Tarihi Vaniköy Camisi’ndeki yangına ilişkin soruşturma açıldı

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada, bugün öğle saatlerinde tarihi Vaniköy Camisi’nde hemen şimdi tespit edilemeyen bir nedenle meydana çıkan yangının, Sahil Güvenlik ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin denizden ve karadan yaptıkları seri ve yoğun müdahale çalışmaları neticesinde söndürüldüğü belirtildi.

“RESTORASYON ÇALIŞMASI EN KISA SÜREDE BAŞLATILACAK”

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünce, itfaiye raporu, çevredeki kamera görüntüleri ve görgü tanıklarının bilgileri doğrultusunda yangının çıkış sebebi ve sorumluların tespitine yönelik geniş çaplı soruşturma başlatıldığı açıklama edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Vakıflar 2. Alan Müdürlüğünce bir zaman önce hazırlanan tarihi Vaniköy Cami’mizin rölöve ve restitüsyon projesi onaylatılarak, restorasyon projesi Koruma Kurulu’na sunulmuş olup, onay safhasında bulunmaktadır. Koruma Kurulu izinlerini müteakip, camimizin restorasyon çalışmalarına en kısa sürede başlanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Tarihi Vaniköy Camisi'ndeki yangına ilişkin soruşturma başlatıldı

10 KASIM’DA MÜLHAK VAKFA TESLİM EDİLDİ

Vakıflar Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye takriben, Vaniköy Camisi’nin sorumluluğu Yeni Valide Camii Vaizi Şeyh Vani Mehmet Efendi Bin Bestam Vakfı’na aitti. Vakfın yöneticisinin vefat etmesi üzerine caminin sorumluluğunu 2018 yılından beri Vakıflar Genel Müdürlüğü üstleniyordu. Mülhak vakfın yeni yönetici atamasıyla Vaniköy Camisi 10 Kasım 2020’de her tarafta vakfa teslim edildi. Caminin restorasyonuna ilişkin proje çizilip ilgili kurula sunuldu.

Tarihi Vaniköy Camisi'ndeki yangına ilişkin soruşturma başlatıldı

1665’TE YAPILDI

Üsküdar Kandilli’de Vaniköy Caddesi’ndeki cami, Vani Mehmet Efendi kadar 1665’te yapıldı. Sultan I. Mahmut zamanında da hünkar mahfili ilave edilen caminin tek minaresi ve şerefesi bulunuyor. Cami, dikdörtgen planlı, duvarları kagir ve kırma yapılı bir özelliğe sahip.

Tarihi Vaniköy Camisi'ndeki yangına ilişkin soruşturma başlatıldı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Çiğdem Münibe Alyanak

About admin

Check Also

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener'in HDP'li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Grup toplantısında dikkat çeken detay! Yavuz Ağıralioğlu, Meral Akşener’in HDP’li vekillerle ilgili sözlerini alkışlamadı

Kobani olayları soruşturması kapsamında HDP’li 9 milletvekili hakkında fezleke hazırlandı. Meclis’e gelecek fezlekelere karşı partilerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir