Son Dakika! Meclis’teki 4 siyasi partiden karşılıklı ilan: ABD’nin yaptırım kararını reddediyoruz

ABD, Rusya‘dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye‘ye bir takım yaptırımlar dilekçe kararı aldı. Amerikan Hazine Bakanlığı’nın sitesinden yayınlanan açıklamada, Savunma Sanayi Başkanlığı ve kurumun başkanı İsmail’in Demir’in yanı sıra Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Idare Heyeti Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz’in de yaptırım listesine alındığı belirtildi.

“TÜRKİYE, YAPTIRIMLAR KARŞISINDA GERİ ADIM ATACAK BİR ÜLKE DEĞİLDİR”

Bu gelişme üzerine Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi’nden ABD’nin skandal yaptırım kararına tepki geldi. 4 parti TBMM’de iki taraflı bildiriye imza atarak yaptırımları reddettiğini bildirdi.

Müşterek açıklamada, “ABD yönetiminin yaptırım kararını reddediyoruz. Türkiye ulusal güvenliğinin gerektirdiği hiçbir adımı atmaktan çekinmez. Bu konuda korkutma ve yaptırımlar karşı geri adım atacak bir ülke değildir” ifadeleri yer aldı. Hazırlanan müşterek bildiri TBMM Genel Kurulu’nda okundu.

“BU KARAR DURUŞUMUZU DEĞİŞTİRMEYECEK”

ABD’nin yaptırım listesine ekleme kararı aldığı Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Tam Egemen Savunma Sanayii hedefimizde kararlıyız” dedi. Twitter üzerinden açıklamada yer alan Demir ifadelerine, “Şahsım ya da kurumumuza yönelik yurt dışında alınan her hangi bir karar, benim ve ekibimin duruşunu değiştirmeyecek; Türk savunma sanayiini hiç bir şekilde engelleyemeyecektir” diye devam etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN JET TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin S-400 yaptırımı ile ilgili olarak “Türkiye, savunma sanayi alanındaki hedeflerine varmak için adımlarını istikrarlı bir şekilde atmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: MENFAATLERİMİZDEN YAPTIRIM GELECEK DİYE VAZGEÇEMEYİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise skandal kararla ilgili “Doğu Akdeniz’deki yargı ve menfaatlerimizden, bize yaptırım gelecek diye ya da AB eleştirecek diye vazgeçmemiz laf konusu olamaz” dedi.

Son Dakika! Meclis'teki 4 siyasi partiden ortak bildiri: ABD'nin yaptırım kararını reddediyoruz

About admin

Check Also

Çanakkale üzerinde bir uçağın çizdiği belirsiz rota sosyal medyada merak konusu oldu

Çanakkale üzerinde bir uçağın çizdiği belirsiz rota sosyal medyada merak konusu oldu

Bugün sosyal medyada paylaşılan bir görüntü kullanıcılar tarafından merak konusu oldu. ‘Flightradar24.com’ adresinde yayınlanan radar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir