Son Dakika: İstifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak’tan boşalan göreve Lütfi Elvan getirildi

Hazine ve Maliye Bakanı Patent Albayrak, sosyal ağ hesabından yaptığı açıklamada, sıhhat sorunları nedeniyle görevinden istifa ettiğini belirtmişti. İstifa kararının üzerinden 27 saat geçtikten sonra İletişim Başkanlığı’ndan, “Cumhurbaşkanımızın değer biçme sonunda sonucunda Berat Albayrak’ın görevden bağışlama talebi kabul edilmiştir” açıklaması yapıldı. Bütün bu gelişmelerin arkasından Patent Albayrak’ın yerine gelen isim ise emin oldu.

LÜTFİ ELVAN ATANDI

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Define ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Patent Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan getirildi. Kararda, “Görevden affını isteyen ve görevden bağışlama talebi kabul edilen Berat Albayrak’tan boşalan Define ve Maliye Bakanlığı’na Lütfi Elvan atanmıştır” denildi.

Son Dakika: İstifa eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan boşalan göreve Lütfi Elvan getirildi

LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamlamasının gerisinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinde eğitimine devam etti. 1983 tarihinde lisans eğitimini tamamlayan Lütfi Elvan, ardından İngiltere’de yer alan Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Lütfi Elvan, ikinci yüksek lisansını ise ABD’de bulunan Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yaptı.

1987 yılında Etibank’ta Yöneylem Araştırma Grubunda mühendis olarak devir bölge Lütfi Elvan, bilgisayar destekli madencilik uygulamalarının Etibank’ta yaygınlaşması çalışmalarına öncülük etti. 1989 yılında ise Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başladı. Burada 1996 yılına kadar bilirkişi yardımcısı, olarak çalışan Lütfi Elvan, 1996 yılında ise Bölgesel Gelişme ve Yapı Ahenk Genel Müdürlüğü’nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve bu görevini 2002 yılına dek sürdürdü. 2002 yılında başladığı Müsteşar Yardımcılığı görevinden Temmuz 2007 tarihinde siyasi kariyerine açtırmak için istifa etti.

AK Parti’ye katılarak siyasete atılan Lütfi Elvan, 2007 seçimlerinde Karaman milletvekili olarak TBMM’ye girdi O dönem AK Parti Genel Başkanı konumundaki Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olarak tahsis yapan Lütfi Elvan, Türkiye-Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve AB Başkanlığına seçildi.

2011 seçimlerinde bir kez daha meclise giren Lütfi Elvan, bu defa Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak tahsis yaptı. 2014 yerel seçimlerinde Binali Şimşek’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına namzet gösterilmesinin ardındaki Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına getirildi.

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim hükümeti’nde Reform ve Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Elvan, Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardındaki Binali Şimşek göre 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmetinde Yeniden Yapılanma Bakanlığı görevini üstlendi.

İyi derecede İngilizce bilen Lütfi Elvan, evli ve iki çocuk babasıdır.

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir