstanbul’da olduğunu söylemiştim. Her geçen gün ağır hasta sayımızın da arttığını her gün bahşedilen bilgilerden biliyoruz. İstanbul’da sağlık durumu altyapımız fazla enerjik. Ciddi bir yatak kapasitemiz laf konusu. Son dönem 7 bine yakın yatak ilavesi söz konusu oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ayrıca şu anda içinde bulunduğumuz Çam Sakura Hastanesi ve iki tane acil şart hastanesi devreye girdi. Şu dönemde bir sorun olmadığını söyleyebilirim. İstanbul’da toplam yatak sayımız 48 bine yakın, yoğun bakım yatak sayımız 9 bine yakın. hemen İstanbul’da yatak doluluk oranımız yüzde 55, yoğun bakım doluluk oranımız ise yüzde 66.

Şu an yoğun bakımlarda ağır hastamızın toplamın yüzde 40’ı değil, yüzde 30’lar civarında. Ortalama 500-550 hastadan bahsetmiş oluyoruz. Keza üniversite, hem vakıf üniversiteleri hastanelerimizle keza de özel sektörle görüşmeler yaptık. Özel sektör hastaneleri Covid’li hastalara farklı birimde bakmak şekilde yaklaşım içinde oldu. Şu lahza bu anlamda bir sorunun olmadığını, ama bu hiç olmayacağı anlamına gelmez. Bambaşka tablolar karşımıza çıkabilir. Bu hassasiyeti özellikle anlatmaya, vatandaşımızın kurallara uyumunu fazlasıyla istiyoruz. Salgın sadece Sağlık Bakanlığı’nın çözebileceği sorun değil. Bu anlamda ilgili bakanlıklarla yakın işbirliği içindeyiz. Lokal yönetimler dahil olmak üzere toplum uğraş anlayışı ve uğraş yaklaşımı içinde olursak başarılı olabiliriz.

Maske, mesafe ve temizlikte hassasiyet göstermeliyiz. Kalabalığa girmemeliyiz, eve davetli almayan bir girişim içinde olmayı önemli istiyoruz.

Son Dakika: İstanbul için yeni tedbirler mi var? Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu sonrası konuşuyor

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir