TMSF altın sondaj çalışmaları zarfında müjde vermeye hazırlanıyor

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, TMSF’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) çocuklara tablet dağıtımı projesine takviye vermesi dolayısıyla bulunduğu Giresun’da, basın mensuplarıyla Akın Çorap fabrikasında bir araya geldi.

Tablet projesine 20 milyon lira katkı maddesi sağladıklarını açıklayan Gülal, birçok sosyal projeye yardım verdiklerini, ayrıca İstanbul’da 6, Kayseri’de de 1 mektep yapacaklarını anlattı. Gülal, laf konusu okulların her birinin maliyetinin sıradan 25-30 milyon lira olacağını, bu manada toplam 200 milyon liralık yatırım yapacaklarını aktararak, “Sultanbeyli ve Çekmeköy’de yapacağımız okulun yer teslimleri yapıldı. Kasım ayı içerisinde temelini atacağız. Diğerlerinin de sene çıkmadan temelini atıp, 2021-2022 dönemine yetiştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

TMSF’nin 15 Temmuz sonrası çok bambaşka bir alanda etkinlik bildiren mevduat sigortacılığı kurumu haline geldiğine muhabere eden Gülal, şunları söyledi:

“An itibarıyla 804 şirketimiz var. Bunların 30 Eylül 2020 itibarıyla öz kaynak büyüklüğü 27,6 milyar lira, faal büyüklüğü de 66,5 milyar lira. Çalışan sayımız 40 bin 589 birey. Takriben 4,5 yıldır yönettiğimiz bu şirketlerde, ortalama olarak öz kaynakları yüzde 52, aktifleri yüzde 56 büyüttük. Sadece büyük gruplar nezdinde bakarsak aktiflerin büyümesi yüzde 90’a ulaştı. Devraldığımızdan bu yandan Koza Altın yaklaşık olarak yüzde 100 büyüdü ve kasasında önemli bir nakit oluştu.

Sadece günlük neması 1,5 milyon liraya ulaşan bir rakama geldik. Dolayısıyla burada 6 milyar liralık bir fon oluştu. Erciyes Anadolu Holding’in devraldığımızdan bu yana etkin büyümesi yüzde 86 seviyesinde. Kasasında 350 milyon dolar nakdi var. Bu biriken fonları da hep şöyle söylüyoruz; bu şirketler vaktiyle terör örgütüne hizmet ediyordu, lakin bundan böyle halkımızın hizmetinde. Elimizdeki bütçe imkanları ölçüsünde eğitime, spora, kültürel aktivitelere katkı sağlamaktan imtina etmiyoruz. Okullarımızı Koza Altın’dan finanse edeceğiz ve bu okullara 15 Temmuz şehitlerimizin adını vereceğiz. Buradaki ironiyi de tutmak lüzumlu.”

“SİGORTALI MEVDUAT TOPLAMI 848 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI”

Gülal, geçen sene sigorta limitini 100 bin liradan 150 bin liraya çıkarttıklarını anımsatarak, bu yolla 570 milyar lira olan sigortalı mevduat toplamının 848 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Şu aşamada sigorta limitini artırmayı düşünmediklerini vurgulayan Gülal, “Bu limitle azıcık daha devam ederiz diye düşünüyoruz.” dedi.

Gülal, sigorta limitlerindeki artışın etkisiyle prim gelirlerinin de yükseldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Biz bundan böyle her 3’er aylık dönemde 1,4 milyar lira elde etmek üzere takvim toplam 5,6 milyar lira prim tahsil eden bir kurum olduk. Rezervimizin sigortalı mevduatı karşılama oranı şimdi 7,2. Bu Avrupa’da ve ABD’de 1,5 seviyesinde. Kabul gören oran da burada yüzde 3. Buradan hareketle biz diyoruz oysa; dünyanın en adaleli mevduat sigortacılığı kurumlarından biriyiz. Rezervimizi büyütebildiğimiz kadar büyüteceğiz. Bugün itibarıyla baktığımızda 61,2 milyar liralık rezervimiz var. Bu paranın yüzde 90’ı DİBS’lerde, define bonolarında. Kalan kısmı da mevduat olarak millet bankalarında. Bu rezervimizi ara sıra bir takım ulus bankalarına garanti dahilinde kaynak olarak kullandırdığımız oldu, ama şu lahza herhangi bir bankada kağıdımız yok. Hazinemizde değerlendiriyoruz, ortalama vadesi de az kalsın 10 yılın üstünde kağıtlarımızın.”

Son 10 yıl içinde yalnızca Bank Asya için 967 milyon liralık ödeme yaptıklarına değinen Gülal, bu rakamı daha sonra Bank Asya’dan tahsil ettiklerini dile getirdi.

“ÇUKUROVA’YI PROTOKOLE BAĞLADIK, DOSYAYI KAPATTIK GÖZÜYLE BAKIYORUZ”

Muhiddin Gülal, 2001’de fona devrolan 26 bankanın baskın ortak grubundan alacakların tahsili ile alakalı bir işlem olduğunu hatırlatarak, “20 sene geçti, artık son aşamalara varmak üzereyiz. Burada şu esas değin toplam 23,2 milyar dolar tahsilat yaptık, 600- 700 milyon dolarlık daha tahsilat beklentimiz var.” dedi.

Ataşehir’de 1.113 konutluk inşaat projesi yaptıklarını bildiren Gülal, bunun ticari bir proje olduğunu, buradan gelecek hasılatla önemli bir millet alacağını tahsil edeceklerini kaydetti. Gülal, laf konusu konutların 15- 20 gün içinde lansmanını yapıp, satışa başlayacaklarını aktararak, “Minimum 2 milyar liralık bir hasılat beklentimiz var. Masrafları çıktıktan sonradan burada en düşük 1 milyar liralık beklentimiz var. Dolayısıyla buradan gelecek hasılat, inşallah bize Balkaner Grubu’nun dosyasını kapattıracak. Biz Çukurova’yı da protokole bağladık, dosyayı kapattık gözüyle bakıyoruz. Kangren olmuş birçok TMSF dosyasını da bu süreçte çözdük.” şeklinde konuştu.

Şirketlerin satışlarıyla alakalı gelecek dönem planlarından da bahseden Gülal, şöyle devam etti:

“Eğer firmanın idareli devamlılığıyla ilgili tehlike söz konusu ise satılmasında bir sakınca değil. Naksan böyle bir grup. Geçtiğimiz günlerde Naksan ve Royal Halı’yı ihaleye çıkarmıştık. Satmak olmadı fakat bir talipli grup var, ciddi olarak ilgilendiğini belirtti. Dolayısıyla 18 Aralık’ta her ikisinin de ihalesini yenileyeceğiz. diğer taraftan Erciyes Anadolu Holding, Koza Altın gibi artan, kar eden şirketlerin mevcut hukuki işlem tamamlanmadan satışının şu aşamada mümkünatı değil. Burada 4,5 sene oldu lakin üzülerek söylüyorum ki büyük gruplar içerisinde hukuki olarak halihazırda kesinleşmiş bir dosya yok. Ümit ediyorum ancak en hızlı şekilde bu kararlar kesinleşir. Koza Altın ve Erciyes Anadolu Holding gibi birçoğunda müsadere kararı çıktı. Eğer karar kesinleşirse bu şirketler bundan böyle Hazine’nin malı olacak. Hazine’ye geçmesinin gerisinde bir kısmına ayrı şeyler düşünüyoruz. Mesela Koza Altın fazla stratejik bir firma, altın üretiyoruz. Bunu diyoruz şayet Türkiye Varlık Fonu’na devredilebiliriz. Erciyes Anadolu Holding ve Aydınlı Grup için şayet halka arz çalışması yapabiliriz. Ola Ki kısmi de olsa bir satmak gündeme gelebilir. Kısa vadede bunların tümü hukuki sürecin kesinleşmesine tabi.”

“DAKIKLIK KARGO İLK DEFA KAR ELDE EDEN BİR ŞİRKET HALİNE GELDİ”

TMSF Başkanı Gülal, şirketlerin birçoğunun pandemi sürecinden etkilendiğini, ama kendisinin bile beklemediği şekilde çabuk bir iyileşme sürecinin yaşandığını söyledi. Birçok şirkette talebi karşılamada zorlandıklarını, “V” tipi toparlanma gördüklerini vurgulayan Gülal, bu süreçte yiyecek ve kargo şirketlerinin artı ayrıştığını, Hizli Olma Kargo’nun birincil kere kar elde eden bir şirket haline geldiğini anlattı.

Dakiklik Kargo’nun faal büyüklüğünün tayin tarihi olan Kasım 2016’da bulunduğu 91,2 milyon seviyesinden 30 Eylül 2020 itibarıyla yüzde 95 artarak 177,6 milyon liraya ulaştığını aktaran Gülal, “Bu süreçte şirket 12,7 milyon liralık zararını, 20,1 milyon lira kara çevirdi. Yılı da 30-35 milyon lira gibi bir karla kapatırız diye düşünüyoruz. Şirketin devrolduğu tarihteki 275,4 milyon liralık cirosu, eylül sonu itibarıyla yüzde 89,6’lık bir artışla 522,3 milyon liraya yükseldi. Hizmet alımı yapılan personeller de dahil elde etmek üzere toplam 7 bin 280 kişiye de istihdam sağlanıyor.” değerlendirmelerini yaptı.

Gülal, pandemi sürecinden azami etkilenen firmanın Aydınlı olduğu bilgisini vererek, “3 ay AVM’ler kapalı kaldı. Dolayısıyla biz bu markalarımızda mağazalarımızda ciro elde edemedik. az kalsın ayda 70 milyon lira seviyesinde bir giderimiz vardı. Dün itibarıyla rakamlara baktım. İnşallah orayı da sene sonu itibarıyla kar görerek kapatacağız.” dedi.

“ENERJİDE YENİ YATIRIMIMIZ 318 MİLYON DOLAR”

Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding ile önemli bir enerji yatırımı yaptıklarına değinerek, “Bu Holding’i Türkiye’nin manâlı enerji aktörleri arasına soktuk. Şu an elimizde 504 megavatlık yenilenebilir enerji yapısı oluştu. Tek parselde kurulu Türkiye’nin ikinci en büyük güneş enerjisi yatırımı, Van’daki 55 megavatlık güneş enerjisi yatırımı ile bizde. Toplamda da yarısı faal olan 248 megavatlık yatırımla birlikte toplam enerji yatırımımız 318 milyon dolar oldu.” diye konuştu.

diğer taraftan sandalye fabrikası yaptıklarını anlatan Gülal, burada da 600 kişi istihdam edeceklerini, ay sonunda açılışını yapmayı planladıklarını bildirdi.

“ALTINDA MÜJDELER VEREBİLİRİZ”

Gülal, Koza Altın’la ilgili ellerinde 200’ün üzerinde ruhsat olduğunu vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde ciddi bir sondaj çalışmasına başladık. Rahatlıkla söyleyebilirim oysa çalışmalarımız olumlu. Türkiye’nin muhtelif yerlerinde rezervimiz var. Madende işler azıcık ağır gidiyor. Geçen yıl itibarıyla 11 ton ürettik, bunu birkaç yıl içinde 15 tona çıkarmanın hesaplarını yapıyoruz. 37 öbür noktada sondaj çalışması yapıyoruz. Kuyularımız açıldı. Bu ara ülkemize müjdeler geliyor, biz de altında müjdeler verebiliriz. Ağrı’da fazla hoş bir rezerv bulduk. Bununla alakalı son çalışmalarımız bitti. Önümüzdeki mart-nisan ayı gibi tesisimizin temelini atacağız. İnşallah orada 400- 500 kişiyi de istihdam edeceğiz.”

TMSF Başkanı Gülal, şirketlerin sahip olduğu uçaklara ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, “Uçakları satmakla alakalı bir irade ortaya koyduk, ilana çıktık. Erciyes Anadolu Holding’te 1, Koza’da da 1 uçağımız var. bir de Koza’nın ABD’de yapılan bir uçağı var. O da bize 2021 Haziran’da teslim edilecek. Akın İpek’in siparişini verdiği ve ciddi bir ödeme yaptığı bir uçak. İptal etseydik ödemenin yanması söz konusuydu. ‘Paramız varken uçağı yaptıralım, bir şekilde değerlendiririz.’ dedik. Bu uçağın bize maliyeti neredeyse 46 milyon dolar olacak. Gulfstream G500 model bir uçak. Devraldığımızda bu uçak için 7,5 milyon dolar ödeme yapılmıştı. ‘Uçak yapıldıktan sonra satarız.’ diye planlama yapmıştık.” biçiminde konuşmasını tamamladı.

TMSF altın sondaj çalışmaları kapsamında müjde vermeye hazırlanıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı / Belgin Yakışan Mutlu

About admin

Check Also

Koronavirüs tedavisinde yeni umut! Colchicine ilacı 2500 birey üzerinde denenecek

Koronavirüs tedavisinde yeni umut! Colchicine ilacı 2500 birey üzerinde denenecek

Bütün dünyayı etkisi altına bölge ve 1 milyon 430 binden pozitif kişinin hayatını kaybettiği koronavirüsün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir