Son dakika… Üsküdar’da tarihi mezarların üzerinde yürüyerek video çeken 2 kişiye dava

Üsküdar’daki bir mezarlıkta, tarihi mezarların üzerinde yürüye yürüye video çektikleri gerekçesiyle gözaltına alındıktan daha sonra adli teftiş şartıyla özgürlük bırakılan 2 kişi hakkında dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Batu Belen ile Utku Şahinkaya’nın 4 Nisan’da Karacaahmet Mezarlığı’nda tarihi mezarlıkların bulunduğu alanda video çekimi yaptıkları ve bir dakikalık video kaydını sosyal medya hesaplarından paylaştıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında alınan araştırmacı raporuna yer bahşedilen iddianamede, görüntüdeki kişinin koyu tonlarda üretilmiş makyajının bulunduğu, boynunda çoğu kolyeden oluşan aksesuarların ve ayağında yüksek topuklu çizmelerinin olduğu, şahsın mezarlıkta yer alan eski kabir taşlarından birine yaslandığı, hem eski kabir taşının önünde oturduğu, dirsekleri ile mezar taşına dayandığı, ayağında yer alan siyah platform topuklu çizme ile yerde bulunan eski kabir taşının üzerinde yürüdüğü aktarıldı.

İddianamede, sanıklardan Batu Belen’in alınan savunmasında, yurt dışarıda yapılacak olan Türk kültürüne yönelik bir müsabaka ve etkinliğe katılmaya karar verdiğini, yapmış olduğu alıştırma esnasında Türk kabir taşlarının ilgi çektiğini öğrendiğini, çekim için müsade başvurusu yapmadıklarını, makyaj ve kostümleri diğer sanığın ayarladığını, sonra videoyu yarışmaya gönderdiğini, yarışmanın ertelenmesi nedeniye videoyu sosyal ağ hesabında paylaştığını, video içeriğinin yanlış anlaşılması sebebiyle videoyu kaldırdığını, dini değerleri aşağılamak gibi bir amacının olmadığını, sanatsal olarak yapılmış bir çalışma olduğunu söylediği kaydedildi.

Videoda yer alan görüntülerin senaryosunun sanık Batu Belen tarafından yazıldığı kayıtlı iddianamede, makyaj ve kostümlerin sanık Utku Şahinkaya kadar yazıldığı, videoda bulunan hareket ve figürlerin her iki kararsız kadar birlikte kararlaştırıldığı anlatıldı.

İddianamede, videoyu davalı Batu Belen’in çektiği, kayıtta bulunan kişinin de Utku Şahinkaya olduğu, her iki sanığın videoyu sosyal medya hesaplarından paylaşarak akıl ve eylem birliği içerisinde hareket ettikleri ifade edildi.

Mezarlıklarda cenaze defin işlemleri ile mezarların ziyaret edilmesi, korunması ve kullanılmasının belli dini kurallara tarafından yapıldığı aktarılan iddianamede, bu nedenle mezarlıklar ile içinde bulunan mezarların dini değer olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı.

İddianamede sanıkların, bu şekilde üzerlerine atılı “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçunu işledikleri savunularak, 9 aydan, 1 yıl altışar aya dek hapisle cezalandırılmaları istendi.

Hazırlanan iddianame gönderildiği Anadolu 55. Asliye Suç Oluşturan Mahkemesince kabul edildi. Sanıkların yargılanmalarına ilerleyen günlerde başlanacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Filiz Kınık Öz

About admin

Check Also

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti

Olay, Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü Merkez Karakolu içerisinde yaşandı. İddiaya göre sabah saatlerinde göreve gelen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir