Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: Yılbaşında 3 günlük bir kısıtlamanın olumlu olacağını düşünüyorum

Afiyet Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çoğalan vakalar sonrası alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararlarının uygun olduğunu söyledi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, sokağa çıkma kısıtlamasının etkisini göstermeye başladığını, önümüz yılbaşına çok uyarı edilmesi gerektiğini açıkladı. Hem İlhan, pandemi ile mücadelede aşının fazla manâlı olduğunu söyleyerek, kendisinin de sırası geldiği anda hemen aşı olacağını belirtti.

“VATANDAŞIMIZIN BİRAZ DAHA ALINGAN OLMASINI İSTİYORUZ”

Vatandaşların genel itibariyle sokağa çıkma kısıtlamasına uyduğunu, ancak evlerde bir araya gelmelerin de önüne geçilmesi gerektiğini gösteren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Şu an geldiğimiz noktaya baktığımızda, hasta sayımızda da olgu sayımızda da bir azalmayı gözlemliyoruz. Şayet istediğimiz değin seri yok lakin 6 binlerden, 5 bin 900’ler 5 bin 800’ler bandına indiğini gözlemliyoruz. Üstelik bu düşüşün geçtiğimiz haftaki kısıtlamalara baktığımızda, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamalarından daha öncesinden başlayan etkilerle de olduğunu gözlemliyoruz. O yüzden baktığımızda şu an geldiğimiz noktada, bu 2 hafta sonu kısıtlamasının etkileri ile birlikte, bu hafta Çarşamba Perşembe’den itibaren düşüşün daha olumlu olacağını, daha 5 binlerin başı 4 binlerin sonu gibi hasta sayılarının düşebileceğini kestiriyoruz. Lakin ast ancak çok istediğimiz özlenen bir düşüş değil doğrusu. Vatandaşımızın biraz daha hassas olmasını istiyoruz. Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlamasına uyuyor ama evlerde bir araya gelmemesini, çekirdek aile olarak bulunmalarını arzu ediyoruz” biçiminde konuştu.

“YILBAŞINDA ASGARI 3 JURNAL BİR KISITLAMANIN OLUMLU OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Yılbaşının bir toplanma gününe dönüşmemesi gerektiğini vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, “İnsanlar Cuma günü bir araya geliyorlar, bütün hafta sonunu birkaç aile beraber geçiriyorlar. Hafta sonları dinlenmek için iyi bir seçenek lakin bir araya ulaşmak için iyi bir seçenek değil. Pek olduğu zaman da emrindeki ansızın pozitif birey enfekte olarak karşımıza çıkabiliyor. Bunları yapmamak gerekiyor. Şu an geldiğimiz noktada da hafta sonu kısıtlamalarının devam etmesi yerinde olacak gibi görünüyor. Önümüz yeni yıl biliyorsunuz. Yılbaşında 2 gün zaten hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması var. Yılbaşı akşamı da kısıtlamalı. Cuma günü yılbaşının ertesi günü, zaten akşam saatinde sokağa çıkma kısıtlaması başlıyor, hafta sonunu kapsayacak şekilde. Cuma günü gündüz de devlete ait tatil olduğunu düşündüğümüzde doğrusu minimum 3 jurnal bir kısıtlamanın olumlu olacağını düşünüyorum. Bunun keza vaka keza hasta sayısına olumlu yansıyacağı kanısındayım” diye konuştu.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: Yılbaşında 3 günlük bir kısıtlamanın olumlu olacağını düşünüyorumSağlık Durumu Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan

“YILBAŞI YOĞUNLUĞU DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE ÖZEL ARAÇ İLE YOLCULUK SINIRLANDIRILABİLİR”

Yılbaşında yaşanabilecek aşırılık düşünüldüğü vakit özel araç ile şehirlerarası seyahatin riskli olabileceğine dikkat çeken İlhan, “Özel araçlar ile şehirlerarası seyahat etmek şu an özel izne yan. Özel araçla dolaşmanın dışarıya olur ya yılbaşı yoğunluğunu düşündüğümüzde, o dönem için halk müziği tatil gibi görüp başka yerlere gitmesin diye şayet yılbaşı öncesinde yalnızca iş ile ilgili dışarı çıkanların çıkmasına izin verilebilir. Gerçekten bu halihazırda da yapılabilir. İller arası dolaşım yalnızca işle ilgili olarak gidecekler için, tabi fakat mücbir sebepler hariç, ölüm gibi diğer nedenler haricinde kısıtlama yapılabilir düşüncesindeyim” dedi.

“OKULLARI AÇILMAK İÇİN ŞUBAT TATİLİ SONRASI VAKA SAYILARINA GÖRMEK YERINDE OLACAK GİBİ”

Okulların açılması için erken olduğunu, olgu sayılarına bakılarak şayet Şubat tatili sonrası bu konunun gündeme gelebileceğine değinen Bilim Kurulu Üyesi İlhan, “Ulusal Eğitim Bakanımız değerlendirileceğini rakamlara kadar karar verileceğini söylemişti. Ama geldiğimiz noktada, zaten biliyorsunuz bütün öğrencilerimiz alıştı. Ben de çocuk babası olarak bunu söylüyorum. Hem EBA’yı takip ediyorlar, hem kendi eğitim sistemlerini takip ediyorlar. bu nedenle yarı bu dönem, zaten biliyorsunuz Şubat tatiline az bir dönem kaldı. Bu dönem Şubat tatiline kadar çocukları evde tutarak, Şubat tatilinden sonra yeniden küçüklerden başlayarak peyderpey tabi ama o zamanki vaka sayısına tarafından okulları açtirmak daha yerinde olacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

“TÜM VATANDAŞLARIN AŞIYA İSTEKLİ OLMASI, KURALLAR DAHİLİNDE AŞI YAPTIRMASI FAZLA ÖNEMLİ”

Aşılanmanın mücadeleye katkı maddesi sağlayacağını, salgını aniden bitirmeyeceğini, bu nedenle de aşı ardından da maske, mesafe ve temizlik kurallarına bir süre daha uyarı edilmesi gerektiğini vurgulayan İlhan, “Tüm vatandaşların aşıya istekli olması, kurallar zarfında aşı yaptırmasının çok kayda değer olduğunu anlatmak gerekiyor sürecin başında. Bu takdirde şu anki yapılan hesaplama ile yan ama Nisan ayında yerli aşının da kullanıma girmesi ile beraber, Ramazan Bayramı sonunda, Haziran ayı sonuna doğru baktığımızda belki tüm Türkiye’nin aşılanması söz konusu olabilecek gibi görünüyor. Burada birincil planda bilindiği gibi sağlık durumu çalışanları ve 65 yaş üstü olanlar, sonra 50-64 yaş arası ya da toplumda tehlike grubunda yer alan polisler, askerler, öğretmenler, belediye çalışanları, medya çalışanları gibi kişilerin aşılanması laf konusu olacak. Sahiden birincil ilk kez bu büyük grupların aşılanmasıyla da oldukça galibiyet elde edileceği anlaşılır” dedi.

“BEN DE AŞI OLACAĞIM”

Aşılamanın pandeminin zincirinin kırılması açısından fazla kayda değer olduğunu gösteren İlhan, “Ben aşı olacağım. Sıra bana geldiğinde, o sırada hangi aşı varsa onu olacağım. Fakat görünen o ki Çin aşısı yani Sinovac aşısı olacağız. Sağlık Durumu Bakanımız söylemişti sağlık çalışanları zaten en başta aşı olacak. Bilim Kurulu olarak ola ki bir arada da aşı olabiliriz. Yani olasılıkla yeni yıl civarında ilk aşımı olacağım ben. İkinci dozumu da Ocak ayı içerisinde olurum” dedi.

KABİNE TOPLANTISINDA ELE ALINACAK

Bugün gerçekleşecek Kabine toplantısında, koronavirüs kısıtlamalarının olgu sayılarına yansıması ve yılbaşında muhtemel bir sokağa çıkma kısıtlaması görüşülecek. öte yandan esnafın cebini rahatlatacak kira düzenlemesi de ele alınacak konulardan birisi olacak.

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: Yılbaşında 3 günlük bir kısıtlamanın olumlu olacağını düşünüyorum

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir