Türkiye’de toprak iddiasında yer alan Ermenilere Aliyev’den yanıt: Akılları yok

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Dağlık Karabağ’daki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ağdam’ın 27 yıl sonradan Ermenistan işgalinden kurtarılmasını halkıyla kutlayan Aliyev, bölgenin 10 Kasım’da imzalanan üçlü bir duyuru sonucu işgalden kurtarıldığını hatırlattı ve Dağlık Karabağ sorununu çözmek için yıllardır uzlaşma yolunu denediklerini ama bu mümkün olmadığı için hukuki haklarını kullanarak askeri yola başvurduklarını kaydetti.

“FİRAR EDENLERİN SAYISI 10 BİNİ GEÇTİ”

Cepheden kaçan Ermenistan askerleriyle ilgili de açıklamalarda yer alan Aliyev, “Ermenistan ordusundan firar eden asker sayısı 10 bini geçti. Bu sayıyı onlar kendileri itiraf etti” dedi.

“NEREDE SİZİN DEMOKRASİNİZ, İNSAN HAKLARINIZ”

ÖTE YANDAN Ermenistan’ı destekleyen batı ülkelerini de eleştiren Aliyev Avrupa Birliği’ni sessiz kalmakla suçladı ve “Avrupa Konseyi neredesin? Azerbaycan’ı alaycı ve itibarımızı sarsmaya çalışan Avrupa Konseyi nerede, neden susuyorsun? Nerede sizin demokrasiniz, insan haklarınız?” dedi.

“TOPRAKLARIMIZI GÖNÜLLÜ OLARAK TERK ETMEZDİ”

Aliyev, “Ağdam’ın kurtuluşu, şanlı askeri zaferimiz sebebiyle muhtemel oldu. Azerbaycan savaş alanında Ermenistan’ı mağlup etmeseydi, Ermenistan topraklarımızı gönüllü olarak terk etmezdi.” diye konuştu.

“BU BAŞARISIZLIĞIN NEDENİ İŞGAL”

Aliyev açıklamalarının devamında, “Ermenistan başarısız ülke. Bu başarısızlığın nedeni nedir? İşgal. Ben bunu daima söyledim. Bu işgalin Ermenistan’ı uçuruma götüreceğini söyledim. Bu işgali katiyen kabullenmeyeceğimizi, er veya geç toprağımızı geri alacağımızı söyledim. Ermenistan takriben 30 yıldır egemen bir ülke olamadı ve bugün de bağımsız değil. Ermenistan doğrusu bir kolonidir” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’YE TOPRAK İDDİASINDA BULUNUYORLAR, AKILLARI DEĞIL”

Aliyev, komşularıyla sıradan ilişki kuramayan bir ülkenin gelişemeyeceğine uyarı çekerek, “Türkiye’ye toprak iddiasında bulunuyorlar. Akılları yok. Türkiye gibi büyük bir ülkeden toprak başvurusunda bulunmak intihardır” ifadelerini kullandı.

About admin

Check Also

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye'deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Espor çılgınlığı! Oyun pazarının Türkiye’deki değeri 1,5 milyar doları aşabilir

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) İletişim Fakültesinin düzenlediği Webinar serisinin sekizinci çevrimiçi yayın konuğu, “Oyunun DNA’sı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir