TikTok Satışında Yeni Gelişmeler, İşler Kızışıyor!

Geçtiğimiz saatlerde TikTok Satışında Yeni Gelişmeler yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşı son hızda devam ediyor. Son haftalarda Amerika Çin’den ithal edilen ürünlere Özel Tüketim Vergisini arttırmıştı. Donald Trump meclise sunduğu tasarı sonrası işleri daha da ileriye götürmeye ve ByteDance şirketinin sahip olduğu Tiktok adlı uygulamayı Amerika genelinde yasaklamaya karar verdi.

Yasaklamanın sebebi olarak ByteDance şirketinin uygulamayı kullanarak kullanıcıların bilgilerine izinsiz eriştiğini gösteren Trump bunun Ulusal Güvenliğe büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi. Uygulamayı ülke çapında yasaklamadan bu kararını basın toplantısı düzenleyerek açıklayan Donald Trump ByteDance’a uygulamanın Amerikan şirketlerinden birine satılması durumunda kullanımının tamamen serbest olacağını ve bunun derhal gerçekleşmesi gerektiği mesajını iletti. Çin Halk Cumhuriyeti de bunun altında kalmayıp ByteDance şirketine uygulaması olan Tiktok’un satılmasını yasakladı. Sadece uygulamanın satılmasını yasaklamakla kalmayan Çin, Amerika Birleşik Devletleri üzerinde yaptırımları hızlandıracağını açıkladı. Tiktok uygulamasının haklarını satın almak isteyenler arasında Microsoft, General Atlantic ve Oracle gibi dünyanın en güçlü şirketleri de bulunuyor.

TikTok Satışında Yeni Gelişmeler

TikTok’un Bu Önemi Nereden Geliyor?

Peki Tiktok adlı uygulama neden bu kadar önem taşıyor? Bir sosyal medya uygulaması nasıl dünyanın en büyük devletlerini ekonomik bir savaşa sokabiliyor? Tiktok’un bu önemi kullanıcı sayısından geliyor. Diğer sosyal medya platformlarının aksine çok kısa bir sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan Tiktok dünyada büyük ses getirdi. Google Play Store’da yaklaşık 2 milyar indirmesi bulunan Tiktok uygulamasının Android cihazlarda yirmi dört saat boyunca arka planda çalıştığı ve izinsiz bir şekilde kullanıcı bilgilerini topladığı iddiası ortaya atılınca Hindistan uygulamayı yasaklama kararı almıştı. Amerika Birleşik Devletleri ve Trump’ın ulusal güvenlik endişesinin kaynağının bu güvenlik açığı olduğu sanılıyor. Bytedance şirketine 15 Eylül tarihine kadar izin veren Trump, Tiktok uygulamasının Amerika haklarının bu tarihe kadar satılmaması durumunda yasaklanmasının kaçınılmaz olacağını açıkladı. Önümüzdeki dört gün boyunca yeni bir gelişme olmaz ve Çin’den satılma ile ilgili olumlu bir geri dönüş alınmazsa Trump’ın vazgeçmeyeceği veya geri adım atmayacağı, uygulamanın kesin bir şekilde yasaklanacağı biliyor.

TikTok Satışında Yeni Gelişmeler yaşanıyor haberini okudunuz. Diğer teknoloji haberlerine buradan ulaşabilir, blog yazılarımı buradan okuyabilirsiniz.

About admin

Check Also

Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fethi Sekin'in babası ile kanaat önderi Nazırlı'ya hastanede ziyaret

Son dakika haberleri | Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fethi Sekin’in babası ile kanaat önderi Nazırlı’ya hastanede ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hastanede tedavi gören kanaat önderi Hafız Abdullah Nazırlı ve şehit polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir