Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor

Türk bandıralı ticaret gemisi Roseline-A’ya dönük hukuk dışı arama ve denetlemenin peşinde Ankara hem hukuki çerçevede, ayrıca de sahada atacağı adımları vermek için düğmeye bastı. Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin katılımıyla bir egzersiz grubu oluşturuldu.

NTV’nin haberine kadar; ilk toplantıda öncelikli olarak yasal ve diplomatik süreçler üzerinde duruldu. Seyrinden cebren alıkonulan ve personeline suçlu muamelesi yapılan Roseline-A gemisinin emrindeki bulunduğu şirketin izleyeceği hukuki prosedür ele alındı. Toplantıda Türkiye’nin Bayrak devlet olarak tazminat hakkı bulunduğu, İrini Harekatı’nın komuta kademesinden ve denetlemeyi yapan ülkeden tazminat istek edebileceği değerlendirildi.

SUÇ OLUŞTURAN DAVASI DA AÇIKLABİLECEK

Gemi mürettebatının hürriyetlerinden yoksun bırakıldıkları için tazminat davasının yanı sıra ceza davası açılabileceği belirtildi. Keza kabahat Türk bandıralı bir gemide gerçekleştiği için Türk mahkemelerine de eylemi gerçekleştirenlerin gıyabında dava açılabileceğine şive yapıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Son ankette çarpıcı sonuçlar! MHP'lilere Erdoğan'ı, AK Partililere de Bahçeli'yi sordularSon ankette çarpıcı sonuçlar! MHP’lilere Erdoğan’ı, AK Partililere de Bahçeli’yi sordularİstanbul'da tedirgin eden görüntü! Uzun süre hafızalarınızdan silinmeyecekİstanbul’da tedirgin eden görünüm! Uzun zaman hafızalarınızdan silinmeyecekHayat kurtaracak buluş! Korona hastalarını öldüren 'sabotaj' durumunun gizemi çözüldüHayat kurtaracak keşif! Korona hastalarını öldüren “sabotaj” durumunun gizemi çözüldü

DONANMA, HAFTER’E ARAÇ GEREÇ TAŞIYAN ŞÜPHELİ GEMİLERİ ARAYACAK

Edinilen bilgelere göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan üst düzey isimlerin de katıldığı toplantıda askeri seçenekler de masaya yatırıldı. İrini harekatında darbeci Hafter güçlerine araç gereç taşıyan ticari gemilere dönük sergilenen edilgen tavra karşılık atılabilecek adımlar değerlendirildi. Seçenekler arasında bölgede yer alan Türk donanmasına ait fırkateynlerin Tobruk ve Bingazi’ye giden kararsız gemileri aramasının da bulunduğu belirtildi.

AYNI DURUMLARDA SAVAŞ GEMİLERİ DEVREYE GİRECEK

Bölgeye ticari seferlerini sürdüren Türk bayraklı gemilere dönük olası benzer müdahaleler karşı Türk savaş gemileri ile alınacak tedbirler ve gerektiğinde icra edilecek refakat görevleri konusunda da değerlendirme yapıldı.

Türk bandıralı Roseline-A gemisinde 22 Kasım tarihinde yapılan hukuk dışı aramanın arkasından, AB, İtalya ve Almanya’nın diplomatik temsilcileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak durum protesto edilmiş, Birleşmiş Milletler, NATO ve Uluslararası Denizcilik Örgütüne de mektup yazılmıştı.

ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İrini Harekatı’nda görevli bir Alman fırtakeyninin Türkiye’den Libya’ya insani malzeme içeren Türk bandıralı gemiyi Doğu Akdeniz’de durdurarak uluslararası hukuka tutarsız bir şekilde aramasına sert tepki göstermişti Çavuşoğlu konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatını açıklayarak, “Cevabımızı sahada da vereceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Türk gemisine yapılan hukuk dışı baskınla ilgili düğmeye basıldı! Savaş gemileri sahaya iniyor

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir