Türkiye’nin birincil deniz füzesi ATMACA’da seri üretim süreci başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Cumhurbaşkanlığı ve tabi kuruluşların 2021 yılı bütçeleri üstünde yaptığı sunumda, Savunma Sanayii Başkanlığı’nın faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Oktay, Kurumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye, savunma sanayisindeki tüm stratejik ihtiyaçlarını kendisi tasarlayabilir, geliştirebilir, üretebilir, bunların ihracatını yapabilir ülkü gelene kadar durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, gece gündüz çalışacağız” sözleriyle ortaya koyduğu vizyon çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydederek, şu bilgileri verdi:

“SON 5 YILDA 350 YENİ PROJE BAŞLATILMIŞTIR”

“2019’da sektörün cirosu yaklaşık 11 milyar dolar, ihracat tutarı ise 3 milyar dolar seviyesine ulaşmış olup yürütülen savunma projesi sayısı 700’ü aşmıştır. Yalnızca son 5 yılda yaklaşık 350 yeni proje başlatılmıştır. Bu veriler, savunma ihtiyaçlarımızı daha pozitif yerli ve ulusal imkanlarla karşıladığımızı ve ürünlerimize yönelik milletlerarası talebin artmakta olduğunu göstermektedir. Lüzum yurt içinde gerekse sınırlarımızın ötesinde; ülkemizin menfaatlerini koruyabiliyorsak bu ulusal savunma sanayimizin katkılarıyla gerçekleşmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni korona tedbirleri için sinyali verdi: MecburuzCumhurbaşkanı Erdoğan, yeni korona tedbirleri için sinyali verdi: MecburuzUzun süredir gündemde değildi! Erdoğan çılgın projesiyle ilgili çok net konuştuUzun süredir gündemde değildi! Erdoğan deli projesiyle ilgili fazla net konuştuÇok şaşıracaksınız! Ali Baba ve Kırk Haramiler'deki içi altın dolu mağara bakın neredeymişÇok şaşıracaksınız! Ali Baba ve Kırk Haramiler’deki içi altın batmış mağara bakın neredeymiş

ATAK helikopterimiz, BAYRAKTAR TB2 ve ANKA İHA’larımızın hızlı üretim ve teslimatları devam ederken, GÖKBEY helikopterimiz ve AKINCI İHA’nın seri üretimine karşın test faaliyetlerinde son aşamaya gelinmiştir. İHA’lar için yerli ve ulusal imkanlarla geliştirilen PD-170 motorunun teslimatları devam ediyor. Türkiye’nin test ve eğitim gemisi TCG UFUK’un deniz kabul testleri başlatıldı. MİLGEM projemizin beşinci gemisi TCG İSTANBUL Fırkateyni’nin inşa faaliyetleri hızlandırılmıştır. Bu ay içerisinde ‘yeni herif denizaltı’ projemiz için stratejik süreçlerden birisini daha tamamladık. Katmanlı hava savunma mimarimizin oluşturulması nedeniyle; HİSAR-A menzil ve zirve yönünden geliştirilerek HİSAR A+ seviyesine çıkarılmış; HİSAR-O’nun artırılmış menzil ve ilave arayıcı başlık yetenekleriyle çabuk imal faaliyetleri başlatılmıştır. KORKUT sahada aktif olarak kullanılmakta olup SUNGUR portatif hava savunma füzemizin harp başlıklı atış testi başarıyla gerçekleştirilmiştir.”

“İLK DENİZ FÜZEMİZ ATMACA’DA SERİ ÜRETİM SÜRECİNE BAŞLANDI”

Oktay, Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlanması nedeniyle birincil yerli sonda roketinin fırlatıldığını, 130 kilometre irtifaya ulaşılarak ilk kez uzayın sınırı kabul edilen 100 km seviyesinin aşıldığını ifade etti.

Savunma sanayisindeki gelişmeleri anlatan Oktay, “Türkiye’nin ilk Ulusal Hava-Hava Füzesi GÖKTUĞ’da uçak üzeri testlere, birincil ulusal deniz füzemiz ATMACA’da hızlı üretim sürecine başlanmıştır. Küçük akıllı mühimmatlarımız ile güdüm kitlerimizin imal, teslimat ve ihracatları sürmektedir. Ar-Ge projeleriyle, katmanlı imalat, kızılötesi, lazer ve elektromanyetik, elektro optik, yapay akıl, geniş bant haberleşme, enerjik malzemeler ve KBRN teknolojileri konularında incelemeler sürdürülmektedir. 2021 itibarıyla AKINCI, AKYA, KARAOK ve ATMACA projelerimizde teslimat faaliyetlerine başlamayı, TCG ANADOLU’yu envantere almayı planlıyoruz.” diye konuştu.

2021 İÇİN 120,1 MİLYON LİRA TAHSIS ÖNGÖRÜLÜYOR

Oktay, Savunma Sanayii Başkanlığının 2019 yılı belirlenmiş hesap giderinin 107 milyon lira olduğunu anımsatarak, 2020 yılı başlangıç ödeneği 100,8 milyon lira olan Başkanlığa, 2021 için 120,1 milyon lira tahsis tahsisi öngörüldüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanlığına ast, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşların 2019’a ilişkin Sayıştay denetimleri sonucunda; Savunma Sanayii Başkanlığında 2, Ulusal Saraylar İdaresi Başkanlığında 3 ve Devlet Arşivleri Başkanlığında 1 elde etmek üzere toplam 6 bulguya rastlandığını açıklayan Oktay, bu bulgulara ilişkin kurumların çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir