Trump’a içeriden ağır darbe! ABD Başkanı’nın ‘hileli seçim’ iddiasına Cumhuriyetçi siyasetçiler karşı çıktı

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan halkının 3 Kasım başkanlık seçimi için verdikleri milyonlarca oyun sayımı tamamlanmadan kameraların karşısına geçerek “Biz bu seçimi kazandık” sözleriyle galibiyetini duyuru etti. Seçimlerde hile yapıldığını, seçimlerin kendisinden çalındığını bahis eden Trump, “Oy verme işlemleri durdurulsun” çağrısı yaparak Yüksek Mahkeme’ye gideceklerini duyurdu. Ama Trump’ın bu sözlerine kendi partisinin siyasetçilerinden tepkiler geldi.

“TEMELSİZ SUÇLAMALAR”

Utah Senatörü Cumhuriyetçi Partili Mitt Romney, Trump’ı ‘seçmen sahtekarlığına ilişkin temelsiz suçlamalarda bulunmakla’ eleştirdi.

Cumhuriyetçi senatör, başkanın, yakın eyaletlerde baştan sayım ve açıklanmış usulsüzlük iddialarının soruşturulmasını talep etmesinin ‘hakları dahilinde’ olduğunu söylerken, seçimin haksız olduğuyla ilgili temelsiz iddiaları öne sürmenin hatalı olduğunu, ‘ülkedeki ve dünyadaki özgürlük davasına hasar verdiğini’ belirtti.

Trump'a içerden ağır darbe! ABD Başkanı'nın 'hileli seçim' iddiasına Cumhuriyetçi siyasetçilerden tepkiMitt Romney

“SEÇİMDE BİR YANLIŞLIK GÖRMÜYORUM”

NBC’ye konuşan Pennsylvania Cumhuriyetçi Senatörü Pat Toomey ise, “Başkanın dün gece yaptığı konuşmayı izlemek çok zordu. Başkanın büyük çaplı sahtekarlık ve tercih hırsızlığı iddiaları kanıtlanmadı. Seçimde bir hata görmüyorum. Bakın, her seçimde usulsüzlükler vardır. Genel Olarak fazla küçük olma eğilimindedirler ve sadece bir avuç oy pusulası içerirler.” dedi.

Trump'a içerden ağır darbe! ABD Başkanı'nın 'hileli seçim' iddiasına Cumhuriyetçi siyasetçilerden tepkiPat Toomey

“BU İŞ GİTTİKÇE ÇILGINLAŞIYOR”

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Adam Kinzinger de Trump’ın açıklamalarını kınayan cumhuriyetçiler arasında. Kinzinger, Twitter paylaşımında şunları söyledi: “Her oyun sayılmasını istiyoruz, evet her yasal oyun (tabii ki). Ancak, sahtekarlıkla ilgili hukuki endişeleriniz varsa KANIT gösterin ve mahkemeye götürün. Çürütülmüş yanlış bilgilerin yayılmasını DURDURUN … Bu meslek gitgide çılgınlaşıyor.”

Trump'a içerden ağır darbe! ABD Başkanı'nın 'hileli seçim' iddiasına Cumhuriyetçi siyasetçilerden tepkiAdam Kinzinger

“BAŞKANIN DEMOKRATİK SÜRECİMİZİ BALTALAYAN YORUMLARI SAVUNULAMAZ”

Cumhuriyetçi Maryland valisi Larry Hogan da, muhakkak bir şekilde şunları söyledi: “Bu akşam başkanın, demokratik sürecimizi baltalayan yorumları için hiçbir savunma yapılamaz. Amerika oyları sayıyor ve sonuçlara daima olduğu gibi saygı duymalıyız.”

Trump'a içerden ağır darbe! ABD Başkanı'nın 'hileli seçim' iddiasına Cumhuriyetçi siyasetçilerden tepkiLarry Hogan

TRUMP’IN HİLE İDDİALARI

ABD Başkanı Donald Trump haftalardır, başkanlık seçimleri başa baş geçerse, Demokratları tercih hilesiyle ve zaferini elinden çalmakla suçlayacağının işaretlerini veriyordu. Donald Trump, Çarşamba gününün ilk saatlerinde tam da bunu yaptı ve sayım bitmeden erkenden zaferini bildiri ederek “Bu seçimi kazanmayı bekliyorduk. Açık Konuşmak Gerekirse, bu seçimi kazandık” dedi. Trump keza, seçimde “aldatma” yapıldığını da ileri sürerek: “Bu ülkemize üretilmiş büyük bir aldatma. Hukukun sürükleyici bir şekilde kullanılmasını istiyoruz. Dolayısıyla Yüksek Mahkeme’ye gideceğiz. Bütün oy verme işlemlerinin durmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Trump'a içeriden ağır darbe! ABD Başkanı'nın 'hileli seçim' iddiasına Cumhuriyetçi siyasetçiler tepki gösterdi

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir