Son Dakika: Yerli otomobilin bataryasında da kullanılacak! Türkiye lityum üretimine 7 Aralık’ta başlıyor

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlanacağını belirterek, “Ilk Olarak yıllık 10 bin ton olacak pilot üretimimiz kısa zaman içinde takvim 600 bin tona çıkacak. Bu imal yerli elektrikli otomobilin pil yapımında manâlı bir girdi olarak kullanılacak” dedi.

Dönmez, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında düzenlenen Maden Sanayi İşverenleri Sendikası (MASİS) Madencilik ve Milli Ekonomi Zirvesi’ne videokonferans yöntemiyle katıldı. Burada yaptığı konuşmada, bugün dünyadaki 90 çeşitlilik madenin 77’sinin Türkiye‘de bulunduğunu söyleyen Dönmez, politikalarının özünü oluşturan temel mantalitenin yerlileştirme ve yerli imal anlayışı olduğunu açıklama etti.

“VERİLEN TAKVIYE 120 MİLYON LİRAYI BULDU”

Dönmez, madencilik ve idareli gelişmişlik aralarında sıkı bir tahvil olduğuna işaret ederek, “Gelişmiş ülkelerin var olan ekonomik seviyelerine ulaşmalarında, doğal kaynakları etkili bir şekilde kullanmaları büyük rol oynuyor. Bu maksatla madencilik sektörümüzü desteklemeye her şartta devam edeceğiz. Kömür sektöründen örnek verecek olursak 2016 yılından bugüne kadar toplam 250 milyon lirayı aşan destek ödemesi yaptık. Ayrıca, 2020 yılında bugüne değin yerli kömürde üretim ve istihdamı gözetmek amacıyla bahşedilen destek yaklaşık 120 milyon lirayı buldu” dedi.

“TEKRAR TEKRAR YATIRIMCIMIZIN, MADENCİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ”

Madencilik sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içindeki payının yüzde 1,1 olduğunu dile getiren Dönmez, şöyle devam etti:

“Madencilikte 4-5 milyar dolarlık ihracatımız var fakat buna karşılık altın hariç 2 katına varan ithalatımız da laf konusu. Sektörde takriben 130-140 bin civarında aracısız istihdam sağlıyoruz. Dolaylı olarak baktığınızda bu sayıyı minimum 5-6 ile çarpmak lüzum. O Kadar ancak bazı şirketlerimizde 3 nesildir madenlerde çalışan vatandaşlarımız laf konusu. Madencilik bilhassa bazı bölgelerimizde sosyal ve kültürel hayatla iç içe geçmiş durumda. Madencilik bugün şehirlerimizi var etse de en önemlisi emekçilerimizin hayatında, hafızalarında, anılarında büyük bir yere sahip. Kendi hayatlarını ve evlatlarının hayatlarını buradan kazandıklarıyla yapı ettiler. Böylesine tanrısal bir emeğin karşılığını, böylesine büyük bir hesaplı girdiyi, hayatın her alanına nüfuz eden böyle bir etkinlik alanını asılsız, bilimsel gerçeklerden tamamen uzakta, belli bir grubun ideolojik dayatma ve saplantılarına heba edemeyiz. tekrar tekrar yatırımcımızın arkasından, daima madenci kardeşlerimizin yanında olacağız”

Dönmez, Türkiye’nin madencilikte dünyada rekabet gücünün yüksek olduğu önemli madenleri bulunduğunu, bunların başında borun geldiğini ve bunu trona, feldspat, sodyum sülfat, krom, kurşun, çinko, zeolit, linyit, bilye, manyezit gibi öteki manâlı madenlerin peşine düşüp takip ettiğini söyledi.

“BAŞLANGIÇTA YILLIK 10 BİN TON ÜRETİM YAPILACAK”

Sezyum, skandiyum, tellur, osmiyum, paladyum, rodyum, rutenyum ve tantalyum gibi ileri teknoloji elementlerinden büyük bir bölümü için de Türkiye’de yerinde jeolojik ortam bulunduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

“Ama nadir toprak elementi dediğimiz lityum, berilyum, galyum, niyobyum, toryum, zirkonyum, rubidyum ve vanadyum gibi madenlerimizi bugüne dek teknolojik yetersizlik sebebiyle değere dönüştüremedik. Bu alandaki gidişatı tersine döndürmek için Eti Maden Eskişehir Sivrihisar’da nadir toprak elementleri (NTE) pilot tesis kurma çalışmalarına başladık. Bu elementlerin işlenmesiyle ilgili bazı ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor. Lityum karbonat üretimiyle ilgili de iki ay önce şahsen Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerine giderek pilot üretime dönük çalışmaları uygun incelemiştik. İnşallah bu tesis Aralık ayında üretime başlayacak. Pazartesi günü Eskişehir Kırka Eti Maden tesislerinde lityum karbonat üretimine başlıyoruz. Ilk Olarak yıllık 10 bin ton olacak pilot üretimimiz kısa vakit içinde takvim 600 bin tona çıkacak. Bu üretim yerli elektrikli otomobilin batarya yapımında önemli bir girdi olarak kullanılacak”

Son Dakika: Yerli otomobilin bataryasında da kullanılacak! Türkiye lityum üretimine 7 Aralık'ta başlıyor

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir