Son Dakika! TBMM’nin başlangıç törenine katılmama kararı alan HDP’li vekiller meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı

HDP Benzeşen Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Kobani soruşturması” dahilinde partilerine karşın gözaltı operasyonlarına aleyhinde Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

“BU, MECLİS’E KARŞI BİR TAVIR DEĞİLDİR”

Toplantıda laf alan Mithat Sancar, “Bizler Meclis’in üçüncü büyük partisiyiz. Muhalefet hakkımızı her platformda kullanmaya devam edeceğiz. Bugün Meclisin açılış törenine katılmama kararı aldık. Bu Meclis’e karşı bir davraniş değildir, Meclisi demokratik siyasetin en önemli platformlarından biri olarak gördüğümüz gerçeğine aykırı bir tavir değildir. Meclis demokratik siyasette önemlidir. Haksızlığı Meclis Genel Kurulundan değil, Meclis bahçesinden halklarımıza duyurmayı daha içten ve uygun bir yöntem olarak gördük. Meclis bahçesinde oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Genel Komite devam ettiği sürece oturma eyleminde olacağız” dedi. Vekiller açıklamanın ardından Meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı.

Son Dakika! TBMM'nin açılış törenine katılmama kararı alan HDP'li vekiller meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı

Pervin Buldan ise “1 Haziran’da başlattıkları “Demokratik Uğraş Programı” ile topluma umut veren bir süreci başlattıklarını söyledi. Buldan, savaş politikalarına aleyhinde barış ve ülkenin tüm sorunlarına müşterek çözüm konusunda çaba yürüttüklerini dile getirerek “HDP fikriyatıyla, ilkeleriyle, çözüm siyasetiyle ve dayandığı büyük toplumsal destekle Türkiye siyasetinde tarihsel rol oynayan büyük bir siyasal güçtür. HDP, dimdik ayaktadır. Tek bir yöneticisi ve üyesi de kalsa HDP fikriyatı bu ülkede mutlaka başarıya ulaşacak ve demokrasi içerisinde yaşam bulacaktır” dedi.

Son Dakika! TBMM'nin açılış törenine katılmama kararı alan HDP'li vekiller meclis bahçesinde oturma eylemi başlattıSon Dakika! TBMM'nin açılış törenine katılmama kararı alan HDP'li vekiller meclis bahçesinde oturma eylemi başlattı

About admin

Check Also

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

6 yaşındaki kızının velayetini kaybeden Meral Kaplan gözyaşlarına boğuldu

İstanbul 3. Aile Mahkemesi’nde görülen boşanma davasında Meral Kaplan ve taraf avukatları hazır bulundu. Erhan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir