Üst mahkeme emri bozdu, Palu ailesi davası her tarafta başladı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde 2008 yılında Meryem Tahnal ve küçük kızı Melike Tahnal’ın kaybolması ile ilgili takipsizlik kararıyla kapatılan dosyanın baştan açılmasıyla tutuklanan 6 karakter Palu ailesi hakkında yargılandıkları mahkemece verilen karar bozuldu. Olayla ilgili süren soruşturmada kayıp Meryem Tahnal’ın babası Harun Palu, annesi Havva Palu, ağabeyi İsa Palu, kardeşleri Fatih Palu ve Ayşe Palu polis tarafından gözaltına alınırken, Palu ailesinin eniştesi Tuncer Ustael ve eşi Emine Ustael ise yaşanan olayla ilgili İstanbul’da katıldıkları bir televizyon programında canlı yayındayken gözaltına alınmıştı.

TUNCER USTAEL 3 SUÇTAN CINAYET ALMIŞTI

Kocaeli. 7. Ağır Cinayet Mahkemesi’nde görülen davada, Tuncer Ustael’in Meryem Tahnal’ı acı çektirerek öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan 4 yıl hapis cezasına, ‘başkasına ait banka ve kredi kartını izinsiz uygulamak, suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verilirken, İsa Palu, Havva Palu, Ayşe Palu ve Emine Ustael’e, ‘kasten öldürme suçuna iştirak etme’ suçundan 12’şer sene hapis cezası, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak’ suçundan 1 yıl 6′ şar ay Fatih Palu ise ‘kasten öldürme suçuna iştirak etme’ suçundan 8 yıl 4 ay, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum bırakma’ suçundan 81 sene 8 ay hapis cezası verilmişti.

PALU AİLESİ TEKRARDAN HAKİM KARŞISINDA

Verilen karar, Sakarya Bölge Mahkemesi 1. Ağır Suç Oluşturan Dairesi tarafından, sanıkların tek avukat kadar savunulmasının usule aykırı olduğu belirtilerek karar bozuldu. Sanıklar Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada her yerde dominant karşısına çıktı. Duruşmaya tutsak sanıklar Tuncer Ustael, Ayşe Palu, Emine ustael, Hava Palu, İsa Palu ve tutuksuz davalı Fatih Palu katıldı.

“HER SANIK YÖNÜNDEN DURUMUN AYRI AYRI DEĞERLENDİRİLMESİ GEREKİR”

Daha önce görülen davada sanıkları savunan Avukat Alper Bayraktar, duruşmada yaptığı savunmada, “Biz sanık İsa Palu’nun müdafiliğine devam edeceğiz. Öteki sanıklar ve Fatih Palu’nun müdafiliğinden çekiliyoruz. Ben görevimi yaparken herhangi bir şekilde sanıklar aralarında ayrım yapmadım. Fakat üstteki duruşma menfaat uyuşmazlığı olduğunu belirterek kararı bozmuştur. Bu durumda yargının önceki aşamalarının tekrarlanması gerekir. Zira avantaj çakışmasının kabulü halinde her davalı yönünden durumun ayrı olarak değerlendirilmesi ve tanıkların sorguya çekilmesi gerekir. böylece biz yargılanmanın tekrarlanmasını, bütün davalı ve tanıkların bitmiş dinlenmesini talep ediyoruz” diyerek İsa Palu’nun tahliyesini talep etti.

“MERYEM’IN ÖLMÜŞ OLDUĞUNU GÖRDÜK, PARDON ÖĞRENDİM”

SONRADAN duruşmada savunma yapan Tuncer Ustael, “Onca öldürülen çocuk, bebek ve hayvanların hakkını aradım. Kimseye hakkımı helal etmiyorum. Hocalık yapmış değilim kötüleme atıyorlar. Ben ne Meryem’i ne başkasını öldürdüm. Oysa Meryem’in kim göre öldürüldüğünü söyledim. Tahnal ve Çabuk ailesi ile Hikmet Şahin bu olayın failidir. Cesedin nerede olduğunu bilmiyorum. Kendilerini sahilde gördüm. Meryem’in ölmüş olduğunu gördüm, pardon öğrendim” dedi.

MAHKEME ERTELENDİ

Savunma yapan diğer sanıklar da kendilerinin suçsuz olduklarını bahis ederek, tahliyelerini istedi. Yapılan savunmaların arkasında duruşma heyeti tutsak sanıklar, Hava Palu, Ayşe Palu ve Fatih Palu’ya ayrı olarak avukat tayini edilmesi konusunda operasyon yapılmasına, Tuncer Ustael, Ayşe Palu, Emine ustael, Hava Palu, İsa Palu’nun tutukluluk hallerine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Üst mahkeme kararı bozdu, Palu ailesi davası yeniden başladıÜst mahkeme kararı bozdu, Palu ailesi davası yeniden başladıÜst mahkeme kararı bozdu, Palu ailesi davası yeniden başladı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dinçer AKBİR

About admin

Check Also

Türkiye'deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye’deki işsiz sayısı yılın ilk çeyreğinde 4 milyon 118 bin kişiye yükseldi

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde mevsim etkisinden arındırılmış işsiz sayısı 2021 yılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir