Türkiye’ye yaptırımın görüşüleceği irtifa öncesi yaptırım sinyali: Çok çabaladık ama netice alamadık

Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle 11 Aralık‘ta Türkiye‘nin görüşülecek olduğu AB liderler zirvesi öncesinde bugün Brüksel‘de gerçekleştirilen AB Dışişleri Bakanları Konseyi’nde Türkiye ile ilişkiler ve olası yaptırımlar masaya yatırılıyor.

MAAS: ÇOK ÇABALADIK AMA SONUÇ ALAMADIK

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada, “bugün bir kez daha Türkiye ile meşgul olacağız” dedi. AB Dönem Başkanı Almanya’nın, Türkiye ile bir diyalog zemini oluşturabilmek için için son aylarda “mucizevi mücadele gösterdiğinin” altını çizen Maas, bundan netice alınamadığına vurgu yaptı.

Heiko Maas, “Ne yazık ki Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki gerilimler nedeniyle AB ile Türkiye aralarında aracısız olarak diyaloğun başlatılması olası olmadı. Aksine, fazla fakat çok fazla provokasyonlar laf konusu oldu. bu nedenle, aza ülkeler arasında bundan ne nesil sonuçlar çıkarmamız gerektiğini görüşeceğiz” diye konuştu.

Türkiye'ye yaptırımın görüşüleceği zirve öncesi yaptırım sinyali: Çok çabaladık ama sonuç alamadıkHeiko Maas

İNSAN HAKKI İHLAL EDENE DE YAPTIRIM GELECEK

Maas, bugün ayrıca AB’nin küresel çaptaki insan hakları ihlallerine yaptırım uygulanmasını öngören İnsan Hakları Yaptırım Rejimi’nin de karara bağlanacağını duyurdu.

Alman bakan, “Bu AB’nin gelecekte ağır insan hakları ihlallerine yaptırım uygulayabileceği anlamına geliyor. İşkence yapan, insan ticareti yapan, insan haklarına saygı göstermeyenler bundan böyle Avrupa’da gamsız tasasız alışveriş yapamayacak” diye konuştu.

ASSELBORN: TÜRKİYE İÇİN DE BİR UYARI

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn da 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü öncesinde AB’de kabul edilecek yeni insan hakları rejiminin önemine aksan yaptı.

Yaptırım mekanizmasıyla, insan haklarına saygı göstermeyenlere ve bu hakları ihlal edenlere yaptırım uygulanacağının altını çizen Asselborn, bunun aynı zamanda “Türkiye için de bir uyarı olduğunu” söyledi.

SCHALLENBERG: ANKARA’NIN İZLEDİĞİ POLİTİKALAR ARTIK KABUL EDİLEMEZ

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ise buluşma öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye ile ilişkileri “stratejik bir sınama” olarak nitelendirdi.

Schallenberg, “Ankara’nın izlediği politikalar bundan böyle tarafımızca kabul edilemez ve artık çok açık, net bir dil kullanmalıyız. AB liderler zirvesinde bu hafta maddi ve açık kararlar alınabilmesi için bugün gerekli hazırlıkların yapılabilmesini bekliyorum” sözlerini kaydetti.

AB LİDELERİ 11 ARALIK’TA TÜRKİYE GÜNDEMİYLE TOPLANACAK

Bugünkü dışişleri bakanları toplantısından daha sonra gözler AB liderlerin 11 Aralık Perşembe günü yapacakları Türkiye gündemli zirveye çevrilecek.

Avrupalı liderler son olarak 1-2 Ekim tarihlerinde Türkiye gündemiyle toplanmış, uzun saatler süren görüşmeler sonrasında Ankara’ya diyalog için fırsat verilmesi kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda, Doğu Akdeniz’de gerilimi artıran adımlardan vazgeçmesi karşılığında Türkiye’ye “fazla gündemli diyalog” süreci önerilmişti. Bunun için de 11 Aralık’a değin Ankara’ya politikalarını gözden geçirmesi için süre ünlü somurtkan takdirde yaptırımların gündeme gelebileceği açıklanmıştı.

1-2 Ekim tepe kararlarında, “Yunanistan ve Kıbrıs’a yönelik hukuk dışı eylemlerin durdurulmasına karşın yapıcı çabaların muhafaza edilmesi” koşuluyla, AB liderlerinin “Gümrük Birliği’nin modernizasyonuna, ticaretin kolaylaştırılmasına, toplumlararası temasa, yüksek düzeyli diyaloğa, 2016 tarihli AB-Türkiye mutabakatı ile düzenli göç konularında süren işbirliğine odaklanacak fazla siyasi AB-Türkiye gündeminin başlatılması konusunda mutabık kaldığı” belirtilmişti.

About admin

Check Also

WhatsApp'tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’tan yeni gizlilik sözleşmesi kararı! Geçici geri adımın hedefinde temel özellikler var

WhatsApp’ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyordu. Şirketten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir