The Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim’e teşekkür etmeli

The Washington Times’ta Alan Mikhail göre kaleme alınan yazıda, Osmanlı Devleti’nin “Hristiyanlığın Amerika’daki dominant formu olan Protestanlığın doğmasına etki ettiğinin” ya da “Avrupalı kaşiflerin Amerika’yı Osmanlıların ve diğer Müslümanların Avrupa ile Asya arasındaki ticarette kurmuş oldukları egemenlik sebebiyle keşfettiğini” çok az kişinin bildiği ifade edildi.

Avrupalıların Osmanlı’yı dünya tarihi anlatısının dıştan bırakmasının sorgulanması gerektiği vurgulanan yazıda, “İslam bugün Amerika’da bizim ‘Batı’ diye kabul ettiğimiz güce iyice ters ‘tehditkar bir öteki’ gibi resmedilse de sahiden tarihimizin ve kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır ve zengin geçmişimizde yapıcı bir güçtür. Amerika, Protestanlık ve kahvenin hepsinde Müslüman bir tarih laf konusudur. Ülkemiz ABD ve dünya fiilen epeyce Osmanlı’dır” değerlendirmesi yapıldı.

“AMERİKALILAR OSMANLI’YI BİLMİYOR”

Amerikalıların Osmanlı İmparatorluğu’nun ne olduğunu bile bilmediği kayıtlı yazıda, “Amerikalılar Orta Doğu’yu düşündüklerinde, genel olarak Amerikan savaşları için bir tiyatro sahnesi ve petrolleri için zorunlu bir alan olarak görüyorlar. Oysa hepimiz kültürümüzün ve tarihimizin kayda değer kısımlarını tarihin en önemli imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğuna, bilhassa de 500 yıl önce yaşayan bir padişah olan I. Selim’e borçluyuz” denildi.

Bu yılın eylül ayının Osmanlı İmparatorluğunun 9. padişahı ve büyük bir şahsiyet olan I. Selim’in ölümünün 500. sene dönümü olduğu hatırlatılan yazıda, Yavuz Sultan Selim adıyla da bilinen I. Selim’in hayatının ve hükümdarlığının, günümüze dek süren yansımalarıyla dünya tarihinin ola ki de en manâlı yarım yüzyılını kapsadığına işaret edildi.

“AMERİKALILAR, HATTA STARBUCKS OSMANLI SULTANI I. SELİM’E TEŞEKKÜR ETMELİ”

Osmanlı İmparatorluğunun koskocaman büyüklüğü ve I. Selim’in bu geniş coğrafyayı kontrol etmekte gösterdiği dirayetli liderlik ile hesaplı olarak bir şiddet merkezi haline geldiği vurgulanan yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“I. Selim döneminden 18’inci yüzyılın başlarına değin imparatorluğun ekonomisini sürükleyen unsurlardan biri de küresel kahve ticaretinin kontrolü idi. Gerçekte bu parlak kırmızı taneli bitkiyi ilk bulan Yemen seferi esnasında Sultan Selim’in ordusuydu. Osmanlılar bu taneleri nasıl içecek haline getirebileceklerini keşfettiler ve yalnızca kahve içmeye özgü mekanlar inşa ettiler. Biz Amerikalıların (ve bağlı ancak Starbucks’ın sahibi Howard Schultz’un) kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı Selim’e teşekkür etmemiz gerekir. Fazla azımız, bir Osmanlı sultanının ticareti jeopolitiğe dönüştüren ve dünyanın birincil özgün kitlesel tüketim ürünlerinden birinin arzını tekelleştiren birey olmasını takdirle karşılıyoruz”

“YAVUZ SULTAN SELİM’İN ZAFERLERİ DÜNYAYI DEĞİŞTİRDİ”

Yazıda, Yavuz Sultan Selim’in Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya’daki savaşlarla Osmanlı topraklarını neredeyse üçe katladığı aktarılarak, “İtalyan kaşif Kristof Kolomb, Alman Katolik rahip Martin Luther, İtalyan diplomat ve siyaset filozofu Niccolo Machiavelli ya da öteki çağdaşlarından çok, I. Selim’in zaferleri dünyayı tam anlamıyla değiştirdi” denildi.

The Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeliThe Washington Post: Amerikalılar ve Starbucks, kahve dükkanları için Osmanlı Sultanı I. Selim'e teşekkür etmeli

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir