Son Dakika! Paşinyan’dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya’dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile devamlı Karabağ savaşı ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Sorunun şu aşamada diplomatik bir çözümü yok. Cümbür Cemaat silaha sarılmalı ve vatanını korumalı. Yalnızca 2 seçeneğimiz var, başarı ya da yenilgi. Başka seçenek yok. Karabağ olmadan Ermenistan olmaz” ifadelerini kullandı.

2 DEFA İMZALANAN ATEŞKESİ İHLAL ETTİLER

İki ülkenin dışişleri bakanları Moskova’da bir araya geldikten sonra ateşkes kararı alınsa da, Ermenistan ordusu ateşkesi daima ihlal etti ve sivilleri amaç aldı. Uluslararası kamuoyunun çağrılarına karşın Ermeni ordusu sahada, Başbakan Nikol Paşinyan ise diplomaside gerilimi tırmandırmaya devam ediyor.

400 KİŞİLİK TABURLARI İMHA EDİLMİŞTİ

Cephede Azerbaycan’a karşılık veremeyen Ermenistan, sivillere füzeli saldırılarda bulunuyor. Ermeni askerlerin cepheden kitleler halinde kaçtığı görüntüler ortaya çıkmışken öte taraftan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, “Ermenistan’a ait, aşağı yukarı 400 askerin bulunduğu 556’ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz ülkü getirildi” ifadelerini kullanmıştı.

DİPLOMATİK BAĞLANTI BAŞLAMIŞTI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ’daki durumu koyulmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev gerisinde ise Ermenistan Başbakan’ı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmesi yaptığını duyurmuştu. Putin’in iki ülke liderlerini aramasından sonra ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zorab Mnatsakanyan’ı aradığı aktarılmıştı. Bakanlık göre yapılan açıklamada, “Görüşmelerde, Dağlık Karabağ Bölgesi’nde daha önce anlaşmaya varılan ateşkesin uygulanması ve sürdürülebilir çözümler için koşulların oluşturulması hususlarında acele konular tartışıldı” denildi.

Son Dakika! Paşinyan'dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya'dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir