Son Dakika: İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12’ye, yaralı sayısı 419’a yükseldi

İzmir’de meydana gelen zelzele, Seferihisar‘ın yanı sıra kent merkezi ve çevre ilçelerde yoğun olarak hissedildi. İzmir’de bazı binaların yıkıldığı, çok sayıda binada da zarar oluştuğu belirtildi. Deprem İzmir’in yanı sıra Aydınlatılmış, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. AFAD depremin büyüklüğünü 6.6, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü 6.8 olarak açıkladı.

12 KİŞİ ÖLDÜ, 491 KİŞİ YARALANDI

AFAD, İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 419 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Afiyet Afet Koordinasyon Merkezi’nden alınan ilk bilgilere tarafından, 1’i boğularak olmak üzere, 6 vatandaşın hayatını kaybettiği, 419 vatandaşın yaralandığı duyurulan açıklamada, İzmir’de yıkılan ve zarar gören 17 binada arama-kurtarma çalışmalarının sürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, acele barınma ihtiyacının karşılanabilmesi nedeniyle bölgeye çadır, battaniye, yatak, yastık ve çarşaf seti sevk edildiği, Türk Kızılay kadar ise 54 personel, 22 gönüllü, 17 vasıta, 10 bin 282 ikram malzemesi ve 25 bin 500 kişiye hizmet verebilecek mobil mutfak ve ekipmanlarının gönderildiği kaydedildi.

Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi

İZMİR’E GİRİŞLER DURDURULDU

İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin gerisinde İzmir Valiliği, trafik yoğunluğunu önlemek nedeniyle kente girişleri bir sonraki duyuruya dek kapattı. Valilik’ten yapılan açıklamada, İzmir-İstanbul otoyolunda çıkışlar İzmir yönünde Saruhanlı ya da Turgutlu’dan verildiği belirtildi.

İZMİR’E 3 MİLYON LİRA YARDIM GÖNDERİLDİ

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Felaket bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar ivedi takviye araçları için anlamsız bırakılmalıdır. Depremden daha sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Depremden etkilenen bütün illerde alan tarama çalışmaları devam ediyor. TSK göre havadan tarama çalışmaları yürütülüyor. İzmir, Muğla ve Kültürlü’da 115 sahada enerji ve 10 sahada servis kesintisi bulunmakta olup kesintilerin giderilmesi için ekipler çalışmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Hem AFAD, bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3 milyon lira acil destek ödeneği gönderildiğini açıkladı.

Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi

ALARM DURUMUNA GEÇİLDİ

Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sıhhat ekipleri, alarm durumuna geçti.

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu. Sosyal medyadan paylaşımda bulunan Yerlikaya, “AFAD verilerine tarafından; saat 14.51’de merkez üssü Ege Denizi- Seferihisar olan 6.6 büyüklüğünde #deprem meydana gelmiştir. İstanbul’da da hissedilen depremle ilgili olarak herhangi bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Bütün vatandaşlarımıza ve İzmir’e geçmiş olsun” dedi.

Yer Sarsıntısı sonrası, polis telsizinden de bilhassa Buca ve Bayraklı ilçelerinde bir takım binaların zarar gördüğü yönünde anonslar geçti. Kent genelindeki bazı binalarda oluşan çatlaklar sebebiyle bazı vatandaşlar binaları tahliye ediyor.

FUAT OKTAY’DAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İzmir’de meydana gelen ve çevre illerden hissedilen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz ilgili bütün kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımızın yanındadır.” ifadeleri kullandı.

İMAMOĞLU’NDAN İSTANBUL PAYLAŞIMI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da paylaşımında, “Ege ve Marmara Bölgelerinde hissedilen depremde hiçbir vatandaşımızın zarar görmemiş olmasını temenni ediyor, etkilenen yerlerdeki vatandaşlarımızla geçmiş olsun dileklerimi paylaşıyorum.” değerlendirmesini yaptı.

TUNÇ SOYER: 20’YE YAKIN BİNADA YIKIM HABERİ ALDIK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 6.6 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardındaki 20’ye yakın binada afet haberi aldıklarını bildirdi.

”TÜM BAKANLIKLARIMIZ İZMİR’E YÖNLENDİRİLDİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yer sarsıntısı sonrası yaptığı ilk bilgilendirmede ”Bornova ve Bayraklı’da 5 binanın yıkıldığı bilgisini aldık. Ilgi Çekici aşağıda da vatandaşlarımız var. Facia Koordinasyon Merkezi valilik bünyesinde oluşturuldu. Bütün bakanlıklarımız, AFAD’ımız İzmir ve ilçelerine yönlendirilmiş durumda. Tüm ekiplerimizi seferber etme suretiyle vatandaşlarımızın yaralarını seri şekilde saracağız.” dedi.

”ULAŞIM VE İLETİŞİM AÇISINDAN SIKINTI YOK”

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, İzmir’deki depremle ilgili, “İzmir’de çok üzücü bir durum meydana geldi. Onunla ilgili her türlü irtibatları sağladık. Gerekli bilgileri alıyoruz ve konuyu yakından takip ediyoruz. Ulaşım ve irtibat açısından da herhangi bir bezginlik değil. İnşallah minimum hasarla atlatacağımız bir deprem olur. Bakanlık olarak konunun tamamen üzerindeyiz ve sürekli takip ve müdahale ediyoruz.” dedi.

ARTÇI DEPREMLER YAŞANIYOR

AFAD Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Seferihisar açıkları Ege Denizi’nde 14.51’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin arkasından, saat 15.01 itibarıyla büyüklükleri 4,1 ila 4,8 arasında değişen 6 artçı sarsıntı yaşandı.

İZMİRLİLERE ARACINIZI KULLANMAYIN ÇAĞRISI

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, “Lütfen yer sarsıntısı bölgelerinde trafik yoğunluğu oluşturmayın” çağrısında bulundu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yer sarsıntısı bölgesindeki vatandaşlara uyarıda bulunarak ”Ekiplerimiz deprem bölgesine ulaşması için trafik tıkanıklığının yaşanmaması gerekiyor” dedi.

AFAD’DAN ÖNEMLİ UYARI

Yıkım ve Acele Şart Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile deprem sonrası bölgede olan vatandaşları uyardı. Paylaşımda, ”İzmir açıklarında meydana gelen yer sarsıntısı sonrası bölgedeki hasarlı yapılara şüphesiz girilmemesi gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

İNTERNET ÜZERİNDEN İLETİŞİM

AFAD kadar yapılan bir başka uyarıda, depremlerde ve ivedi durumlarda iletişimin kesilmemesi için internet tabanlı haberleşme uygulamalarının kullanılması ve SMS ile iletişim kurulması gerektiği belirtildi.

İZMİR’DE DENİZ SEVİYESİ YÜKSELDİ

Merkez üssü Ege Denizi’nin Seferihisar açıklarında meydana gelen depremin arkasında İzmir’in Seferihisar ilçesinde depremin etkisiyle deniz seviyesi yükselmesi sonucu bir takım sokak ve sokaklar su aşağıda kaldı.

İZMİR VALİSİ: 70’E YAKIN VATANDAŞIMIZ KURTARILDI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Vatandaşlarımız lütfen yolları açsın, panik yapmasınlar. Devlet var gücüyle seferber olmuş durumda. Bütün binalara ulaşıldı ve önlemler alındı. hemen kan ihtiyacı da bulunmuyor. İzmir’de şu lahza trafik kilitlenmiş durumda. Trafiği açmaya çalışıyoruz. gereksizce trafik oluşturmayın. 70’e yakın vatandaşımız kurtarıldı. Ekiplerimizin işini zorlaştırmayalım. Enkazların üstüne vatandaşlarımız çıkıp topluluk yaratmasınlar” dedi.

KÖŞGER: SEFERİHİSAR’DA KISMİ BİR TSUNAMİ OLDU

Vali Köşger, “İlçelerimizden can sıkıntısı intikal etmedi, Seferihisar’da kısmi bir tsunami oldu. Orada bir vatandaşımızın yaralandığı bilgisi var. Şu belli başlı kadar tespitlerimiz 4 binanın tamamiyle yıkılmış olduğu. 10’un üzerinde de alt yatmış bina var. Çok hasarlı binalar da var” ifadelerini kullandı.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’DEN AÇIKLAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü: Depremin ardından sosyal medyada İzmir halkına yönelik küçük düşürücü mesaj paylaşanlarla ilgili alıştırma başlatıldı.

KIZILAY, BÖLGEYE YARDIM GÖNDERDİ

AFAD, “Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadar 5 milyon lira acil yardım ödeneği gönderildi. Türk Kızılay kadar bölgeye 48 personel, 16 araç ve 25 bin 500 kişiye hizmet verebilecek mobil mutfak ve ekipmanları gönderildi.” açıklamasını yaptı.

BAKAN SELÇUK: OKULLARIMIZDA SIKINTI BULUNMUYOR

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Okullarımızla ilgili tedirgin bir koşul bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

İşte bölgeden gelen görüntüler;

Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldiSon Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldiSon Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir