Soylu’dan ABD Büyükelçiliği’nin kapatılmasına sert tepki: Usul, erkan ve adaptan yoksun bir tutum

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, İstanbul‘da Yıkım Koordinasyon ve Değerleme Toplantısı’na katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Asilzade, depreme karşı yapılacak tatbikatlara da değindi. Soylu, 3 Kasım’da Kağıthane ilçesinde toplanma alanlarına ilişkin tahliye planlı bir tatbikat yapılacağını duyurdu.

“İSTİHBARİ BİLGİLERİN YÜZDE 30’U EYLEME YÖNELİKTİR”

Gündeme ilişkin olarak da açıklamalarda yer alan Asilzade, ABD Büyükelçiliği’nin güvenlik uyarısıyla ilgili, “Şüphesiz biz de ayrıca kendi ülkemizle ilgili hem de başka ülkelerle ilgili çoğu istihbari bilgiler elde ediyoruz. ABD Büyükelçiliği bırakın diplomatik gereklilikleri yöntem, erkan ve adaptan mahrum şekilde bunu ortaya koymuştur. Bizim görevimiz her yerin güvenliliğini tedarik etmektir. Dışişleri Bakanlığı ile de konuştum. MİT Başkanımızla da konuştum. Bize haftada bin 200 istihbari duyum geliyor. Bunların yüzde 30’u eyleme yöneliktir.” dedi.

ASILZADE, İSTİHBARATIN KAYNAĞINI AÇIKLADI

ABD Büyükelçiliği’nin uyarısının Irak ve Suriye eksenli istihbarat olduğunu belirten Aristokrat, “Önemli bir devletin yapması gereken bunu bulunduğu ülkenin yetkili makamına bildirmesidir. Bu istihbaratın muğlak bir bilgi notuyla yok, en azından irtibatta bulunduğunuz diplomatik kanalları ile görüşmeniz isabetli olandır. Her meseleyi siyasi bir değerleme olarak ele almaya çalışınca maalesef ortaya böyle durumlar çıkıyor. Bu konudaki işlem kendi sınırlarımızdan kaynaklı bir süreç değildir. Onlara gelen istihbari bilgisi Irak ve Suriye eksenli istihbarat olduğuna karşın değerleme laf konusu.” ifadelerini kullandı.

“SALGINDA NE İSTENİRSE ONU YAPARIZ”

Devamında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’deki seyriyle ilgili olarak konuşan Aristokrat, Afiyet Bakanı Fahrettin Koca’nın 5 gün daha İstanbul’da olacağını belirtti. Soylu, şunları söyledi:

“Biz bu konuda Sağlık Bakanımızın emrindeyiz. Salgının başından beri beraber çalışıyoruz. Dürüst tedbirleri elde etmek ve dürüst bilgileri atamak bizim sorumluluğumuzdur. Bize ne derse onu yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz. Denetimin sıklaştırılması istenirse sıklaştırırız. Ne istenirse yaparız. Bunlar bizim sorumluluğumuzdur. Vatandaşlarımızın da bu süreçlere riayet etmesini istiyoruz.

Biz yoklama yaparken vatandaşın hakkına sahip çıkıyoruz. Bu kesintisiz yapılan bir şey değil. Burada birbirimizin hakkına sahip çıkmamız gerekir. 7 günde 7 farklı denetleme gerçekleştiriyoruz. Biz elde ettiğimiz verileri ve bilgileri an be an peşine düşüp takip diyoruz. Bunları Afiyet Bakanımız ile paylaşıyoruz. Cümbür Cemaat üstüne düşenler yapıyor. Belediyelerimizin birazcık daha sahaya basması gerekiyor. Buna fazla ihtiyacımız var. Vatandaşımıza yumuşak dille telkinlerde bulunmamız gerekiyor. Bunu beraber yeneceğiz. Durumumuz Avrupa’dan daha iyi.”

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ TERÖR SALDIRISI NEDENİYLE ELÇİLİKLERİ KAPATMIŞTI

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği, İstanbul’da terör saldırısı olabileceğine dair bir emniyet uyarısı yayımladı.

ABD Türkiye Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yayımlanan mesajda, “ABD Temsilciliği, ABD Başkonsolosluğu dahil elde etmek üzere İstanbul’da ABD vatandaşlarına ve tanıdık olmayan uyruklulara yönelik potansiyel terör saldırıları ve adam kaçırma olaylarına ilişkin güvenilir raporlar aldı. ABD vatandaşların, büro binaları ya da alışveriş merkezleri dahil almak üzere Amerikalıların veya yabancıların toplanabileceği yerlerde itinalı olmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir’deki ABD misyonlarının görevlerinin geçici olarak askıya alındığı belirli açıklamada, mevcut randevusu olan kişilere her yerde tasarlama yapıldıktan sonra e-posta aracılığıyla veri verileceği belirtildi.

Soylu'dan ABD Büyükelçiliği'nin kapatılmasına sert tepki: Usul, erkan ve adaptan yoksun bir davranış

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir