Tabloda yer almayan semptomsuz vakalar aramızda mı dolaşıyor? Bakan Koca merak edilen soruyu cevapladı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Erzurum‘da koronavirüs salgınıyla ilgili düzenlediği toplantının ardındaki basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Tabloda yer almayan semptomsuz vakalar aramızda mı dolaşıyor?” sorusuna cevap veren Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:

“KENDİ HALLERİNE BIRAKMIYORUZ”

“Artı vakalarla ilgili, semtpomu olmayan ama taşıyıcı olan kişileri de biz sahada anlamsız bırakmıyoruz. Artı bulduğumuz, semptomu olmayan tüm vatandaşlarımızı izole ediyoruz. Bu kişilerin filyasyonunu da yapıyoruz. HES‘e işliyoruz. Kolluk kuvvetlerince 14 gün boyunca bu izolasyonu takip ediyor, her gün çağrı sistemiyle bu kişileri arıyoruz, kendi hallerine bırakmıyoruz.”

5 İLİ İŞARET EDİP UYARDI: TÜM TÜRKİYE İÇİN RİSKTİR

Bakan Koca, konuşmasının devamında, “Salgın dünyanın bir yerinde yükselişe geçtiği zaman bunu diğer bölgeler izliyor” Sizlerle bir takım endişelerimi dobra dobra paylaşmış, 1 milyon 100 bini aşan sağlık durumu çalışanımızla her zamankinden daha fazla uğraş içine girdiğimizi belirtmiştim. 1 ay öncesine kıyasla yayılımın önünü kestik. Fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli gibi illerde de göstermeliyiz. Buralardaki artık kuşkusuz tüm Türkiye için risktir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Sağlık Bakanlığı, 16 Ekim tarihli Türkiye’nin Günlük Koronavirüs Tablosu’nu paylaştı. Son 24 saatlik verilere tarafından; hasta sayısı 1812 artarak 343 bin 955 oldu. 73 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam vefat sayısı 9 bin 153’e çıktı. Tedavisi tamamlanan 1419 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 301 bin 98’e yükseldi.

Tabloda yer almayan semptomsuz vakalar aramızda mı dolaşıyor? Bakan Koca merak edilen soruyu cevapladıTabloda yer almayan semptomsuz vakalar aramızda mı dolaşıyor? Bakan Koca merak edilen soruyu cevapladı

About admin

Check Also

Beklenen kar Balkanlarda göründü! Kent kısa sürede beyaza büründü

Beklenen kar Balkanlarda göründü! Kent kısa sürede beyaza büründü

Edirne’nin Balkanlara açılan sınır kapısı Hamzabeyli ve yakın köylerinde kar yağışı etkili olmaya başladı. Lalapaşa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir