Son dakika: Ulus bankalarından yeni destek paketi: KOBİ’lere 100 bin liraya değin kredi verilecek

Koronavirüs salgını süresince vatandaşı yalnız bırakmayarak birçok takviye paketi ifade eden kamu bankaları, KOBİ’lere karşın Mikro İşletmeler Destek Paketi’ni hayata geçirdi. Bu kapsamda KOBİ’lere 100 bin liraya değin kredi verilecek.

CİROSU 3 MİLYON LİRAYA DEĞIN OLAN FİRMALAR YARARLANACAK

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Mikro İşletmeler Yardım Paketi ile KOBİ’lerin öncelikle ücret ve kira ödemeleri elde etmek üzere esas maliyetlerinin karşılaması, böylece KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını giderilmesi ile beraber nakit desteği sağlanarak tedarikçileri ile aralarındaki peşin para akışının korunması hedefleniyor. Bahşedilen bilgiye takriben, KGF teminatlı olarak 48 aya değin vadeyle yıllık yüzde 11,5 faiz oranıyla kullandırılacak krediden cirosu 3 milyon TL’ye değin olan firmalar yararlanabilecek. 1 milyon TL’nin aşağıda ciroya ulaşan işletmelere 50 bin TL’ye kadar limit açılırken, 1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ciroya ulaşan işletmelerin maksimum kredi limiti ise 100 bin TL olacak.

İŞLETMELERİN MAAŞ VE KİRA GİDERLERİ KARŞILANACAK

Bu amaçla firmaların kredi limitinin azami yüzde 10’u peşin para olarak özgür kullanıma bırakılacak, asgari yüzde 90’lik kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla 3. Kişilere ve Satıcılara Havale-EFT ve Kurumsal kart üzerinden ödenecek. Böylece yeni yardım paketi ile işletmelerin maaş ve kira gibi esas giderleri karşılanmış olacak.

FİRMALAR NAKİT İŞLETME KREDİSİ KULLANABİLECEK

Mikro İşletmeler Takviye Paketi zarfında Nakit İşletme Kredisi’nin yanı sıra firmalar, Kurumsal kart, DBS-Doğrudan Borçlandırma Sistemi, TZF-Arz Zinciri Finansmanı Mal Alımına Karşın Teminat Mektubu, Güvenceli Çek, Nakit Çekimine Kapalı Kurumsal Kredili Mevduat Hesabı ürünleri üzerinden Peşin Para İşletme Kredisi kullanabilecek.

Son dakika: Kamu bankalarından yeni destek paketi: KOBİ'lere 100 bin liraya kadar kredi verilecek

Kaynak: Anadolu Ajansı / Belgin Yakışan Mutlu

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir