Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, grip aşısındaki liste tartışmasında topu Bilim Kurulu’na attı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,Bursa Şehir Hastanesi’nde koronavirüs salgınının Türkiye’deki seyrine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Grip aşısında liste tartışmalarına değinen Bakan Koca, “Bu konu son günlerde fazla konuşuldu. Grip aşısıyla ilgili bildiğiniz gibi 1 sene sonrasının aşısı erken dönemde 1 sene evvelden, çoktan sipariş etmeye çalışıyoruz. Bu sene aşının siparişi geçen yıllara dayanır. Her yıl sıradan 1 milyon 350 bin dozdu. Dünyada grip aşısının arzı toplamda yüzde 20 oranında arttı. Pandemi ile birlikte grip aşısının önemi daha da artmış oldu. Özellikle bu dönemde grip aşısının herkese yapılabilmesi gerektiği kanaati giderek yaygınlık kazanıyor. Böyle bir şart söz konusu değil, olamaz” dedi.

“GRİP AŞILARINI DAHA DA ARTTIRMAK İÇİN YOĞUN ÇABA İÇİNDEYİZ”

Bakan Koca konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“İlk 400 binini eczanelerimize verdik, önümüzdeki hafta da eczanelere göndermiş olacağız. Grip aşılarını daha da arttırmak için yoğun çaba içindeyiz. Bu sayının 2.4 milyona çıktığını söyleyebilirim. Bunu 3 milyona dışlamak konusunda yoğun mücadele içinde olduğunu betimlemek istiyorum. Geçen yıla kadar asgari iki kat artmış olacak.

“LİSTEYİ BİLİM KURULU BELİRLEDİ”

Talebin pozitif olduğu dönemde grip aşısını özellikle riskli olan kişilere yerine getirmek gerekiyor. Bununla ilgili Bilim Kurulumuz egzersiz yaptı. Kimlere başta yapılması gerektiğini belirlemiş oldu. Bilhassa riskli gebelere, 36 haftadan sonra olan gebelere, doğumdan daha sonra ilk 2 hafta içinde olanlara, 65 yaş üzerindeki kronik hastalığı olanlara, 5 yaş altı kronik hastalığı olan çocuklara, 5-65 yaş arası iki kronik hastalığı olan kişilere, sağlık durumu çalışanlarımıza, organ nakli olan kişilere edinmek üzere birincil planda bunun dağıtımını hedefleyerek planladık. Peyderpey gelen aşıyı bu çerçevede dağıtmış olacağız. Vatandaşlarımız e-nabız üzerinden riskli olmadığını görüp sıcacık düşünmemelidir. Sıhhat çalışanlarımıza eczane üzerinden yok ırk sağlığı üzerinden yapılıyor olacak. Devamında bizim bilhassa artışını hedeflediğimiz daha artı miktar için yoğun çaba gösterdiğimiz aşı ile ilgili elimize geçtikçe kademelendirmeyi genişletmeyi düşünüyoruz. Telaşlanmayalım, bu dediğim çerçevede yaygın şekilde uygulamasının yapılacağını bildirmek istiyorum. Bugünden riskli görülmeyen kişiler sonra kademelendirmeyle riskli birey olabileceklerini tasvir etmek istiyorum.

Kovid-19 enfeksiyonu ile birlikte grip olduğunda tehlike taşıyacak kişileri daha önemli olarak görüldü. Vatandaşım şundan belirlenmiş olsun, dijital altyapılar olarak çok kuvvetli bir altyapımız var. Data işlem altyapımız herkesi kapsayacak bilgilerin yer aldığı bir altyapıya sahibiz. Bu anlamda üzüntü etmeyelim”

Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, grip aşısındaki liste tartışmasında topu Bilim Kurulu'na attı

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir