Sosyal medyadan gördüğü kredi reklamına başvurdu, tüm birikimini bir çırpıda kaybetti

Manavgat’ta 5 yıldızlı bir otelde çalışan evli ve 1 çocuk annesi Sultan Kurşun, önceki sene banka kredisi kullandı. Koronavirüs salgını nedeniyle çalıştığı otel bu sene açılmayan Kurşun, kredi borcunu ödeyemedi. Banka kadar hakkında icra işlemi başlatılan Sultan Kurşun, geç kalma faizleriyle birlikte 20 bin lira olan borcunu ayda 2 bin lira olmak üzere 12 ayda ödemeyi taahhüt etti. Sultan Kurşun, borcunun ödemelerini kolaylaştırmak nedeniyle internet üzerinden uygun kredi araştırması yaptı. Geçen çarşamba günü sosyal medyada ‘6 ay ödemesiz banka kredisi’ başlığıyla bahşedilen reklamdaki forma iletişim bilgilerini yazar Kurşun’u kısa süre daha sonra telefonla banka görevlisi olduğunu söyleyen kadın aradı. Bayan, Sultan Kurşun’a özel bir bankadan ilk 6 ay ödemesiz 40 ay vadeyle 20 bin lira kredi verileceği bildirildi.

DOLANDIRILDIĞINI BANKAYA GİDİNCE ÖĞRENDİ

Görüşmede Kurşun’dan kişisel bilgilerini alan kadın, cep telefonuna gelen onaylama kodlarını söylemesini istedi. Sultan Kurşun da bütün bilgileri verdi. Kurşun, oğlunun uyarısıyla internet bankacılığı üzerinden hesabını denetleme ettiğinde hesabında yer alan 5.947 liranın 3 seferde F.B. adlı bir kişinin hesabına aktarıldığını gördü. Ertesi gün banka şubesine dışarı giden Sultan Kurşun’a görevliler, dolandırıldığını, işlemlerin kendi şifre ve kodlarıyla yapıldığı için bir şey yapamayacaklarını söyledi. Bunun üzerine Sultan Kurşun, jandarmaya başvurdu.

“SİZE GELEN TÜM ONAYLAMA KODLARINI ONAYLAYIN”

Yaşadıklarını DHA muhabirine anlatan Sultan Kurşun, şöyle konuştu: “Sosyal medyada kredi sağlayan firmanın linkine tıkladım, bir süre daha sonra bir kadın aradı. ‘Özel bir bankadan arıyorum, 20 bin TL, 6 ay ödemesiz, 6 ay sonradan ödemesi başlayan bir kredimiz mevcut, 40 ay vadeli, ayda 400 TL ödemeli hesabınıza geçireceğim’ dedi. 14 dakika görüştük. Benden T.C. kimlik numaramı istedi, ‘Sizin bankamızda hesabınız değil, bu sebeple size hesap açacağım’ diyerek, tüm bilgilerimi aldı. Sonra, ‘Sizi müdürüm arayacak, onay işlemlerini müdürüm yapacak ve müdürümle devredeceğiz’ dedi. Ben bunun üstüne Manavgat merkezinde yer alan banka şubesine gittim. Oradayken aynı bayan tekrar aradı, ‘Müdürüme veriyorum’ diyerek, telefonu erkek bir şahsa verdi. Erkek olan şahıs da ‘ATM’ye kartınızı takın, ben sizi yönlendireceğim, vereceğim hesap numarası sizin adınıza gevşemiş hesap numarası, hesabınızdaki tüm parayı teminat olarak bu hesaba havale edin, size gelen tüm tasdik kodlarını onaylayın’ dedi. Ben hesaba girmek için bekliyordum fakat tüm işlemleri kendileri yapıyormuş. Ben yalnızca telefonuma gelen tüm mesajları onayladım. Oysa karşıdaki kişi benim bütün bilgilerimi kullanarak kendi cep telefonundan benim hesabıma ait internet şubesini cep telefonuna eşleştirmiş ve hesabımda yer alan tüm paralarımı bir ödeme şirketi üzerinden F.B. adlı şahsa göndermiş.”

“BİZ DOLANDIRICI MIYIZ?”

Tüm bunları yaşarken dolandırılabileceğinin aklına geldiğini aktaran Sultan Kurşun, “Telefondaki kişiye ‘Sen bu bilgileri alıyorsun, hesabımdaki paranın hepsini alsan ben bir şey yapamam’ dedim. O da bana ‘Olur mu hanımefendi, biz dolandırıcı mıyız?’ diyerek tepki gösterdi?” dedi.

Jandarmaya başvuran Sultan Kurşun, dolandıranlardan davacı olduğunu belirterek, suçluların yakalanarak adalete teslim edilmesini istedi.

Sosyal medyadan gördüğü kredi reklamına başvurdu, tüm birikimini bir çırpıda kaybettiSosyal medyadan gördüğü kredi reklamına başvurdu, tüm birikimini bir çırpıda kaybetti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Mithat ABAKAN

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir