Türkiye, bulgu göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada jurnal vaka sayısında 3’üncü sıraya yükseldi

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 60 milyon 438 bini, virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyon 421 bini aştı, iyileşenlerin sayısı ise 41 milyon 806 bine yaklaştı. Bugüne değin sadece hastanede çare edilen koronavirüs hastalarının sayısını ifade eden Türkiye‘nin, tüm vaka sayılarını jurnal tabloya eklemesiyle uluslararası sıralamadaki yeri de değişti.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca‘nın, son 24 saatte 6 bin 814’ü semptomatik olmak üzere 28 bin 351 olgu saptama edildiğini açıklamasının arkasından koronavirüs verilerinin yer aldığı Worldometers sitesinde Türkiye, günlük vaka sayısıyla dünyada 3’üncü sırada yer aldı. Hem Türkiye, Avrupa’da da en fazla olgu görülen ülke oldu.

LİSTEYE BUGÜNKÜ SEMPTOMATİK VAKALAR GİRİLDİ

Ancak site, Türkiye’nin asemptomatik vakalarla birlikte açıklanan 28 bin 351 günlük vaka sayısını 6 bin 814 olarak girmesi uyarı çekti.

Bunlar da ilginizi çekebilir

İbo Show'da büyük sürpriz! 3. bölümün konuğu olay yaratacakİbo Show’da büyük sürpriz! 3. bölümün konuğu olay yaratacakSokağa çıkma kısıtlaması genişleyecek mi? Bakan Koca'dan tek cümlelik yanıtSokağa çıkma kısıtlaması genişleyecek mi? Bakan Koca’dan tek cümlelik yanıtBu skandal çok konuşulacak! Selin Ciğerci'nin eşini aldattığı görüntüler ortaya çıktıBu skandal fazla konuşulacak! Selin Ciğerci’nin eşini aldattığı görüntüler ortaya çıktı

VEFAT SAYISINDA 15. SIRADAYIZ

Söz konusu sitede, Türkiye’de bugünkü ölüm sayısı baz alındığında ise dünyada 15. sırada yer aldığı görüldü.

Türkiye, asemptomatik vaka sayılarının açıklanmasıyla birlikte dünyada 3'üncü sıraya yükseldiTürkiye’nin asemptomatik vakalarının eklenmediği aktüel tablo

TÜRKİYE, GÜNLÜK OLGU SAYISINDA İTALYA’YI GEÇEREK ZİRVEYE YERLEŞTİ

Bilim Kurulu toplantısının arkasından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de son 24 saat içinde saptama edilen koronavirüsü vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu duyurmuştu.

Türkiye’nin arkasından İtalya, son bir gün içinde 25 bin 853 vakanın tespit edildiğini açıkladı, toplam vaka sayısının 1 milyon 480 bin 874’e ulaştığını duyurdu.

İtalya’nın ardından İngiltere 18 bin 213 vaka saptandı. Toplam vaka sayısı da 1 milyon 557 bin 7’ye yükseldi.

Avrupa’da en çok jurnal olgu sayısının saptama edildiği dördüncü ülke olan Fransa’da 16 bin 282 olgu tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 2 milyon 170 bin 97 oldu.

Worldometers’in verilerine tarafından, olgu sayısında Fransa’yı Polonya ve Almanya izledi. Polonya’da vaka sayısı son 24 saat içinde 15 bin 362 artarak 924 bin 422’ye yükseldi. Almanya’da ise 13 bin 243 vakanın saptama edilmesiyle, toplam vaka sayısı 976 bin 149 oldu.

TÜRKİYE’DE KORONAVİRÜSTE SON DURUM

25 Kasım’da açıklanan son 24 saatlik verilere kadar; 6 bin 814’ü semptomatik almak üzere toplam 28 bin 351 yeni olgu tespit edildi. Vefat sayısı ise 168 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye’de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12 bin 840, toplam hasta sayısı ise 489 bin 267’ye yükseldi.

Türkiye, asemptomatik vaka sayılarının açıklanmasıyla birlikte dünyada 3'üncü sıraya yükseldi

GÜNLÜK İYİLEŞEN HASTA SAYISI 3911 OLDU

Son 24 saatte tedavisi tamamlanan 3911 hastanın daha taburcu olmasıyla toplam iyileşen hasta sayısı 385 bin 480’e yükseldi. Toplam test sayısı 17 milyon 733 bin 520, ağır hasta sayısı ise 4641 yükseldi. Hastalarda zatürre oranı da yüzde 3,4 oldu.

ASEMPTOMATİK NEDİR?

Tıpta, bir hasta, rahatsızlık mikrobunun taşıyıcısıysa veya hastalıkla ilgili belirtiler göstermiyorsa, asemptomatik hastalık anlamına kazanç. Asemptomatik enfeksiyonlara, subklinik enfeksiyonlar da denir. Asemptomatik ve subklinik birbirine yakın terimlerdir. Subklinik, normalden az belirtinin olduğu veya hiç bulgu vermeyen hastalıklarda kullanılır.

Asemptomatik hastalıklarda belirtiler daha sonra ortaya çıkabilir ve hastanın durumu kötüleşebilir, ama rahatsızlık iyi huylu olabilir ve hiç belirti göstermediği de olur. Hastanın kalıtımsal yapısı da bu durumu etkiler.

Türkiye, belirti göstermeyen korona hastalarının da açıklanmasıyla dünyada günlük vaka sayısında 3'üncü sıraya yükseldi

About admin

Check Also

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara: Çocuklarda aşı için uygulanabilir noktaya gelindi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir