Üstteki dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı

Manisa’nın Alaşehir ilçesine emrindeki Killik Mahallesi’nde Mustafa Tuzlak’a ait kıvırcık türü koyun iki gün önce 3 kuzu dünyaya getirdi. Kuzuların bir her birine üstteki dudağı ve burun delikleri olmadan dünyaya geldi. Annesinden süt emmede zorlanan kuzu Mustafa Tuzlak kadar biberonla beslendi. Burun delikleri olmadığı için nefes almakta da güçlük çeken kuzu beslenmede de zorluk çektiği için 2 gün hayata tutunabildi.

Manisa'da üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu iki gün yaşadı

“İLK DEFA BÖYLE BİR DURUMLA KARŞILAŞTIM”

Koyunu 2 gün yaşatabildiklerini belirten çiftlik sahibi Mustafa Tuzlak, “Kıvırcık türü koyunum iki gün önce 3 adet kuzu doğurdu. Kuzulardan bir tanesinin üst dudağı ve burun delikleri yoktu. İlk kez böyle bir durumla karşılaştım. Ne yapacağımı bilemedim. Kuzunun kafası insan kafasına benziyordu. Üst dudağı ve burun delikleri olmadığı için annesini emerken zorlanıyordu. Dolayısıyla annesinden süt alamıyordu. Annesinden aldığım sütü biberonla içirmeye çalıştık lakin yeteri dek beslenemedi. Bugün baytar gelecekti, gece ahırda annesinin yanında ölmüş, sabah ölmüş olarak bulduk” dedi.

Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı

“KOÇ DEĞİŞİMİ YAPILMASI GEREKİR”

Bu cins durumlarda hayvan yetiştiricilerinin her iki yılda bir koç değişimi yapması gerektiğini gösteren Alaşehir Tarım ver Orman Müdürlüğü emekli Baytar Hekimi Ümit Sönmez, “Bu cins rahatsızlıklar çoğunlukla koç değişiminden kaynaklanabiliyor. Hayvan yetiştiricilerinin her iki yılda bir koç değişimi, dışarıdan damızlık koç alınması gerekir. Keza hamilelik esnasında kullanılan ilaçların da bu tür rahatsızlıklara etkisi olabiliyor. Damızlık koç değişiminin iki yılda bir dışarıdan alınması gerekir. Bilimsel olarak damızlık koç dıştan alınmadığı zaman fazla ayaklı, kuyruksuz, anüs deliğinin kapalı olması, üç kulak, organların gelişmemesi gibi olumsuzluklar yaşanabiliyor. En büyük etmen sürü dışından damızlık koç alınmaması. Sürü içinden koç yetiştirildiği ve iki yılda bir değiştirilmediği sürece bu olumsuzluklarla karşılaşılabiliyor” diye konuştu.

Üst dudağı ve burun delikleri olmayan kuzu, çiftçiyi hayretler içinde bıraktı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

About admin

Check Also

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul'da trafik yoğunluğu %76'yı buldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarsa da vatandaş dışarı akın etti, İstanbul’da trafik yoğunluğu %76’yı buldu

Normalleşme kapsamında açıklanan koronavirüs risk haritasına göre tüm ülkede cumartesi günleri uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir