Türkiye ile Rusya arasında Dağlık Karabağ muhtırası imzalandı

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Görüşmeleri takiben, Dağlık Karabağ‘da ateşkes ve bütün askeri eylemlerin sonlandırılmasını denetim edecek müşterek merkezin kurulmasına ilişkin muhtıra imzalandı” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Şoygu’nun Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin vardığı anlaşmanın ve Rus barışma gücünün bölgeye konuşlandırılmasının kan dökülmesini durdurmaya ve dostane hayata dönüş için koşullar yaratmaya izin verdiğini kaydetti.

“BARIŞ GÜCÜNÜN VARLIĞI BÖLGEDE İSTİKRARI SAĞLAYACAK”

Şoygu, “Rus uzlaştırma gücünün varlığı kriz bölgesinde istikrarı sağlayacak, mülteci akışını durduracak, evlerine dönüşlerini kolaylaştıracak” ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanı, ortak yoklama merkezini kurma kararının, “tarafların ateşkese uyması yönünde güvenilir bir yoklama uygulamaya müsade vereceğini ve uzun süredir devam eden çatışmayı çözmek için sağlam bir temel oluşturacağını” kaydetti.

MÜŞTEREK MERKEZ ATEŞKESİ YOKLAMA EDİLECEK

Ortak merkez, Azerbaycan’ın kontrolündeki bölgede yer alacak, ateşkese uyulup uyulmadığı yönündeki bilgiyi toplayıp işleyecek ve denetim edecek. Merkez, anlaşmanın ihlaliyle ilgili şikayet, soru ve sorunları inceleyecek bir organ olacak.

MSB’DEN İMZA PAYLAŞIMI

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun video konferans yöntemiyle mutabakat zaptı imzaladıkları törenin görüntüleri paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dağlık Karabağ’daki ateşkese ilişkin, “Ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturacağımız Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı.” ifadelerini kullanmıştı. Ulusal Savunma Bakanlığı da mutabakat zaptının imza törenine ilişkin görüntüleri paylaştı.

Türkiye ile Rusya arasında Dağlık Karabağ muhtırası imzalandı

Milli Savunma Bakanı Akar ile Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Şoygu arasında gerçekleştirilen imza töreni, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Bakan Akar, müşterek atılan imzaların ardından yaptığı açıklamada, bu sonucun sağlanmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önemli etkisinin olduğunu belirtti. Akar, “İmzalarla birlikte Karabağ bölgesinde ateşkesin, barışın, huzurun sağlanmasına fazla manâlı bir atım atacağımıza tüm kalbimle inanıyorum. Yapacağımız bu çalışmanın bölgeye yardımsever, bahtı açık olmasını temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye ile Rusya arasında Dağlık Karabağ muhtırası imzalandı

About admin

Check Also

Mogadişu'da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Mogadişu’da bombalı araçla saldırı: 20 ölü

Amin Ambulans Servisi Yöneticisi Dr. Abdulkadir Adan, yaptığı açıklamada, Hamar Jajab ilçesinde “Lul Yemeni” adındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir