Trump, Türkiye’ye yaptırımları da içeren yeni savunma bütçesini veto edecek

Geçtiğimiz günlerde ABD senatosu, Kuzey Akıntı 2 boru hattı projesine ve Türkiye‘ye Rus S-400 füze savunma sistemlerini satın alması sebebiyle yaptırımların önünü açan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı 84-13 oyla kabul etmişti. Yasa tasarısı hem, 740 milyar dolarlık savunma bütçesini, 12 bin ABD askerinin Almanya’dan geri çekilmesini, Ukrayna’ya daha fazla tabanca satışını ve Rusya-ABD askeri meslek birliğinin yasaklanmasını içeriyordu.

“EN BÜYÜK KAZANANI ÇİN!”

ABD Başkanı Donald Trump sosyal ağ hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye’ye S-400 füze savunma sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırımların önünü açan yasa tasarısını veto edeceğini açıkladı. Trump, “Yeni savunma bütçemizin en büyük kazananı Çin! Veto edeceğim” dedi.

Trump, Türkiye'ye yaptırımları da içeren yeni savunma bütçesini veto edeceğini açıkladı

BİRÇOK KİŞİ TARAFINDAN “VETO KORUMAYA YAKIN” OLARAK GÖRÜLÜYOR

Başkan Trump’ın yasa tasarısını veto etmesi durumunda dizayn Senato ve Temsilciler Meclisi’ne geri gönderilecek. Trump’ın vetosu keza Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da üçte iki oyla geçersiz kılınabilirken, böyle bir durumda NDAA gönder yasallaşacak. İki partinin desteği sebebiyle yasa çoğu kişi göre “veto korumaya yakın” olarak görülüyor.

TRUMP, BİR BÖLÜMÜNÜN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINI İSTİYOR

Öte yanlamasına Başkan Trump, 1996 yılında Kongre tarafından İletişim Düzenleme Yasası’nın bir parçası olarak kabul edilen 230. kısmın feshini içermediği takdirde NDAA’yı imzalamayacağını bildirmişti. Bu birim, web sitesi yayıncılarına kullanıcılar göre gönderilen içeriğin sorumluluğundan dokunulmazlık verirken, Başkan Trump, “ulusal güvenlik amaçları” sebebiyle bu bölümün yürürlükten kaldırılması istiyor.

Trump, Türkiye'ye yaptırımları da içeren yeni savunma bütçesini veto edecek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir