Son Dakika: Türkiye ile Katar aralarında 300 milyon dolarlık işbirliği anlaşması

Türkiye ve Katar aralarında çeşitli alanlarda gelişen ve çoğalan ikili ilişkiler çerçevesinde düzenlenen “Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 6. Toplantısı” Ankara‘da gerçekleşti. Toplantının gerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri El Sani öncülüğünde Türkiye ve Katar arasında işbirliği anlaşmaları imzalandı. Anlaşmalar ile Katar’dan Türkiye’ye 300 milyon dolarlık sermaye akışı gerçekleşecek. Uzlaşma çerçevesinde Borsa İstanbul’un yüzde 10’u Katarlıların oldu.

Atılan imzalar karşılığında şu anlaşmalar yapıldı:

İstinye Park Hisselerinin Devrine Dair Anlaşmaİstanbul Haliç Altın Boynuz Projesi’ne Yapılacak Potansiyel Müşterek Yatırıma İlişkin Mutabakat Zaptıİstanbul Menkul Kıymetler Borsasından Hisse Senedi Alımına Dair MutabakatGlobal Liman İşletmeleri ve QTerminals W.L.L Arasında Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri AŞ’nin Hisse Devrine ve Satın Alımına Dair AnlaşmaTürkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Katar Devleti Serbest Bölgeler İdaresi Aralarında Serbest Bölgeler Alanında Ortak Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Mutabakat ZaptıTürkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Katar Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Aralarında Ortak Hesaplı ve Ticaret Komisyonu Kurulmasına Dair Müşterek DeklarasyonTürkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Katar Devleti Hükümeti Arasında Su Yönetimi Alanında İşbirliği Mutabakat ZaptıTürkiye Cumhuriyeti Define ve Maliye Bakanlığı ile Katar Devleti Maliye Bakanlığı Arasında Geliştirilmiş Hesaplı ve Mali İşbirliği Alanında Mutabakat ZaptıTürkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Katar Devleti Hükümeti Arasında Aile, Kadın ve Sosyal Hizmetler Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat ZaptıTürkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Katar Devleti Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Enstitüsü Arasında Diplomat Değişimine İlişkin Maksat Beyanı

TÖRENE BAKANLAR DA KATILDI

Törende, keza Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani “Türkiye Cumhuriyeti ve Katar Devleti Aralarında Yüksek Stratejik Kurul Altıncı Toplantısı Ortak Bildirisi”ni imzaladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Araç sahiplerine kötü haber! Benzinden sonra bir büyük zam da motorineAraç sahiplerine fena haber! Benzinden daha sonra bir büyük zam da motorineYuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?Yuhalama seslerini duyunca jet hızıyla dışarı çıktı: Hanginiz yuhaladı?Satılık ya da kiralık ilanı değil! Evinin camına astığı yazıya bakan bir daha bakıyorSatılık veya kiralık ilanı yok! Evinin camına astığı yazıya bakan yeniden bakıyor

Törene, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Define ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Galibiyet Sönmez ile Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve Haliç Altın Boynuz Yat Limanı Turizm Gayrımenkul İnşaat Yatırım AŞ Idare Heyeti Başkanı Fettah Tamince de katıldı.

Son Dakika: Türkiye ile Katar arasında 300 milyon dolarlık işbirliği anlaşması

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir