Türkiye’ye 11 Aralık’ta gelmesi planlanan koronavirüs aşıları Çin’deki prosedüre takıldı

Çin aşısı Türkiye‘ye üç aşamada gelecek. Aşının ilk 3 milyonluk dozunun hazırlanmış olduğu, ama Çin’de bazı prosedürlerden kaynaklı gecikmenin yaşandığı belirtildi.

10 GÜNE DEĞIN GELECEK

Yine, önceki gün Çin Dışişleri Bakanlığının aşının Türkiye’ye ihracı için onaylama verdiği öğrenildi. İşlemlerin tamamlanmasının ardındaki Çin aşısında ilk parti ürünün on güne kadar Türk Hava Yolları ile getirilmesi planlanıyor. daha sonra bu aşılar, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Irk Sağlığı Merkezleri kadar incelenecek. Türkiye incelemeyi kendi kuralları çerçevesinde yapacak. İnceleme 14 gün sürecek.

40 MİLYON DOZ OCAK SONUNDA

Yeni Şafak’ın haberine kadar, Türkiye Çin ile yapmış olduğu uzlaşma gereği, ocak sonuna kadar 40 milyon doz aşının daha getirilmesi planlanıyor. Şubat ayında ise 10 milyon doz aşının daha gelmesi bekleniyor. Bu süre aralığında diğer ilavelerin de olması gündemde.

“VATANDAŞLARI AŞI OLMASI KONUSUNDA İKNA EDECEĞİZ”

Yeni yılla birlikte aşılanma sürecinin başlayacağını ifade eden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, kısa bir vakit diliminde yoğun aşılama yapmayı hedeflediklerini belirtti. Yetkililer, “Çünkü kitlesel bağışıklamanın bu şekilde başarılı olabileceğini inanıyoruz. böylece iki ve üç ay içinde yoğun aşılama dönemi içine girmek istiyoruz. Vatandaşları aşı olması konusunda ikna edeceğiz. Bizim belli başlı işimiz aşı geldikten sonradan başlayacak” ifadelerini kullandı.

HEDEF GÜNDE 1,5 MİLYON DOZ

Afiyet Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs aşısı Türkiye’ye geldiğinde günde 1,5 milyon kişinin aşılanmasının planlandığını söyledi. Prof. Dr. İlhan, Türkiye’ye gelmesi beklenen koronavirüs aşısına ilişkin yorumlama yaptı. İlhan, toplumda bazı grupların aşılamanın dışarıda bırakılacağını belirterek, şunları söyledi: “Ülkemizde günde, az çok 1,5 milyon kişiye aşı yapılması planlanıyor.”

3 KİŞİLİK EKİPLER OLACAK

“Aşılama ekiplerinin 3 kişiden oluşması öngörülüyor. 3 karakter bir takım günde 200’ün azıcık üzerindeki kişiye aşı yapabileceği ön görülmekte. Böyle yapıldığı vakit da günde 1,5 milyon civarında kişiye aşı yapabilecek gibi gözüküyoruz. Aşılama yapılmayacak kişilere baktığımızda 18 yaş altı gençlerimiz, çocuklarımız, gebelerimiz ve emziren annelerimiz aşılamaya alt olmayacaklar. Son 4-6 ay içinde koronavirüs geçirenler de aşılamaya ilk planda yan olmayacak.”

HAZİRAN ARDINA KADAR

“Türkiye’de aşılama yeniden aynı anda başlayacak. 83 milyon nüfusumuz olduğunu düşündüğümüzde 60-65 milyon civarı vatandaşımızın haziran ayı ardına kadar aşılanmasını planladığımız düşünülebilir.”

About admin

Check Also

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

TERMOMETRE 41 DERECEYİ GÖSTERDİ, ADANALILAR KORONAVİRÜSÜ UNUTUP PARKLARA AKIN ETTİ

ÇUKUROVA’nın yaz sıcaklarıyla ünlü kenti Adana‘da henüz nisan ayı olmasına rağmen termometreler güneş altında 41 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir