Türk ustanın ürettiği gümüş maskeler 1500 liradan, altın maskeler ise 20 bin liradan satılıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle talebin arttığı maskelere gümüş ustası göre tasarlanan ve fiyatı 1500 ile 20 bin lira olan altın ve gümüş maskeler de eklendi.

Fatih’in Eminönü semtindeki tarihi bir handa 32 yıldan bu yandan gümüş üzerine çalışan 43 yaşındaki Sabri Demirci, Kovid-19 salgını nedeniyle bir zaman dükkanını açamadı. Demirci, bilim insanlarının yaptığı incelemeler sonucu gümüşün antibakteriyel olduğunun saptama edilmesi üzerine evinde geçirdiği 2,5 ayda gümüşten maske yapmaya karar verdi. Haziran ayında açtığı dükkanında maske için kalıp çalışmalarına başlayan Demirci, uzun çabaları sonucu kalıbını çıkardığı altın ve gümüş maskelerin üretimine geçti.

Türk ustanın altın ve gümüşten yaptığı maskeler satışa sunuldu

“GÜMÜŞ MASKE MİKROP BARINDIRMAZ”

Sabri Demirci, 4,5 aydır maske kalıbı ve tasarımıyla uğraştığını belirterek, “Nihayet çıkardık. Dünyada ilk olan antibakteriyel gümüş maskeyi üretiyoruz. Saf 999 akort. İçerisinde hiçbir şekilde bakır, nikel kaplama bulundurmaz. Gümüş maskenin özelliği üstünde hiçbir şekilde bakteri, mikrop barındırmaz.” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Vahim tablo! Gerçek vaka sayıları açıklandı, Türkiye dünya sıralamasında zirveye çıktıVahim tablo! Hakiki olgu sayıları açıklandı, Türkiye dünya sıralamasında zirveye çıktıİbo Show'da büyük sürpriz! 3. bölümün konuğu olay yaratacakİbo Show’da büyük sürpriz! 3. bölümün konuğu olay yaratacakSokağa çıkma kısıtlaması genişleyecek mi? Bakan Koca'dan tek cümlelik yanıtSokağa çıkma kısıtlaması genişleyecek mi? Bakan Koca’dan tek cümlelik yanıt

Gümüş maske baştan sona mikroptan uzak kalınacağını dile getiren Demirci, şöyle devam etti:

“20 gram bir ağırlığı var maskenin. Bu da sizde olumsuz bir şekilde tesir yapmıyor. Bunun içerisinde, daha alçak ve üstteki taraflarında ipekten üretilmiş sünger var. O süngerler yüzde konforu sağlıyor. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Nefes almakta bir sıkıntı yaşanmıyor. Gümüşün antibakteriyel olması nedeniyle bir mikrop azami 5 dakika yaşayabiliyor. Bunun daha önce araştırmaları bilim insanlarınca yapılmış. Gümüşün bu şekilde bir özelliği olduğu söyleniyor. Gümüş zaten afiyet sektöründe de çok kullanılan bir maddedir.”

Türk ustanın altın ve gümüşten yaptığı maskeler satışa sunuldu

18 AKORT ALTIN MASKE 20 BİN LİRA

Gümüş maskenin fiyatını 1500 lira olarak belirlediklerini söyleyen Demirci, “Bu maskeler kendi sanal mağazamız ile uluslararası sanal mağazalar ve gümüş ve altın satan dükkanlardan temin edilebilir. Maske pandemi sebebiyle hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Biz de bunu saf gümüşten ürettik. Rahatlıkla alıp kullanılabilir.” diye konuştu.

Şu an 300’e yakın maske ürettiklerini ve üretim için zorunlu insan gücünü de sağladıklarını bildiren Demirci, “Hazırlanmış bir kadro da üretim için hazır. Tabii ki herkese yetecek değin imal yapamayız, gümüş değerli olduğu için. Haftalık üretimimiz 150-200 civarı olacak. Altın maske ise 25 gram geliyor. Onun da fiyatı 20 bin lira. Altının kendisi fazla pahalı acilen. Gramajı 465 lira civarı. İşçiliği de azıcık daha uğraştırıyor bizi.” bilgisini verdi.

Türk ustanın altın ve gümüşten yaptığı maskeler satışa sunuldu

“PANDEMİ BİTİNCE PARAYA DA ÇEVİREBİLİRLER”

Ürünü öncelikle yurt içine, sonra da yurt dışına satmayı planladıklarını fakat yurt dışından gelen teklifleri de değerlendirdiklerini kaydeden Demirci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Amerika’daki firmalarla da görüştük. Vatandaşlar maskeyi yıkayarak rahatlıkla kullanabilir. Gümüş yumuşak olduğu için hırpalanmaya gelmez. Yumuşak bezle silinip kurulandıktan daha sonra her yerde kullanılabilir. Evladiyelik bir şey. Aldığınız süre, ‘Aldık, kullandık, atacağız.’ diye bir şey yok. Öteki maskeleri jurnal kullanıyoruz. Kullandıktan daha sonra da çöpe atılıyor. Herkes günde 1 tane maskeyi çöpe atsa yığınla çöp olur. Bunu atmak gibi bir durumumuz yok. Pandemi bittikten sonra isterlerse paraya da çevirebilirler veya bir korona hatırası olarak saklayabilirler.”

Türk ustanın ürettiği gümüş maskeler 1500 liradan, altın maskeler ise 20 bin liradan satılıyor

Kaynak: Anadolu Ajansı

About admin

Check Also

Çanakkale üzerinde bir uçağın çizdiği belirsiz rota sosyal medyada merak konusu oldu

Çanakkale üzerinde bir uçağın çizdiği belirsiz rota sosyal medyada merak konusu oldu

Bugün sosyal medyada paylaşılan bir görüntü kullanıcılar tarafından merak konusu oldu. ‘Flightradar24.com’ adresinde yayınlanan radar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir