Son Dakika: Pensilvanya ve Nevada’yı şampiyon Joe Biden, ABD’nin 46. Başkanı oldu

ABD’yi dört yıl yönetecek başkanı seçmek için 150 milyondan artı Amerikalı seçmen 3 Kasım’da sandığa gitti. Bazı eyaletlerde oy sayımının devam etmesine karşın Biden, 290 delegeye ulaşarak ABD’nin 46. başkanı seçildi. Trump ise 214 delegede kaldı.

Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken bu sabah Pensilvanya ve Nevada’da sayımlar tamamlandı. Biden, iki eyaletteki 26 delegeyi hanesine yazdırdı. Bu Nedenle, 264 olan delege sayısını 290’a çıkaran Biden, ABD’nin seçilmiş başkanı oldu.

Georgia ve Arizona eyaletlerinde de Biden önde iken Trump’ın bu 2 eyaleti kazanması deha artık başkanlık yarışına etki etmeyecek.

BIDEN’IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Delege Sayısı (290): Vermont (3 vekil), Virginia (13 temsilci), Massachusetts (11 vekil), Connecticut (7 temsilci), New Jersey (14 temsilci), Delaware (3 vekil), Maryland (10 vekil), Illinois (20 temsilci), Rhode Island (4 delege), New York (29 vekil), New Mexico (5 temsilci), District of Columbia (3 temsilci), Colorado (9 temsilci), California (55 temsilci), Oregon (7 temsilci), Washington (12 vekil), New Hampshire (4 temsilci), Minnesota (10 delege), Arizona (11 temsilci) Maine (3 delege), Hawaii (4 vekil), Nebraska (1 temsilci), Wisconsin (10 temsilci), Michigan (16 delege), Pensilvanya (20), Nevada (6)

Son Dakika: Pensilvanya'yı kazanan Joe Biden, ABD'nin 46. Başkanı oldu

BIDEN’DEN İLK AÇIKLAMA

Başkanlığını duyuru eden Joe Biden, Twitter hesabından paylaştığı birincil mesajında, “Amerika, bu harika ülkeyi idare etmek için beni seçmenizden onur duydum” dedi.

Biden, mesajının devamında şu ifadeleri kullandı: “Önümüzde yapılacak baskı işler olacak fakat size şunun sözünü veriyorum: Ben, bana oy vermiş olun veya olmayın, bütün Amerikalıların başkanı olacağım. Bana duyduğunuz inancı koruyacağım.”

BİDEN’IN RAKİBİ TRUMP: SEÇİM BİTMEDİ

ABD’nin mevcut Başkanı Donald Trump, başkanlık için yarıştığı Joe Biden’ın başkan duyuru edilmesine karşı çıktı.

Trump, devlete ait olmayan sonuçların peşinde yaptığı birincil açıklamada, “Hepimiz niçin Joe Biden’ın yanlış şekilde şampiyon gibi davrandığını ve medyadaki müttefiklerini ona destek ettiğini biliyoruz. Gerçeğin ortaya çıkmasını istemiyorlar. Kolay hakiki şu ama bu tercih bitmekten fazla uzakta” ifadelerini kullandı.

ABD’DE AHALI KUTLAMA YAPIYOR

ABD’de yapılan 59. başkanlık seçimini devlete ait olmayan sonuçlara tarafından Halkçı Joe Biden’ın kazandığının duyurulmasının ardından, ilk kez Başkent Washington DC ve New York kentlerinde almak üzere birçok kentte kutlamalar yapılıyor.

Son Dakika: Pensilvanya'yı kazanan Joe Biden, ABD'nin 46. Başkanı oldu

İLK KUTLAMA MESAJI KANADA’DAN GELDİ

Biden’a ilk kutlama mesajı Kanada Başbakanı Trudeau’den geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Biden ve yardımcısı Kamala Harris’i kutlayarak “Ülkelerimiz yakın dost, ortak ve müttefik. Dünya sahnesinde özgün olan bir ilişkiyi paylaşıyoruz. Sizle çalışmayı dört gözle bekliyorum” dedi.

3 EYALETTE SAYIM DEVAM EDİYOR

Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken bu sabah Pensilvanya’daki sayımlar tamamlandı.

Son Dakika: Pensilvanya ve Nevada'yı kazanan Joe Biden, ABD'nin 46. Başkanı oldu

İRAN’DAN BİDEN’IN SEÇİLMESİNE İLK YORUM

ABD’de seçimi Biden’ın kazanmasının ardındaki Washington’un yaptırımlarıyla şiddet zamanlar geçiren İran’dan ilk değerlendirme geldi. İran dini lideri Hamaney seçime bir tiyatro derken İran Cumhurbaşkanı Danışmanı Hüsameddin Aşna da paylaşımında, Trump’ı kastederek bir ‘alçağın’ gittiğini yazdı.

MACRON: HAYDİ BİRLİKTE ÇALIŞALIM

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medya hesabında “Amerikalılar Başkanını seçti. @Joe Biden’a ve @Kamala Harris’e tebrikler. Bugünün zorluklarının üstesinden ulaşmak için yapacak çok şey var. Haydi birlikte çalışalım.” ifadelerini paylaştı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter hesabında Biden’ı kutlayarak “ABD Başkanı seçilen @JoeBiden’a tebrikler. Joe Biden, Yunanistan’ın hakiki dostu ve eminim başkanlığı sırasında ülkelerimiz arasındaki ilişki daha da güçlenecek.” paylaşımını yaptı.

MERKEL: AMERİKAN HALKI KARAR VERDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD’nin 46’ncı başkanı seçilen Joe Biden’ı tebrik etti.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert’in Twitter’dan paylaştığı kutlama mesajına kadar, Merkel, “Tebrikler. Amerikan halkı karar verdi. Joe Biden ABD’nin 46’ncı başkanı olacak. Ona gönülden şans ve galibiyet diliyorum, aynı zamanda ülkenin seçilmiş birincil bayan başkan yardımcısı Kamala Harris’i de tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

Joe Biden ile gelecekte birlikte çalışacağından dolayı mutlu olduğunu açıklayan Merkel, “Bu zamanın büyük zorluklarının üstesinden gelmek istiyorsak, transatlantik dostluğumuz vazgeçilmezdir.” değerlendirmesinde bulundu.

CONTE: BIDEN İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Twitter’da “Amerikan halkına ve kurumlarına, demokratik hayatın doğaüstü katılımı için tebrikler. Başkan seçilen @Joe Biden ile transatlantik ilişkiyi takviye etmek için çalışmaya hazırız. ABD, sağlam bir müttefik ve stratejik bir iki taraflı olarak İtalya’ya güvenebilir.” ifadesine yer verdi.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da Biden’ı soysal medya mesajıyla kutladı. De Croo, tebriklerini ilettikten sonra “Bu seçimde rekor sayıda seçmen oy kullandı. Bu, Amerikan siyasi hayatının ve demokrasisinin canlılığını göstermektedir.” ifadesine yer verdi.

NATO’DAN ANMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yazılmış açıklamasında, “Joe Biden’ın yeni ABD Başkanı seçilmesinden arkadaş canlısı hoşnutluk duyuyorum. Sayın Biden’ın NATO’nun ve transatlantik ilişkisinin güçlü bir destekçisi olduğunu biliyorum.” ifadesini kullandı.

“ABD’nin liderliğinin öngörülemez bir dünyada çok önemli olduğunu” bildiren Stoltenberg, Biden ve Harris ile Kuzey Amerika ve Avrupa arasındaki bağı desteklemek için çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.

Stoltenberg, güçlü bir NATO’nun Kuzey Amerika ve Avrupa için iyi olacağını belirterek, daha gösterişli bir Rusya, uluslararası terörizm, siber ve füze tehditleri ile Çin’in yükselişiyle gelen küresel dengedeki değişim gibi meydan okumalara karşı bu müşterek güce gereksinim olduğunu vurguladı.

AB, BİDEN’I TEBRİK ETTİĞİ MESAJINDA YÜKSEK KATILIMA DİKKAT ÇEKTİ

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, yazılmış açıklamasında AB’nin ABD’deki seçimleri yakından peşine düşüp takip ettiğini ve seçim sürecindeki son gelişmeyi anekdot ettiklerini belirterek, “AB, Başkan seçilen Joe Biden ve Başkan Yardımcısı seçilen Kamala Harris’i tatmin edici oya ulaşmalarından dolayı kutlamaktadır.” ifadesini kullandı.

ABD seçimindeki rekor katılımdan memnuniyet duyduklarını dile getiren Michel, şunları kaydetti:

“Sonuçların tasdik sürecini peşine düşüp takip ediyoruz ve ABD seçim sisteminin yakında sonuçları açıklayacağına inanıyoruz. AB bir defa daha enerjik transatlantik ortaklığına bağlılığını vurgulamaktadır ve yeni Başkan, yeni Kongre ve yönetimle çalışmaya hazırdır.”

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de yazılı tanımlama yaparak Joe Biden ve Kamala Harris’i seçim zaferlerinden ötürü arkadaş canlısı şekilde kutladığını bildirdi.

Von der Leyen, “AB ve ABD arkadaş ve müttefiktirler. Vatandaşlarımız derin bağları paylaşmaktadır. Başkan seçilen Biden ile çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” ifadesine yer verdi.

Avrupa Parlamento Başkanı David Sassoli ise “Yeni Başkan Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’e en iyi dileklerimizi iletiyoruz.” paylaşımında bulundu.

Sassoli, “Dünyanın özellikle bu baskı zamanlarda Avrupa ile ABD aralarında zinde bir ilişkiye ihtiyacı var. Kovid-19’la mücadele, iklim değişikliği ve yükselen eşitsizlik konularında birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

FİLİSTİN ‘KAZANIM’ DEDİ

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi Nebil Şaas, ABD’deki başkanlık seçimlerini Demokrat Parti adayı Joe Biden’ın kazanmasını Filistin için “bir kazanım” olarak değerlendirdi.

Şaas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “(Filistin için) Donald Trump’ın döneminden daha fena bir dönem olmadı, ondan kurtulmak bir kazanımdır.” dedi.

Filistin davasına ilişkin ABD’nin duruşunda stratejik bir başkalaşım beklemediklerini vurgulayan Şaas, “Trump’tan daha kötüsü yoktu. Kim olursa olsun ondan daha iyi olacağı belirlenmiş.” ifadelerini kullandı.

Şaas, şöyle devam etti:

“Biden ve yardımcısı Kamala Harris’ten duyduğumuza göre, daha dengelenmiş olacaklarını, (İsrail Başbakanı) Netanyahu’nun peşinde daha eksik yürüyeceklerini ve dolayısıyla bize Trump’tan daha eksik zararlı olacaklarını düşünüyorum.”

İsviçre Başbakanı Simonetta Sommaruga Twitter’da “@JoeBiden ve @KamalaHarris’e tebrikler. Bu dinç bir işaret. İsviçre, yeni yönetimde ABD ile çok iyi ilişkilerimizin gelişmeyi sürdüreceğine ve zenginleşeceğine inanıyor.” paylaşımını yaptı.

Malta Başbakanı Robert Abela, Twitter hesabından “ABD Başkanlığına seçildiği için Joe Biden’a ve ABD’nin birincil kadın başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris’e tebrikler. Fazla ilham verici.” paylaşımında bulundu.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, seçim sonucunun Amerikan halkının büyük zaferi ve ABD demokrasisinin gücünün göstergesi olduğunu belirtti. Biden’ı tebrik eden Djukanovic, tercih sonucunun, iki ülke arasındaki bereketli meslek birliğinde yeni bir başlangıç özelliğinde olduğunu dile getirdi.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor da sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin 46. başkanı seçilen Biden’ı şahsı ve Slovenya halkı adına tebrik etti.

Son Dakika: Pensilvanya ve Nevada'yı kazanan Joe Biden, ABD'nin 46. Başkanı oldu

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir